Sabah Kalktığınızda Uzak Durmanız Gereken 7 Şey

Sabah Kalktığınızda Uzak Durmanız Gereken 7 Şey

Güne nasıl başlarsanız günün geri kalanı da aynı şekilde devam eder. Güne iyi başlamak için Sabah Kalktığınızda Uzak Durmanız Gereken 7 Şey

Geceler geç yatıp erkan kalkıyorsanız, işe yetişebilmek için sabahın köründe kalkıyorsanız, e birde trafik çilesinin tam göbeğinde her gün kalıyorsanız bu önerileri dikkate alın bir şey kaybetmezsiniz.

Sabah Kalktığınızda Uzak Durmanız Gereken 7 Şey

1 – Alarmı Ertelemeden Uyanın

Ertele düğmesine basmanın iyi bir fikir olmadığını uyku uzmanları her yerde dile getiriyor. Şu da bir gerçek ki her ertele düğmesine basıp geri yatağa dönmeniz sizi bitmek bilmeyen bir döngünün içine hapsedecektir.  Bunun için Alarmını Ertelemeden Uyanmanın Başarıya Etkisi  yazımızı okuabilirsiniz.

2 –  Kalktıktan sonra küçük egzersizler yapabilirsiniz

Uyandığınız zaman kol ve bacak kaslarınızı açacak hareketler yapın. Ne kadar hareket edip erken yataktan ayrılırsanız o kadar kendinize güvenli olursunuz. Yatakta öylece kediler gibi uzanan kişiler gün içinde daha stresli ve uykulu olurlar.

3 –  Hemen Telefon mesajlarına yada Maillere bakmayın

Kalktığınız ilk anda maillerinizi kontrol etmek sandığınızın aksine sizi yapmanız gereken önemli işlerden alıkoyar. Bunun yerine üretkenliğinize fayda sağlayacak şeylere odaklanın. Unutmayın gelen kutusuna düşen gereksiz şeyler hayatınızdan önemli bir zaman çalıyor!

4 – Yatağınızı Toplamayın, Bırakın Dağınık Kalsın

Bu madde çalışma standartlarınız veya başarınızla alakalı olmasa da büyük önem arz ediyor.

Kensington Üniversitesi araştırmacıları 2005’ten bu yana toz akarları üzerinde çalışıyorlar. Toz akarlarının en sevdiği besin kaynağı, üstümüzden dökülen deri parçaları.

Her kaşındığımızda ve sabit durduğumuz her noktada ardımızda toz akarlarının yutabileceği deri parçacıkları bırakıyoruz. Bunu da en çok yatarken yapıyoruz. Ancak toz akarlarının bu parçaları yemek için toplanması adına uygun şartların oluşması gerekiyor. Bunun için de en uygun koşulları istemeden biz sağlıyoruz.

Gece üstünde yatılmış, hafif terlenilmiş, pek çok deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz. Bu haber muhtemelen annelerinizin hoşuna gitmeyecek ama araştırmacıların tavsiyesi kalktığınızda yatağınızı olduğu gibi bırakıp bütün gün boyunca havalanmasını sağlamak. Böylece toz akarları beslenmek için yatağınızda toplanamıyorlar! En iyisi mi bırakın dağınık kalsın…

5  – Kalkar Kalkmaz Hemen Kahve İçmeyin

Sabah Kalktığınızda Uzak Durmanız Gereken  şeylerden biride kahve alışkanlığı. Eğer sabahları kalkar kalkmaz hemen kahve içen kişilerdenseniz bu kararınızı gözden geçirmeniz iyi olacaktır. Zira vücudumuz sabah saat 8 ila 9 arasında enerji düzenleyici olarak nitelendirebileceğimiz kortizol adında bir hormon salgılıyor. Ve eğer siz bu süre zarflarında kahve içiyorsanız maalesef bu hormonların görevlerini iyi yapmamalarına neden oluyorsunuz. Bu da sizin gün içinde daha az enerjik hissetmenize sebep oluyor.

6 – Karanlıkta Kalkmayın!

Vücudumuzun iç saati karanlığa ve ışığa duyarlıdır. Düşük bir ışık altında uyanırsanız beyniniz neye uğradığını şaşırabilir. Ve bu da daha uykulu hissedilen saatler anlamına gelir. Son yaz saati uygulamasında sonra bu pek yapılabilir bir şey değil sanırım.

7 – Sabah Kalkma alışkanlıklarınızı kökten değiştirin

Sabahları kalkma alışkanlıklarını değiştirin. Unutmayın bilim insanlarına göre irademiz sınırlıdır ve bizler genellikle sabahları uzatmak için bahaneler üretiriz. Bunun sonucunda da gün boyu daha az enerjiye sahip oluruz. Hazırlanmaya odaklanın ve sabahları sizi adeta otomatik modda hareket ettirebilecek alışkanlıklar edinin.

Umarım, saatlerin ve şu karanlık sabahların yarattığı sıkıntılara çözüm olabilecek bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere.

Bir Saatte 300 yada Daha Fazla Kalori Yakmanın 15 Yolu

Yorum Yap

Yorum Yap