SD Kart Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

SD Kart Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

USB disk ve Hafıza kartlarında bazen disk yazmaya karşı korumalı hatası alabilirsiniz. Bu yazımızda SD kart yazma koruması nasıl kaldırılır anlatacağız.

 

USB Disk ve SD Kart Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

1 USB Disk yada SD Kart Yazma Kilidi Aktif Olabilir

Hemen hemen tüm SD kartlar, yan tarafta bir kilitleme mekanizması görevi gören bir kaydırıcı içerir. Bu sistem bütün Flash disklerde yoktur ancak nadirde olsa yazma korumalı kilidi olan Flash diskler piyasada satılmaktadır.

SD kartlardaki kilit, en alt konumdayken, kartı kilitler ve üzerindeki herhangi bir şeyi değiştirmenizi önler. SD kartını cihazınızdan çıkarın ve kartınızı bir SD adaptörünün içinde kullanıyorsanız, adaptörün kilidinin yukarı tarafa doğru sürülmüş olduğundan emin olunuz. (açık kilit pozisyonu)

USB Disk ve SD Kart Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır ?

Eğer kilit anahtarı gevşemişse ve kolayca yerinden oynuyorsa, kart cihazınıza takıldığında kilitli moduna geçiyor olabilir. Bu durumda kartın değiştirilmesi gerekir.

Bazı mobil cihazların kartı kilitleme özelliği vardır. Böyle bir durumda kilidi kaldırmak için mobil cihazınızın üreticisiyle irtibata geçiniz.

2 Usb belleğinizi/Sd kartınızın doluluk oranına bakınız. Kapasitesi dolmuşşa böyle bir hata alırsınız.

3 Eğer bu hata ile sadece kendi bilgisayarınızda karşılaşıyorsanız bilgisayarınızın ayarlarını kontrol ediniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

Başlat-Çalıştır-Regedit dedikten sonra, aşağıdaki yolu izleyiniz. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

Bu bölüme geldikten sonra WriteProtect özelliğini bulunuz. Sağ tıklayınız ve değiştiri seçiniz. Değer kısmına 0 yazarak kaydedip çıkınız. Bu işlemden sonra artık belleğinize veri yazabiliyor olmanız gerekiyor.

Hala sorununuz devam ediyorsa, USB disk içindeki bilgileri yedekleyin ve USB diski formatlayın.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap