Reklam SMS’lerinin Sonundaki Kodların Anlamı Nedir ?

Reklam SMS'lerinin Sonundaki Kodların Anlamı Nedir ? 1

Son zamanlarda reklam SMS’lerinin sonuna B001 B002 kodlar görmekteyiz. Peki Reklam SMS’lerinin Sonundaki Kodların Anlamı Nedir ?

Kısa bir süre önce BTK yeni bir hizmete başladı ve artık kurumlardan gelen SMS’lerin sonunda bazı kodlar yerleştirme kararı aldı. Peki B001, B002 ve B003 diye devam eden bu kodlar ne alma geliyor? Bu kodlarla neler yapılabilir?

e-Posta alanında iletileri süzen bir spam teknolojisi mevcut ancak cep telefonları için an itibariyle (üçüncü parti yazılım kullanmaksızın) böyle bir mekanizma maalesef henüz mümkün değil.

Haliyle içeriği her ne olursa olsun numaramıza gönderilen her SMS cep telefonumuzun mesaj kutusuna düşmekte ve algımızı gün içinde defalarca telefonumuza yönlendirmek zorunda bırakmaktadır.

İzinsiz, kuralsız, reklam amaçlı SMS’lerin önüne geçmek gerçekten çok zor.

Reklam SMS’lerinin Sonundaki Kodların Anlamı Nedir ?

Bundan böyle toplu SMS iletilerinin sonunda işletmeciyi sembolize eden kodlar yer alacak.Bu kodlar SENDER kısmında (gönderici kimliği) numara olmayan başlıklı SMS’lerin hangi işletmeden geldiğini bilmemize imkan sağlayacak.

Reklam SMS'lerinin Sonundaki Kodların Anlamı Nedir ?

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)‘nun yayınladığı belgeye göre üç büyük GSM operatörü ve onlara atanan kodlar…

B001: AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş.

B002: TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.

B003: Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Android ve İphone’da istenmeyen mesajlar nasıl engellenir konumuzda, hiç ilginiz olmayan kişi yada kurumlardan gelen reklam smslerinden sıkıldıysanız ve buna bir çare arıyorsanız bu mesajları nasıl engelleyebileceğinizi okuyabilirsiniz.

] }

İlgili Yazılar

1 Yorum

teknolojidolabi sitesine hayran kaldım

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol