Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri

Genellikle şiddetle bağdaştırılan bilgisayar oyunları içierisinde şiddet içermeyen oyunlarda var. Bu yazımızda çocuklarınızın güvenle oynamasını sağlayabileceğiniz şiddet içermeyen oyun önerileri vereceğiz.

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri

Gone Home

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Gone Home

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PC, Mac ve Linux

2013’te piyasaya çıkan “Gone Home”, keşifle ilgili birinci şahıs üzerinden giden bir video oyunu. En azından kağıt üzerinde öyle görünüyor – gerçekte, video oyunlarındakinin aksine, belirli  bir türü olmayan bir deneyim.

“Gone Home” da, yakın zamanda Avrupa gezisinden eve dönen genç bir kadın olan Kaitlin olarak oynuyorsunuz. Tek ev sizsiniz ve evin çeşitli odalarında dolaşırken günlük yazılarını bulacaksınız ve bu aile ve sırları hakkında giderek daha net fikirler veren fotoğraflara bakacaksınız.

Desert Golfing

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Desert Golfing

Platformlar: iOS ve Android

Minimum özelliklerle gelen bir oyun oynamak isterseniz, “Desert Golfing”e bir göz atın.
Tam anlamıyla sınırsız bir golf. Rastgele oluşturulmuş bir sahne boyunca ufacık beyaz bir golf topu göndererek parmağınızı ekran boyunca sallıyorsunuz. Kaybetme yok. Korkunç troller yok. Gerçek dünyadaki acımasız gerçeklerden uzak durmak için sadece barışçıl fiziğe dayalı bulmacalar var.

Flower

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Flower

Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita

“Flower” kelimenin tam anlamıyla geleneksel bir video oyunu. Düğmelere basıyorsunuz ve küçük bir kumanda çubuğu ile dolaşıyorsunuz, ancak başka bir şeyden çok bir meditasyon deneyimi – etkileşimli bir şiir, belki. Bir kişi ya da bir yaratık olarak oynamak yerine rüzgar gibi oynuyorsunuz. Gerçekten!

“Flower”, tarif edilmesi zor olan oyunlardan biri, ancak ilk elden tecrübe etmek inanılmaz. Elbette söylemeye gerek yok, ama bakmak harika. Aynı zamanda bir Pazar sabahını güzel geçirmenin de bir yolu.

Minecraft

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Minecraft

Platformlar: Xbox 360 ve One; PlayStation 3, 4 ve Vita; Nintendo 3DS, Wii U ve Switch; iOS ve Android; PC ve Mac

“Minecraft”, bir Lego yığını ile güzel, sessiz bir oyun oynama zamanının sanal eşdeğeri. Temel hayatta kalma mekaniğinin yanı sıra “Minecraft” da gerçekten “kaybetmek” imkânsız. Ölebilirsiniz, tabii ki, ama bu gerçekten önemli bir şey değil. Amaç oynamak, oluşturmak, denemek, yeni şeyler denemek. Oyuncular bugüne kadar Frank Lloyd Wright’ın ikonik “Çağlayan” evi ve “Game of Thrones” den King’s Landing de dahil olmak üzere şaşırtıcı şeyler yarattılar.

Bir sonraki “Minecraft” ustası olacağınızı söylemiyoruz, ancak her zaman bir şans var.

Fez

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Fez

Platformlar: PlayStation 3, 4 ve Vita; Xbox 360; PC, Mac ve Linux

Bağımsız olarak geliştirilen bir platform oyunu olan “Fez” (“Süper Mario” gibi), sakinleşmeye ihtiyaç duyduğunuzda oynamak için mükemmel bir oyun.
Bunun nedeni, “Fez”, öldürmek ve kutu toplamaktan daha çok, keşfetme, sırları bulma ve kendi muazzam dünyasında sahnede yer alma oyunu.
Sevimli bir şekilde hazırlanmış seviyeleri, retro estetiği ve yıldızlara ilişkin müziği ile birlikte “Fez” oynamak, mutlak bir zevk haline geliyor. Bir oyun “büyüleyici” olarak tanımlanabilirse, bunu “Fez” için söylemek gerekir.

Journey

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Journey

Platformlar: PlayStation 4 ve PlayStation 3

“Journey” şimdiye kadar yapılmış en güzel oyunlardan biri. Tamamen sessiz bir kahramanı oynuyorsunuz, geniş bir çölü keşfediyorsunuz ve karşınıza çıkan çeşitli yaratıklar ve yapılarla etkileşim kuruyorsunuz.

“Journey”nin büyüsü ilk el deneyimine dayandığından, oyunun öyküsünü açıklamak yalnızca onu kendiniz için oynama deneyimine zarar verebilir. Ancak hiç şüphe yok ki “Journey”, elinizin altında tutabileceğiniz en iyi PlayStation oyunlarından biri. Ayrıca, birkaç saat içinde tüm oyunun tadını çıkarabileceğiniz şekilde kısaltılmış.

