“Scroll lock” Ne işe yarar?

“Scroll lock” Ne işe yarar?

scroll-lock

Scroll Lock, eskiden kullanılan işletim sistemleri içerisinde ekranı kaydırma konusunda kullanıcılara yardımcı olan faydalı bir bilgisayar tuşudur.

Scroll Lock Tuşu

İlk defa IBM tarafından bulunan ve kısa süre içerisinde klavye standartları arasında kendisine bir yer tutan bu tuş artık yeni nesil klavyeler içerisinde yer almıyor. Klavye içerisinde genellikle Pause tuşunun yanında yer alan Scroll Lock tuşu,eski tip klavyelerde ayrıca aktif veya pasif olduğunu belirtmek amacıyla da LED ışığıyla birlikte kullanılıyor. Scroll Lock tuşu uzun yazılışı nedeniyle bazı klavyeler içerisinde ScLk, Slk veya ScrLk ismiyle de yer alabilmektedir.

Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?

Scroll Lock tuşu artık günümüzde pek yaygın kullanılmadığı gibi eskisi kadar çok yazılım da bu fonksiyonu desteklemiyor. Eskiden Scroll Lock sayesinde bir ekranın alt kısmına buton kullanmamıza gerek kalmadan ilerleyebiliyorduk. Artık grafik tabanlı işletim sistemleri kullandığımız için ve klavye yerine farelerimizin ortasında yer alan kaydırma tuşu yer aldığı için bu fonksiyon çok nadir kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.