Oyun

PUBG Experimental Server Nedir?

Oyun dünyasında fırtına gibi esen ve uzun zaman daha bu etkisini sürdürecek gibi görünen PUBG Experimental Server nedir, nasıl indirilir ve PUBG Experimental Server ile Test Server arasında ne fark var gibi konuları bu yazımızda bulabilirsiniz.

PUBG, ‘Test’ ve ‘Experimental ‘olarak iki farklı deneme platformuna sahip.

PUBG Live Server nedir?

Live Server’da kodlaması bitirilmiş, kişilerce denenmiş ve onaylanmış sistemler yer alır, turnuva maçları, klasik oyunlar genellikle burda oynanır.

PUBG Test Server nedir?

Test Server ise oyuna yeni eklenecek özellikleri önceden topluluk tarafından kontrol edilerek onaydan geçirilmesi için kullanılır.

PUBG Experimental Server nedir?

Krafton tarafından 2018’de duyurulan Experimental Server, Test Server’dan farklı olarak sürekli olarak kullanımda kalmıyor. Experimental Server  yalnızca büyük güncellemelerde oyuncuların yeniliklere göz atmaları için aktif hale getiriliyor. Daimi olarak erişime açık olmasa da Experimental Server’ın Krafton’un yükünü son derece azaltarak amacına hizmet eden bir platform olduğu söylenebilir. Bu büyük güncellemelere örnek olarak PUBG’ye eklenecek olan yeni bir harita gösterilebilir.

PUBG Experimental Server ile Test Server arasındaki farklar

İki farklı test platformunun söz konusu olması ilk bakışta kafa karıştırıcı olsa da aslında keskin bir ayrım söz konusu. Test Server, Krafton’un PUBG için yaptığı tüm güncellemeleri erkenden alarak oyuncuların deneyimine sunmaktadır. Bunun yapılma amacı ise güncellemenin amaca hizmet edip etmediğini görmek ve oyunculardan geri bildirim almaktır.

Experimental Server’ın hizmet ettiği şey ise biraz daha farklı. Test Server ile Experimental Server’ın arasındaki farklardan en belirgini, Test Server sürekli olarak açık iken Experimental Server’ın yalnızca bir harita test edileceğinde aktif hale getirilmesidir. Krafton, yeni bir haritayı oyunculara sunmayı planladığında bunu Test Server yerine Experimental Server’da sunuyor. Yalnızca yeni haritaların çıkış dönemlerinde ihtiyaç duyulan Experimental Server’ın kalan zamanlarda kapalı kalmasının sebebi de tam olarak bu.

PUBG Experimental Server nasıl indirilir?

PUBG: Experimental Server indirebilmek için öncelikle Steam üzerinden PUBG’i satın almış olmalısınız. Experimental Server’a erişim için kütüphanenizde PUBG’nin bulunuyor olması şart. Eğer satın almadıysanız bu bağlantıyı kullanarak PUBG’yi satın alabilirsiniz.

PUBG Experimental Server Nedir?

  • 1# Satın alımın ardından Kütüphane kısmına geçiş yapın.

PUBG’e sahipseniz ya da yeni satın aldıysanız Steam’in üst araç çubuğunda yer alan “Kütüphane” butonunu kullanarak oyunlarınızın yer aldığı kısma geçiş yapın.

  • 2# Kütüphane sekmesinin sol üst kısmındaki arama kısmına “PUBG: Experimental Server” yazdıktan sonra aratın.

Kütüphanenize eriştikten sonra solda yer alan arama kısmına “PUBG: Experimental Server” yazarak PUBG ile birlikte gelen platformun Steam sayfasına giriş yapın.

  • 3# Experimental Server’ın ana sayfasına giriş yaptıktan sonra solda kalan “Yükle” butonunu kullanın.

PUBG: Experimental Server’ın Steam sayfasına giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen “Yükle” butonunu kullanarak bir sonraki adıma geçiş yapın.

  • 4# Karşınıza çıkan ekrandan Experimental Server’ı kurmak istediğiniz depolama alanını seçin ve aşağıdaki “İleri” butonunu kullanın.

Depolama alanı seçme ekranına geldikten sonra seçiminizi yapmanızla birlikte Experimental Server’ın indirme işlemini başlatmış olacaksınız. Bunun için depolama alanını seçtikten sonra aşağıdaki “İlerle” butonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Son Güncelleme: 20 Ekim 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu