Q Klavye Nasıl Endüstri Standardı Oldu?

Eskinin bir alışkanlığı ya da standardı, yeni teknolojiye uygulandığında saçma sapan kısıtlamalara yol açabiliyor.Bilgisayarda kullandığımız Q-klavye için de aynı şeyleri düşünürdüm. Bu kadar saçma bir tuş yerleşimini kim, hangi amaçla belirlemiş olabilirdi ki? Q Klavye Nasıl Endüstri Standardı Oldu?

Q Klavye Nasıl Endüstri Standardı Oldu?


1872 yılında Remington marka ilk daktilolar üretilmişti. Bu ilk mekanik daktilolarda, çok hızlı yazmanız durumunda harfleri yazan kollar üst üste binip karmaşaya ve mekanik problemlere yol açıyordu. 

Bu sorunu dahice(!) çözmeye çalışan aklı evvelin biri, çözüm olarak harfleri hızlı yazmaya olanak vermeyecek şekilde düzenlemeyi önermiş. İngilizce’de en çok kullanılan harfler sırası ile E-T-A-S-O-R-N-I harfleridir. Q klavye kullanıyorsanız, bu harflerin klavyedeki yerleşimine bakmanızı öneririm. En çok kullanılan bu harfler, en çok çalışan orta parmakları yavaşlatacak yerlere yerleştirilmiştir. Örneğin A harfi ancak küçük parmak ile basılabilecek bir yerde. Az kullanılanlardan F-G-J-K ise en kolay ulaşılan orta bölümdedir.

Bilgisayar endüstrisi de, yeni bir icat yapmak yerine, daktilolarda kullanılan bu “Q Standardı”nı hiç düşünmeden üretilen klavyelere uyarlamış. Buyrun size Q-klavye saçmalığının öyküsü. 

Ülkemize bilgisayarlar ithal edilmeye başlayınca biz durur muyuz? Hemen sağ taraftaki karakterlerin yerine koymuşuz Ğ-Ü-Ş-İ-Ç’yi, al sana Türkçe Q-klavye. Bilimsel bir çalışma ile oluşturulmuş, Türkçe’nin en çok kullanılan harf istatistiklerine uygun F-klavyeyi küçük bir azınlık kullanıyor. Ucube Q-klavyenin (Türkçe! Q) hakimiyeti ise artarak devam ediyor.

Türkiye ve Türkçe hakkında çok az bilgisi olan bir yabancının dahi hayranlıkla bahsettiği (İngilizce olan bu yazının burada Türkçe çevirisini bulabilirsiniz) F-klavyemizi kullanmak yerine, Türkçe-Q adlı ucubeyi kullanmayı nedense daha çok seviyoruz. Umarım bilgisayar sektörümüz bir gün bu konuda akıllanır, pek umudum yok ama…

İlgili Yazılar

1 Yorum

DahiCocuk  -  2 Aralık 2019 / 12:14

Aramadığım yer kalmadı keşke daha önce sitenizi ziyaret etseydim

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol