Oyunlarda Ekran Kartını Görmeme Sorunu ve Çözümü

Oyunlarda Ekran Kartını Görmeme Sorunu ve Çözümü

Oyunlar için ekran kartının önemli donanımların başında geldiği söylenebilir. Bilgisayara yüklenen oyunlar bazı durumlarda ekran kartını göremeyebilir. Bu sorunla en çok karşılaşılan oyunlardan birisinin pes serileri olduğu söylenmektedir.

Sıklıkla PES serilerinde bu probleme rastladığını söyleyen kullanıcıların dışında, farklı oyunlarda da bu sorunla karşılaşıldığı söylenmektedir.

Nvidia ekran kartı bulunan cihazlarda bazı oyunlarda ekran kartı problemini yaşamanız mümkündür. Özellikle pes oyunlarında bu soruna rastlanıldığı söylenir. Ancak sadece Nvidia ekran kartında bu soruna rastlandığını söylemek mümkün değildir. AMD ekran kartlarında da ekran kartını görmeme problemiyle karşılaştıklarını söyleyen kullanıcılar bulunmaktadır. Ancak sorunun kaynağı sadece bu iki ekran kartını göstermek doğru bir tespit değildir.

Sorunun çeşitli nedenleri olabilir. Kullanıcıların istedikleri sorunsuz bir şekilde oyun oynamaktır. Otun oynarken cihazda yaşadıkları problemler sonucunda rahatsız olan kullanıcılar, problemin çözümünü araştırmaktadır. Problem bilgisayarın donanımının yeterli olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bazı oyunları bilgisayarda oynanmak mümkün olamayabiliyor. Oyunlar için cihazdaki donanımın yüksek olması gerekmektedir. Bilgisayarın kasasında bulunan donanımlar da ekran kartının görülmemesine neden olabilmektedir. Bu yüzden cihazda donanımsal değişiklerin yapılması gerekebilir.

Diz üstü bilgisayarlarda da ekran kartını görmem sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu tarz bilgisayarlarda çift ekran kartı bulunmaktadır. Ekran kartlarından biri harici ekran kartıdır. Diğer ekran kartı ise chipset ekran kartıdır. Masaüstü bilgisayarlara göre dizüstü bilgisayarlarda bu problemle karşılaşma riskinin daha fazla olduğu söylenmektedir. Genellikle oyun esnasında bu problemlerle karşılaşanların dizüstü bilgisayar kullanıcıların olduğu düşünülmektedir.

Oyunlar düşük ekran kartlarına yönelik olmadığı için, bu ekran kartları oyunları kaldıramamaktadır. Cihazlarda oyun kart seçimlerinin yanlış yapıldığı söylenmektedir.

Oyun kartlarının yanlış seçilmesinin de bu problemi tetiklediği düşünülmektedir. Bunu sonucunda seçilen ekran kartının oyunun açılmasında hata verdiği söyleniyor. Onunun başlangıcında bu problemden dolayı hata meydana geldiği de söylenmektedir. Problem için bazı metotlar uygulanabilir. Bu şekilde oyuna devam etmek mümkün olmaktadır. Ancak bu geçici bir çözümdür.  Bu şekilde geçici çözüm metotlarını uygulayarak oyun oynayanlar sürekli donma problemiyle karşılaşmaktadırlar. Bunun dışında kasam problemleri de meydana gelebilir.

Bu problemler rahat bir şekilde oyun oynamanıza engel olabilmektedir. Problemi çözebilmek için öncelikle, Nvidia denetim masasını açmanız önerilir.

Buradan ekle seçeneğini işaretleyerek oyun bul kısmını açmanız gerekir. Oyunun exe dosyasını seçerek devam etmeniz gerekecektir. Sonraki adım yüksek performanslı Nvidia işlemcisini seçmek olacaktır. Yapacağınız uygulamalar sonucunda işlemcinin performansının atması beklenir. Bu uygulamalar sonuçlandırılarak sorunun çözülebileceği düşünülmektedir.

Yorum Yap