Scroll Lock Tuşu nedir, ne işe yarar ?

Scroll Lock Tuşu nedir, ne işe yarar, Scroll Lock nerelerde kullanılır?

Bazı bilgisayarlarda bulunan ve artık kullanılmayan Scroll Lock Tuşu nedir, ne işe yarar, Scroll Lock nerelerde kullanılır yazımızda bulabilirsiniz.

Scroll Lock Tuşu nedir?

Kelime olarak “Kaydırma Kilidi” olan Scroll Lock Windows işletim sistemi mevcut olan bilgisayarlarda, internette gezinirken ya da Microsoft Office yazılımları kullanırken yön tuşlarını mouse gibi kullanmamızı sağlar.

Scroll Lock Tuşu nedir, ne işe yarar ?

İlk bilgisayarlarda, en büyük yardımcımız fareler kullanılmıyordu. Farenin gördüğü işlevler klavye tuşları üzerinden görülmek zorundaydı. Bilgisayar kullanan kişilerin işini kolaylaştırmak için tuş işte burada devreye girdi.

Kelime olarak “Kaydırma Kilidi” olan Scroll Lock aktif edildiğinde kaydırma tuşlarının yönlendir işlevini aktif hale getiriyordu. Yani Kaydırma Kilidi aktif hale getirildiğinde bilgisayar içinde sağa, sola, yukarı ve aşağıya gidiş yapılabiliyordu. Kilit kapalı olduğu zamanlarda yazma imleci aynı yönlerde hareket ediyordu.

Scroll Lock Tuşu ne işe yarar?

Scroll Lock IBM klavyelerden kalan ve amacı kaydırma işlemlerini daha rahat yapabilmek olan bir tuştur. Yani scroll lock’u alternatif bir mouse olarak görebiliriz.

İlk defa IBM tarafından bulunan ve kısa süre içerisinde klavye standartları arasında kendisine bir yer tutan bu tuş artık yeni nesil klavyeler içerisinde yer almıyor.

Günümüzde gereksiz bir fonksiyon haline gelen Scroll Lock zaten birçok uygulama tarafından desteklenmiyor. Artık otomatik olarak yön tuşlarına bastığımızda işlemlerimizi yerine getirebiliyoruz.

Scroll Lock Tuşu nedir yazımız sona erdi.

Genellikle Laptop bilgisayar klavyelerinde görülen FN tuşu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, Fonksiyon tuşlarının görevleri nelerdir ve FN tuşu nasıl kapatılır gibi bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.


Klavyenin herhangi bir tuşunu kalıcı, süreli veya belirli bir programa özel olmak üzere devre dışı bırakabilirsiniz. Bakınız : Klavyede Tuş İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu