Paylaşımlı – paylaşımsız ekran kartı nedir?

Ekran kartları bilgisayarların en önemli donanım birimlerinden bir tanesi diyebiliriz. Sıkça tartışılan konulardan bir tanesi “paylaşımlı ekran kartı nedir? Paylaşımsız ekran kartı nedir?” başlıkları olmakta, bu konuya açıklık getirmek amacı ile kısa ve net bir şekilde konuyu anlatalım.

ekran-karti-paylasimsiz-paylasimli-1

Paylaşımlı ekran kartı nedir?

Paylaşımlı ekran kartı, genel olarak anakart ile tümleşik ekran kartlarıdır, paylaşımlı ekran kartları RAM oranı düşük, veya RAM’siz ekran kartlarıdır diyebiliriz. Bu tarz ekran kartları, RAM ihtiyacını sistem RAM’inden karşılamaktadır, bu nedenle paylaşımlı ekran kartları önerilmemektedir. Sistem RAM’inin yetersiz kalmasına sebep olan paylaşımlı ekran kartları, bilgisayar veya donanım alırken dikkat etkeniz gereken noktalardan bir tanesi olmalı.

ekran-karti-paylasimsiz-paylasimli-2

Paylaşımsız ekran kartı nedir?

Paylaşımsız ekran kartı ise, kendi RAM’ini kendisi karşılayan ekran kartıdır. Örneğin 2 GB’lık bir paylaşımsız ekran kartınız varsa, bu RAM’den daha fazla RAM’e ihtiyaç duysa da ekran kartı herhangi bir şekilde sistem için ayrılan RAM’i kullanamaz. Paylaşımsız ekran kartları, sistemin performansına etki etmediği için paylaşımlı ekran kartlarına göre daha çok tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap