Samsung Android Cihazlara Odin İle ROM Nasıl Yüklenir?

Bu yazımızda Samsung Android Cihazlara Odin İle ROM nasıl yüklenir, ROM nasıl indirilir detaylı olarak anlatacağız.

İşletim sisteminin üretici firmalar yahut bireysel kişi ve oluşumlar tarafından cihazlara uygun hale getirilmesi için yapılan optimizasyonlar sonrasında sunulmuş haline Rom denir.

Android işletim sistemi çerçevesinde 2 çeşit Rom türü vardır, bunlar Stock Rom ve Custom Rom‘dur.

Örnek olarak Android işletim sistemine sahip olduğunuz cihazınız satın aldığınız zaman içinde bulundurduğu yazılım Stock Rom’dur.

Stock Rom yüklemek için Odin adındaki programa ihtiyaç duyulur.

ROM yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Samsung Android Cihazlara Odin İle ROM Nasıl Yüklenir?

Cihazınızın minimum %60 şarj kapasitesine sahip olması gerektiği söylenilir fakat benim tavsiyem minimum %80 olması yönündedir bilgisiyle yükleme işlemine başlayalım.

Adım 1-Öncelikle yüklemek istediğiniz ROM dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Güncel orijinal ROM dosyaları https://www.sammobile.com/firmwares/ sitesinden indirilebilir. (Üyelik gerektirir ancak ücretsizdir).Buraya tıklayarak ODIN v3.10.6 yardımcı uygulamasını indirin.

Adım 2- Cihazınızın full yedeğini almayı unutmayın. Rehber, uygulamalar, SMS ve belleğinde ne varsa yedeklemeyi unutmayın. Yükleme nedeniyle oluşabilecek veri kaybı, yanlış bir işlem nedeniyle cihazınızın zarar görmesi riskini göze alarak devam edin.

Adım 3- Samsung cihazınızı USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un cihazı sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Cihazınızın en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz. USB kablo taklı ise şimdi kabloyu çıkartın.

Cihazınızdan Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

Adım 4- İndirdiğiniz ROM dosyasını zipli halde ise bir kılasör içinde açın. Aynı şekilde indirdiğiniz Odin_v3.10.6.zip dosyasını da aynı kılasör içine açınız.

Adım 5- Cihazınızı kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logo ile beraber “Downloading…” yazısı bulunan yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

Adım 6- Cihazınızı USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda sürücü yükleme işlemi devam edebilir, bitmesini bekleyin.

Adım 7- ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve kılasördeki ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

AP butona basıp ROM dosyasını seçin (sonu .tar.md5 ile biten dosya)

Options bölümünde Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Ayarlar yukarıdaki ekrandaki gibi olacak.

Son olarak “Start” butonuna basın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde cihazınız otomatik olarak kapatılıp açılacaktır.

Cihaz ilk açıldıktan sonra devamlı kendini kapatıp açıyorsa veya SAMSUNG yazısında 3 dakikadan fazla bekliyorsa telefonu Recovery ekranında açın (Üst Ses + Home tuşu + Güç düğmesine beraber basıp) ve wipe/factory reset yapıp cihazı tekrar başlatın. Sonra tekrar açılırken telefonunuz SAMSUNG yazısında bir süre bekleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu