Shareware, Freeware, Demo Nedir?

Shareware, Freeware, Demo Nedir?

Bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılımlarda 3 tür lisans bulunmaktadır. Bunlar Shareware, Freeware, Demo olarak adlandırılırlar. Peki Shareware, Freeware, Demo Nedir ve birbirinden farkları neldri.

Bir bilgisayar aldığınızda bazı işlerinizi görebilmek için yazılım yüklemeniz gerekmektedir. Film izlemek, müzik dinlemek, ofis ihtiyaçlarını gidermek için bir çok temel yazılıma ihtiyaç vardır.

Shareware, Freeware Demo Nedir?

Bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılımların lisanları vardır. Shareware, Freeware ve Demo olarak adlandırılırlar.

Öncelikle yazılım lisansı nedir anlatalım. Bir yazılımın ya da yazılıma bağlı nesnelerin; üreticisi tarafından, kullanımına dair belge düzenleyen devlet makamı tarafından, belgelemeyi düzenlemeye yetkili kılınmış makamlar tarafından telifli olduğu belgelenmiş ise nesnenin kullanımı, geliştirilmesi, yeniden yapılandırılması, değiştirilmesi, alıntısının yapılabilmesi gibi hususları belirleyen belgeye yazılım lisansı denmektedir.

Şimdi yazılım lisanları türlerine bakalım.

Shareware nedir?

Yazılım üreticileri kullanıcılarını iyi hizmet verebilmek adına bir çok kolaylık sunmaktadır ve bu shareware de bu kolaylıklardan birisidir.Yazılım şirketleri progamları kullanıcılarına satmadan önce deneme şansı sunmaktadırlar. Belirli bir süre (15 gün, 30 gün vb.) kullanım izni olan programlara shareware adı verilir. Bunların bir bölümü bu süre bitiminde kullanılamaz duruma gelir.

Bazıları ise kullanılabilmakte ancak bazı özellikleri işlevsizleşmektedir. B,r ant,virüs programı örnek olarak verecek olursak; bir antivirüs programının shareware versiyonunu indirip virüsleri tarattığınızda program virüsleri tespit eder belki karantinaya bile alabilir ancak virüsleri tamamen kaldırmazlar. Yazılım üreticisi de 6amamen kaldırmanız için ise satın almanızı önerir.

Freeware Nedir ?

Freeware kullanıcının belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ücret ödemek durumunda olduğu sharewareden farklı olarak, ücretsiz ve sınırsız kullanım imkanı tanıyan bir yazılım lisansıdır. Freeware yazılımların da telif hakları söz konusudur. Freeware yazımcıları genellikle “topluma bir şey sunma” motivasyonuyla hareket eden, fakat bunu yaparken isimlerinin de bilinmesini ve yazılımları ile ilgili gelecekteki gelişmelerin kendi denetimleri altında olmasını isteyen programcılardır.

Demo Nedir?

Yazılım şirketlerinin program lisanlarından bir türü de Demo versiyondur.Demo yazılımlar deneme amaçlı piyasaya sürülen programlardır.Bu Demo sürümler ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulur.Ancak bu demo programların genel amacı kullanıcılara yazılım hakkında bilgi vermek ve yazılımın satın alınmasını sağlamaktır.Ayrıca demo programlarda bazı önemli işlevler kullanılamaz haldedir.Ancak satın alındığı takdirde bu işlevler aktif olmaktadır.

Bu yazımızda yazılım lisans türleri olan Shareware, Freeware, Demo nedri anlatmaya çalıştık.


İşimiz gereği kullandığımız yazılımlar bazen çok pahalı olabiliyor. Avuç dolusu paralar döktüğümüz yazılımların kullanabileceğiniz ücretsiz alternatifleride bulunuyor. İşte 4 Pahalı Programın 4 Ücretsiz Alternatifi

Yorum Yap

Yorum Yap