Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir ?

Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir ?

Bünyesinde zararlı içerik barındıran, Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir, internet sayfalarını şikayet etmek için nasıl bir yol izlenmelidir?

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte her ne kadar faydalı içeriklere ulaşıyor olsak da zararlı içeriklerde bu internet aleminde yer alıyor. Yasalara aykırı gördüğünüz, kişisel haklarınızı ihlal eden, bünyesinde zararlı içerik bulunan sosyal medya veya internetteki tüm içerikleri şikayet edebilirsiniz.

İnternetteki Hangi Tür İçerikler Şikayet Edilebilir?

Kimlik bilgileriniz paylaşılmadan sadece şikayet etmek istediğiniz kişi veya ilgili siteleri şikayet ederek gerekli yasal yaptırımı başlatabilirsiniz. Sekiz farklı başlık altında toplanılan bu içerik şikayet sisteminde gördüğünüz yer ne olursa olsun şikayet edebilirsiniz. Şikayet başlıklarını şöyle sıralayabiliriz.

  • İntihara yönlendirme
  • Çocukların Cinsel İstismarı
  • Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma
  • Sağlık İçin Tehlikeli Madde Temini
  • Müstehcenlik
  • Fuhuş
  • Kumar Oynanması İçin Yer ve İmkân Sağlama
  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir ?

Sosyal medya hesabı yada internet sitesi şikayet etmek için bizlere sunulan yolları aşğıda bulabilirsiniz.

İhbarweb

Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir ?

Buraya tıklayarak İhbarweb‘e girin ve şikayet etmek istediğimiz sakıncalı içerik katalog suçlardan hangisine giriyorsa o seçilerek başvuru yapılabilir.  Şikayet işlemini başarıyla sonuçladıktan sonra gerekli işlemler TİB tarafından yapılacaktır.

BİMER – CİMER

Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir ?

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıylada sosyal meday hesabı yada web sitesi şikayet edebilirsiniz. Bu servisler 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu’nu kapsamındaki anayasal bir hakkımız olan ‘dilekçe hakkını’ kullanmamıza imkan sağladığı için başvurumuza istinaden mutlaka işlem yapılacak ve tarafımıza cevap verilecektir.

Adli Makamlara Başvurmak

Sakıncalı Web Siteleri Nasıl Şikayet Edilir ?

Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde yer alan ihbar bölümünü kullanarak sakıncalı içerik barındıran web sitelerini bildirmek mümkündür.

Bunun yanında adımızı, adresimizi, iletişim bilgilerimizi içeren ve söz konusu zararlı içerik barındıran web sitesiyle ilgili ekran görüntüleri de olan detaylı bir dilekçeyi ikamet ettiğiniz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığına verebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap