Mobil

Samsung Galaxy Watch vs Galaxy Watch 3 Karşılaştırması

Yeni bir akıllı saat almayı düşünüyor ve tercihinizi Samsung Akıllı saatlerden yana kullanacaksanız Samsung Galaxy Watch vs Galaxy Watch 3 karşılaştırma yazımızda hangisini tercih etmeniz gerektiğine ışık tutuyoruz.

Samsung Galaxy Watch vs Galaxy Watch 3 Karşılaştırması

Kıyaslamaya başlamadan önce her iki modelin fiyatlandırma aralığı hakkında ufak bazı bilgilendirmeler yapalım. Aşağıda yer alan fiyatlar modellerin tavsiye edilen resmi satış fiyatları olmakla birlikte çeşitli satıcılarda daha farklı fiyatlardan satışa sunuluyor olabilir.

Fiyat Karşılaştırması

Samsung Galaxy Watch modelinin 42mm modeli 1,699 TL iken 46mm modeli 2,199 TL dolaylarında. Samsung Galaxy Watch 3 modelinin 41mm modeli 2,099 TL iken 45mm modeli 2,299 TL dolaylarında. Buna karşın Galaxy Watch 42mm’i 1,579 TL ve 46mm’i 1,749 TL fiyat etiketi ile satın almanız mümkün. Bu nedenle fiyat karşılaştırmalarını bu fiyatlar üzerinden değerlendireceğiz.

Daha kısa bir şekilde Galaxy Watch 42mm ile Galaxy Watch 3 41mm arasında yaklaşık 520 TL ve Galaxy Watch 46mm ile Galaxy Watch 3 45mm arasında yaklaşık 550 TL fiyat farkı bulunuyor.

Tasarım Karşılaştırması

Galaxy Watch 3’ün halefine göre yüzde 14 daha ince ve yüzde 15 daha hafif olduğunu biliyoruz. Bu, kolunuzda taşırken daha az rahatsız edeceği ve daha narin duracağı anlamına geliyor. Ayrıca yeni modelde de fiziksel bezel bulunuyor ve bu bezelde saat hizalandırmaları yer almıyor. Yani daha sade bir bezel yapısı bulunmakta.

Ekran Karşılaştırması

Galaxy Watch 3, Galaxy Watch’un aksine daha küçük boyutlarda geliyor. Öte taraftan boyut küçülse de ekran tarafında aynı durumdan bahsedemeyiz. Galaxy Watch 3 41mm’de 1,2 inç ve 45mm’de 1,4 inç boyutunda ekranlar yer alırken Galaxy Watch 42mm’de 1,2 inç ve 46mm’de 1,3 inç boyutunda ekranlar yer alıyor.

Yani 41mm ve 42mm modelleri arasında ekranda boyut farkı bulunmazken 45mm varyantının 46mm varyantından daha geniş bir ekrana dahi sahip olduğunu görüyoruz. Bu ekranların ne kadar dayanıklı olduğunu sorarsak Galaxy Watch, Galaxy Watch Active 2’de de yer alan Gorilla Glass DX Plus ile korunurken Galaxy Watch 3’te Gorilla Glass DX yer almakta.

Egzersiz ve Sağlık Takibi Karşılaştırması

Sağlık takibinden başlarsak Watch 3, Watch’a kıyasla çok daha önemli iyileştirmelerle birlikte gelir ve bunlara önem veren kişiler için aradaki fiyat farkı gerçekten önemsiz kalacak. Yeni modelde kandaki oksijen seviyesini izleyebilen SpO2 Sensörü, tek kanallı elektrokardiyografi çekmenize olanak sunan EKG ve tansiyon ölçmenize yardımcı olan Kan Basıncı Sensörü yer alıyor.

Buna karşın yeni eklenen bu özelliklerin büyük bir kısmı, her ülkenin sağlık bakanlığından onay alınmasını gerektiriyor. Yani özelliklerin ülkemizdeki kullanımı için bir süre beklememiz gerekebilir. Eğer egzersiz takibinden devam edersek yeni model aslında Galaxy Watch ile aynı egzersiz takibi sistemi üzerine kurulu. Buna karşın yedi adet yeni egzersiz takibi seçeneği de bulunuyor.

Performans Karşılaştırması

Hem Galaxy Watch 3 hem de Galaxy Watch Exynos 9110 işlemci ile geliyor. Yeni modelde 8 GB dahili depolama kapasitesi bulunurken önceki modelde ise 4 GB dahili depolama kapasitesi bulunmakta. Öte taraftan tüm Galaxy Watch 3 modelleri 1 GB RAM ile geliyor. Bu, Galaxy Watch 42mm’de yer alan 768 MB RAM ile kıyaslandığında daha yüksek, Galaxy Watch 46mm’de yer alan 1,5 GB RAM ile kıyaslandığında ise daha düşük.

Ancak endişeye mahal vermeye gerek yok. Nitekim Apple Watch Series 5 de 1 GB RAM ile çalışıyor.

Batarya, önceki modelin muhtemelen en belirgin fark yaratacağı alanlardan birisidir. Galaxy Watch 42mm’de 270 mAh, 46mm’de ise 472 mAh kapasitesinde bir batarya yer alıyor ve 46mm modelinde bu batarya ile gerçekten başarılı pil performansları alınabiliyor. Galaxy Watch 3 41mm’de 247 mAh, 45mm’de ise 340 mAh kapasitesinde bir batarya bulunuyor.

Tabii bunun yazılımsal iyileştirmelerle dengelenmiş olabileceğini düşünebiliriz ancak bunu söylemek için henüz erken ve teknik tabloda Galaxy Watch 3 geride kalıyor.

Son Düzenleme: 5 Mart 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu