Pilinize zarar vermek istemiyorsanız şarj ederken bunları yapmayın

Pilinize zarar vermek istemiyorsanız şarj ederken bunları yapmayın

Şarj ve pil ömrü, akıllı telefonların en büyük problemi. Pillerin ömrü maksimum iki yıl, şarj desen öğle yemeğine çıkarken yüzde 70’leri görmüş oluyor. Peki zaten oldukça sınırlı olan pil ömrünü mümkün oldukça uzatabilmek için dikkat edebileceğimiz şeyler var mı? Evet, var. Telefonunuza ve pilinize zarar vermek istemiyorsanız, telefonunuzu şarj ederken bunlara dikkat edin ve yapmayın!

gece_boyu_sarj_zararli_mi_h27956

Akıllı telefonunuzu bilgisayardan şarj etmeyin

Telefonunuzu, bilgisayardan USB kablosu ile şarj etmek sadece çok vaktinizi almıyor aynı zamanda cihazınıza da zarar veriyor. USB kabloları genelde normal kablolardan daha fazla gerilim yaratmaktalar ve bu da telefonun daha fazla ısınmasına sebep oluyor. Doğal olarak ısınma, telefonunuzun pil ömrünü etkiliyor, kısaltıyor.

Telefonunuzu yüksek voltajlarda şarj ederseniz kapasitesi birkaç ay içerisinde gözle görülür bir şekilde azalacaktır. Yapılan araştırmalar yüksek voltaj ile şarj edilip 40 derecenin üzerine çıkan pillerde kısa bir süre içerinden yüzde 35 seviyesinde bir kapasite kaybı olduğunu göstermekte. Bu yüzden telefonunuzu emin olmadığınız bir güç kaynağına şarj için takmadan bir çeviri-transformer kullanmakta yarar var.

Pilinizi tamamen bitirmeyin

Telefonunuzu şarj etmek için, pilin tamamen bitmesini beklemenize gerek yok. Aynı pil üzerinde yapılan araştırmalar tamamen kullanılmış pillerin 300-500 defa şarj edildiğini fakat yüzde 25 ile yüzde 50 arasındayken şarja takılan cihazların 1000-2,500 defa şarj edilebildiğini gösteriyor. Bu yüzden cihazınızı şarjı yüzde 30-50 seviyelerindeyken şarj etmekten çekinmeyin. Emin olun böylesi piliniz için daha sağlıklı olacaktır.

Telefonu tüm gece şarjda bırakmayın

Lityum piller özellikle fazla şarj olduklarında karşılaştıkları kristallere çok da sevimli tepkiler vermezler. Ve siz pilinizi ne kadar süre şarjda bırakırsanız bu karşılaşma da o kadar yoğun yaşanır. Ne yazık ki pilinizi örneğin yüzde 80 civarından şarj edip, şarjı kapatacak bir uygulama yok bu yüzden iş size düşüyor. Araştırmalar cihazı yüzde 70-80 civarından şarj etmenizin ve gece şarjda bırakmamanızın size yaklaşık 1000 şarj kadar fazladan ömür sağlayabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak;

Aslında birçoğumuz telefonu şarj etme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Telefonun şarjını tamamen tüketmemeyi, yüzde 25-30 sevilerinde şarja takmayı ve illaki yüzde 100 doldurmayı değil 75-80 civarında şarjdan almayı öğrenmeliyiz. Evet, ilk başta insanın aklında “zaten hızlı bitiyor bir de yüzde 80 ile güne başlasam asla günü çıkaramam” düşüncesi geliyor fakat olayın biraz da bizim pilleri hoyratça kullanmamızdan kaynaklandığını fark etmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.