Project Spartan için Google Arama Kurulum Rehberi

Project Spartan için Google Arama Kurulum Rehberi

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Project Spartan için Google Arama Kurulum Rehberi

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows Insiders kitlesi için Project Spartan’ı kullanıma açtı. Şimdilik sunulanlara bakılacak olursa, tarayıcı oldukça başarılı bir izlenim yaratıyor. Sadece görüntüde kalmayan Project Spartan ilginç birkaç özelliği de yanında getiriyor. Ne yazık ki tarayıcının ayarlarında Bing dışında bir arama motoru kullanmak mümkün değil. Yani, adres çubuğu üzerinden arama yaptığınızda sonuçlar hep Bing üzerinden gelecek ve Google araması için google.com’a giriş yapacağınız için işlem hızınız yavaşlayacak.

Bu soruna çözüm getiren bir Rus websitesi, kurulu arama motorunu Bing’den Google’a çeviren bir registry edit (anahtar düzenleme) dosyası paylaşıma sundu. Bu registry edit dosyasının kurulumu da son derece basit. Yine de henüz beta aşamasında olan tarayıcının bu sebeplerden ötürü hata verebileceği ihtimalini göz ardı etmeyin.

Sorunların oluşacağı varsayımında bulunduğumuz için eski düzene geçebileceğiniz bir dosyayı daha paylaşıma sunduk. Böylece sıkıntıların yaşanması durumunda Bing’e geri dönebilirsiniz.

Project Spartan’ın standart arama motoru Google olsun istiyorsanız:

1. Burayı tıklayarak Google.reg dosyasını indirin
2. Google.reg dosyasını tıklayarak açın
3. Spartan’ın yeniden başlatın

Google arama motorunu standart yaparsanız Spartan tarayıcınızın adres çubuğunda tavsiyelerin görüntülenemediğini belirtmekte fayda var. Bu sebepten ötürü belki vazgeçip Bing kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Project Spartan’ın standart arama motoru Bing olsun istiyorsanız:

1. Burayı tıklayarak Default.reg dosyasını indirin
2. Default.reg dosyasını tıklayarak açın
3. Spartan’ın yeniden başlatın

Oldukça kolay olan bu işlemlerin arasında sıkıntısız bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Bing, aslında oldukça başarılı arama sonuçları getiren güçlü bir arama motoru ancak Google’ın popülerliğine erişemediği için mesafeli bir bakışla yaklaşıyor olabilirsiniz. Benim tavsiyem, her iki arama motorunu da deneyip kendi kararınızı vermeniz. İnternet üzerinde birinin ötekinden daha iyi olduğu haberlerini aşırı ciddiye almadan size en kullanışlı gelen ve kullanım keyfi sunan seçenek ile mutlu olacağınız dileğiyle.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol