Polisiye – Suç – Gizem Dizileri

En iyi Polisiye, Suç ve Gizem dizileri

Yabancı dizilerin içerisinde kendine oldukça geniş yer bulan en iyi polisiye, suç, gizem dizilerini bir araya getirdik.

Cinayet ve gizemi sevenlerin kaçırmaması gereken diziler.

Polisiye – Suç – Gizem Dizileri

The Wire

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 9.3

Oyuncular: Dominic West, Lance Reddick, Sonja Sohn

En iyi 10 suç gizem dizisi listemizde ilk sırada bulunan The Wire dizisi 5 sezondan oluşuyor ve dizide farklı sezonlarda farklı konular ele alınıyor. İlk sezonunda uyuşturucu, ikinci sezonda işçi ve sendikalar, üçüncü sezonda politika, dördüncü sezonda eğitim sistemi ve beşinci sezonda da medya konuları işleniyor.

The Sinner

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 8.0

Oyuncular :Bill Pullman, Dohn Norwood, Jessica Biel

Suç gizem dizileri arasında yer alan Petra Hammesfahr’ın aynı isimli kitabından uyarlanan The Sinner, genç bir annenin içine düştüğü nedensiz öfke, şiddet ve korkunun temelini aramasını anlatacak. Dizide Bill Pullman tarafından canlandırılan detektif ile birlikte genç kadın geçmişi ile bolca yüzleşmek zorunda kalacak.

Sherlock

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 9.2

Oyuncular : Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington

Dünyanın en ünlü ve zeki dedektiflerinden Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve ‘ortağı’ Dr. Watson (Jude Law) bu sefer Londra’nın dışına çıkarak Fransa, Almanya ve İsviçre’ye yol alacakları yeni ve tehlikeli bir maceraya sürükleniyorlar.

Onlardan hep bir adım önde olan kurnaz ve vicdansız Profesör Moriarty (Jared Harris) ise -ki Holmes en zeki olma unvanını ona kaptırmak üzere- büyük bir laneti değiştirecek planların peşindedir. Kahramanlarımız ise ne olursa olsun Moriarty durdurmaya kararlıdır.

Fargo

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 9.0

Oyuncular: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Allison Tolman

En iyi 10 suç gizem dizisi listemizdeki diğer dizi Fargo, Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı Kara mizah-Polisiye türü bir dizidir. Her sezonu başka bir hikayeyle seyirci karşısına çıkan ama sonunda hikayenin tek bir kurguya bağlandığı Fargo 1994’de Coen Kardeşler tarafından çekilen aynı isimli filmden esinlenilmiştir.

Yıl 2006, yer Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde küçük bir kasaba olan Bemidji. Ana karakterimiz Lester, sokakta eskiden okulda ona zorbalık yapmış biri olan Sam Hess ile karşılaşır. Lester bu karşılaşmada yaralanır ve hastaneye gider. Burada sıra beklerken Lorne Malvo ile karşılaşır. Lorne, Lester’a onun yerinde olsa ona bunu yapanı öldüreceğini söyler ve Lester’a isterse Sam Hess’i öldürmeyi teklif eder. Lester cevap vermez ve Lorne oradan ayrılır. Sonrasında ise olaylar çok karışır.

True Detective

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 9.0

Oyuncular : Vince Vaughn, Colin Farrell, Rachel McAdams

Amerikan suç-drama dizisi True Detective, cinayet masasında görev yapan iki dedektifin hayatlarını ve 17 yıllık bir cinayet soruşturmasını anlatan bir dizi.

Dizinin ilk sezonunda olaylar Louisiana eyaletinde geçiyor.  Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

Twin Peaks

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 8.5

Oyuncular: Kyle MacLachlan, Sheryl Lee, Michael Horse

İlk olarak 1990’lı yıllarda yayınlanan Twin Peaks kaldığı yerden devam ediyor.

Kasvetli ama kendi halinde Twin Peaks kasabası Laura Palmer cinayeti ile sarsılır. Kasabanın en popüler kızlarından biri olan Palmer’ın öldürülmesini araştırmak için FBI ajanı Dale Cooper kasabaya gelir. Cooper, zamanla kasabada ters giden bazı durumlar olduğunu anlar. Ne Twin Peaks ne de Twin Peaks de yaşayanlar göründükleri kadar masum değildir. Kasabadaki en önemsiz karakterin bile bir sırrı vardır. Twin Peaks’in sırrı ise hepsinden daha büyüktür. Çözülemeyen gizemli olaylar art arda sıralanır.

The Return of Sherlock Holmes

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 8.7

Oyuncular: Jeremy Brett, Edward Hardwicke, Rosalie Williams

İlk seri “The Adventures of Sherlock Holmes” dan sonra Sherlock Holmes ve Dr. Watson gizemli olayları çözmeye devam ediyor.

La casa de papel

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 8.6

Oyuncular : Úrsula Corberó, Itziar Ituño, Álvaro Morte

Netflix yapımı La Casa De Papel, bir suç örgütünün düzenlediği ilginç bir soygun hikayesini konu alıyor. La Casa De Papel’in hikayesi ise kısaca şöyle: Profesör lakaplı bir adam İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak için özenle bir ekip oluşturur. 5 ay boyunca ekibini bu soyguna hazırlayan Profesör, tüm detaylarına kadar ekibini hazırladığını düşünür. Peki ekibi terslik çıktığında kendisi gibi profesyonel kalabilecek midir?

La Casa de Papel ile başlayan İspanyolca diziler rüzgarı tam hızıyla devam ediyor.  Bizde size İspanyolcanızı ilerletmeye çalışabileceğiniz en iyi Netflix İspanyol dizilerini buradaki yazımızda sunuyoruz.

Dexter

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 8.7

Oyuncular : Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas

En iyi 10 suç gizem dizisi listemizde Dexter olmazsa olmaz tabii ki…

Polis departmanında çalışan ancak ikinci kimliğini gizleyen Dexter, resmi olarak kan analizcisidir. Gayri resmi olarak da seri katil olarak karşımıza çıkacaktır. Bir çok farklı romandan uyarlanan ve 2006 yılında televizyonda seyirci karşısında boy gösteren dizi 8 sezon 90 bölümden oluşmaktadır.

The X Files

Polisiye Suç Gizem Dizileri

IMDB Puanı: 8.7

Oyuncular : David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi

Dizi, Fox Mulder (David Duchovny) ve Dana Scully (Gillian Anderson) isimli iki FBI ajanının maceralarını konu almaktadır. Dizide, ajan Fox Mulder ve Dana Scully FBI’ın X-Files (Gizli Dosyalar) departmanına atanmış iki ajandır. Bu departman çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylarla ilişkisi bulunan dosyalardan sorumludur. Ajan Fox Mulder, paranormal olaylara ve uzaylı komplosuna “inanan” bir bakış açısı sergilerken, Ajan Dana Scully ise bilimi rehber alan kuşkucu bir tavırla hareket eder.

En iyi 10 suç gizem dizisi listemize yeni diziler eklenerek sürekli güncellenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu