Nedir, Nasıl Yapılır

Programsız Video Boyutu Küçültme

0
(0)

Video boyutu nasıl küçültülür yazımızda herhangi bir kalite kaybı olmadan programsız video boyutu küçültme işlemini anlatacağız.

Video dosyaları oldukça büyük olabilen dosyalar olduğundan dolayı bir video dosyasını internet üzerinden bir yere göndermek istediğimiz de (Örneğin Youtube yada Facebook) bu hayli bir zaman almaktadır.

Büyük boyutlu video dosyalarını göndermenin en iyi yolu bu video dosyalarını küçülterek göndermektir.

Programsız Video Boyutu Küçültme

Program kullanmadan video boyutu küçültmek için onlineconverter.com sitesini kullanabilirsiniz. Onlineconverter sitesinde 200 MB’a kadar videolarınızı küçültebilmeniz mümkün.

Adım 1- Siteye girdiğinizde bir çok medya dosyası için farklı küçültme seçenekleri göreceksiniz. Biz video dosyasını küçülteceğimiz için bu alandaki “Video Converter” bölümünde bulunan “Go!” butonuna tıklayacağız.

Programsız Video Boyutu Küçültme

Adım 2- Burada “Gözat” butonuna tıklayarak boyutu düşürülecek videomuzu seçelim. Dosya seçiminden sonra “Source Video Size” bölümünde dosyanın orjinal boyutunu “Desired Video Size” bölümünde ise video dosyasının küçüldükten sonraki dosya bölümünü görebilirsiniz. Her şey uygunsa “Compress” butonuna basarak videomuzu küçültmeye başlayalım.

Programsız Video Boyutu Küçültme

Adım 3- İşlem devam ederken “Compress” butonunun  altında ilerleme sürecini görebilirsiniz.

Programsız Video Boyutu Küçültme

Adım 4- Video boyut düşürme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında “Conversion Completed” yarısı göreceksiniz. Bu uyarının altında bulunan “Download Now” linkine tıkladığınızda küçültülmüş videonuz bilgisayarınıza indirilmeye başlayacaktır.

Programsız Video Boyutu Küçültme

Programsız video boyutu küçültme işlemi bu kadar basit!

Videu boyutu küçültmenin bazı avantajlarının yanısıra dezavantajlarıda var.

Eb büyük avantajı cep telefonlarınızda ya da bilgisayarlarınızda bulunan bir videonun gereksiz yer kaplama gibi bir sorunu böylelikle ortadan kalkıyor ve YouTube, Dailymotion gibi sitelere video yüklemek için saatlerce beklemek artık bu sayede aşılıyor.

En büyük dezavantajı ise; video boyut küçültme işlemi sonrası ortaya çıkan kalitede azalma. İster programla isterse programsız video küçültme işlemi yapın videonun kalitesi ve bunun yanında ses kalitesi de mutlak surette düşecektir.

Dijital kameralar yada akıllı telefon ile ile çekilen videolar cihazı ters çevirdiğinizde yada yan tuttuğunuzda görüntüyü ekranda düz gösterir ancak bu videoyu daha sonradan izlemek istediğinizde görüntün yan kaydedildiğini görürüz. Cihazınız küçük olduğundan ekranı yan çevirerek izlemek sorun olmayacaktır ancak TV, yada bilgisayardan bu videyu izlemek istediğinizde, bilgisayara aktardığınızda veya internete yüklemek istediğinizde bu ekranları yan çeviremezsiniz.

Buradaki yazımızda telefonda çekilen video nasıl döndürülür, telefonla çekilen Videonun yönünü değiştirme nasıl yapılır bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu