SD Karttan Dosya Kurtarma

SD Karttan Dosya Kurtarma

Bu yazımızda SD kartın bozulma belirtileri ve sorunlu çalışan yada bozulan SD karttan dosya kurtarma işlemi nasıl yapılır anlatacağız.

Hafıza kartları bozulduğunda, biçimlendirildiğinde veya hasar gördüğünde, depolanmış tüm fotoğraflar, videolar ve diğer dosyalar kaybolur. Genellikle bu durum bir hata mesajıyla başlar. Düzgün bir şekilde ele alınmazsa, sizi kalıcı bir veri kaybıyla karşı karşıya bırakabilir.

SD Kart Bozulma Belirtileri

  • Siyah bir ekran görünüp ‘SD karta erişilemiyor’ hata mesajı göründüğünde kart üzerinde hiçbir şey yapamazsınız. Çünkü hafıza kartındaki dosya veya dizinler bozuk ve okunamaz durumda ise,
  • SD karttaki çoğu dosya eksik gözükürsa,
  • SD kartı okumaya çalıştığınızda hiçbir klasör görüntülenmiyor veya tüm klasörler açılmıyor ve cihazdan okunamayacağını belirten ‘SD Karttaki Okuma / Yazma Hatası’ veriyorsa,
  • SD kartta saklanan bulunan dosyaları açmaya çalışırken ‘bellek kartı hatası’ veya ‘bozuk hafıza kartı’ diyerek hata mesajları alıyorsanız,
  • SD kart içeriğini kopyalayamıyor ve diskin “yazmaya karşı korumalı” olduğunu belirten bir hata iletisi de alamıyorsanız.
  • SD kartınız PC’niz tarafından tanınıyor, ancak kayıtlı fotoğraf veya videoyu göremiyorsunuz. SD kart biçimlendirilmemiş mesajı alıyorsunuz  ve şu an biçimlendirmek istiyor musunuz hatası alıyorsanız,

SD kartınız bozulmuş demektir.

Peki ne yapacağız?

Sorunlu SD kartı onarmayı deneyebilirsiniz

1 Telefonunuzu kapatarak SD kartı yuvasından çıkarın.

2 SD kartı bilgisayarınıza takın ve Masaüstünden Bilgisayar simgesini tıklayarak dosya menüüsnde SD kartınızın üzerine sağ tıklayın.

3 “Özellikler”i ve açılan menüden “Araçlar“ı sekmesini seçin. Sonrasında “Bu seçenek sürücüdeki dosya sistem hatalarını denetler” yazılı seçeneğinde bulunan “Denetle” butonuna tıklayın.

biçimlendirilmiş sd karttan veri kurtarma

Araç, SD kartınızdaki hataları kontrol edecek ve onaracaktır.

Sürücü harfi ve yolunu değiştirin

1 Windows + X tuşlarına basarak “Bilgisayar yönetimini” açın.

2 Burada solda “Depolama” seçeneği altında “Disk yönetimi“ni seçin.

biçimlendirilmiş sd karttan veri kurtarma

3 “Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir” seçeneğini seçin.  Yeni bir pencere açılacaktır. Ekle‘ye tıklayın.

4 Micro SD kartınıza bilgisayarınızın kullanmadığı bir sürücü harfi atayın.

Yolu atadığınız da, dosya kartınızda depolama kartının görünür olması gerekir. Daha önce açıklanan yöntemi kullanarak düzeltme işlemini yapın.

SD kartı formatlayın

Onardıktan sonra SD kartınızdan bilgileri direk olarak kurtaramazsanız, bir sonraki adım kartı yeniden biçimlendirmeyi denemektir. SD kartı formatlamak için; Bilgisayarım > SD kart sürücüsünü sağ tıklayın ve “Biçimlendir”’i seçerek “Tamam”‘a tıklayın

Biçimlendirilmiş SD karttan veri kurtarma

SD Karttan Silinen Dosyaları Geri Getirme programı Recuva ile hafıza kartından silinen dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.

Türkçe dil desteğine ve aynı zamanda bir kullanım sihirbazına sahip olan Recuva‘nın kullanımı oldukça kolay olmakla beraber sizlere bunu resimler desteğinde detaylı olarak buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.