Hohokum

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Hohokum

Platformlar: PlayStation 3, 4 ve Vita

“Hohokum”, garip ve görsel açıdan yaratıcı bir sidescrolling bulmaca oyunu. “Hohokum”un gerçekçilikten yoksun oluşu, yenilikçilikten ve sanatsal parlaklıktan fazlasını gerçekleştirmesine neden oluyor. İnce, uçan, yılan gibi bir yaratık olarak oynuyorsunuz, dünyanın birçok gizli sırrını keşfediyor ve onun kurbanı olan sakinleri ile etkileşim kuruyorsunuz.

Animal Crossing: New Leaf

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Animal Crossing: New Leaf

Platform: Nintendo 3DS

“Animal Crossing”de, insan biçiminde köpekler, rakunlar, karınca yiyen memeliler ve diğer sevimli küçük yaratıkların yaşadığı şirin bir kasabanın belediye başkanı olarak oynuyorsunuz.

“Animal Crossing”i klasik bir video oyunu gibi düşünmeyin. Bunun yerine, onu gerçek dünyada bir mola gerektiğinde ziyaret edilecek daha güzel bir yer olarak düşünün. Bu, “Animal Crossing”in sıkıcı olduğu anlamına gelmez. Tersine, tuhaf mizah duygusu ve büyüleyici sanat tarzı garip bir şekilde çekici geliyor.

Stardew Valley

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Stardew Valley

Platformlar: Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, Mac, PC ve Linux

Kendi mısırınızı diktiğiniz, kendi ineklerinizden süt aldığınız eski günleri kaçırmak istemezsiniz, değil mi?

Evet, “Stardew Valley” hayatınızda hiç ayak basmadığınız bir çiftlik olsa bile, iyi günler geçirince size nostaljik gelecektir. Temel olarak, beklenmedik biçimde popüler olan çiftçilik rol yapma oyununda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Bazı ağaçları kesebilir, bir mağarayı keşfedebilir, akçaağaç şurubu yapabilir, yemek hazırlayabilir, başka bir çiftçiyle tanışabilir ve bir kedi yavrusuna sahip olabilirsiniz. Kulağa garip geliyor değil mi? Olabilir! Ancak insanlar onun rahatlatıcı cazibesini seviyorlar.

The Witness

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
The Witness

Platformlar: Xbox One, PlayStation 4, PC, Mac ve iOS

“The Witness” bu listede muhtemelen en tartışmalı seçenek, çünkü yalnızca ters yönde çalışan eşit miktarda insan gönderirken bazı insanların hayatlarını da tamamen tüketen bir oyun.

Aslında, terk edilmiş bir adanın tek sakini olduğunuz açık dünyadaki bir bulmaca oyunu, keyifsiz binalarını ve güzel manzaralarını keşfediyorsunuz. Oyundaki her bulmaca, çizgi tabanlı bir labirent bulmaca türü, ancak “The Witness”, yavaş yavaş, bu bulmacalar için oyun boyunca tamamen yeni bir dil öğreniyormuş gibi hissettiren yeni kurallar getiriyor.

“The Witness” sizi haftalarca büyüleyecektir. “The Witness”in en huzurlu ve en zorlu oyunlardan biri olduğunu söylemek abartılı olmaz.

Lara Croft GO

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Lara Croft GO

Platformlar: iOS ve Android, PC, PlayStation 4 ve Vita

Mobil oyunlar, çoğunlukla kötü niyetli bir davranış sergilerler. Çok sıklıkla, araya giren reklamlarla ve aşırı derecede kalıcı Facebook entegrasyonlarıyla doludurlar.
Ancak mobil bir oyun, gerçekten harika bir şey olarak göze çarpıyor: “Tomb Raider” serisine dayanan, zorlu ve olağandışı rahatlatıcı bulmaca oyunu “Lara Croft GO”.
“Lara Croft GO”yu sıra ile oynanan bir tabla oyunu gibi düşünün. Lara’yı oyunun kurulma aşamalarında gezdirirken düşmanlarınız da hareket edecektir. Güzel sanat stili ile bağımlılık yaratan oyun “Lara Croft GO”, biraz daha beyine dayalı bir şey oynamak gerektiğinde mükemmel bir seçim olacaktır.

Firewatch

Şiddet İçermeyen Oyun Önerileri
Firewatch

Platformlar: Xbox One, PlayStation 4, PC ve Mac

“Firewatch”, 2016 yılının en iyi oyunlarından biriydi; özellikle sanat yönü nefes kesiciydi, çünkü çoğunlukla inanılmaz derecede hareketli bir hikayeyi yalnızca birkaç saat içinde anlatıyordu.

Shoshone Ulusal Ormanı’nda Henry adında bir orman gözcüsünü oynuyorsunuz. Vahşi doğayı keşfedeceksiniz, alanla ilgili gizemi çözeceksiniz ve sadece telsiz ile etkileşime giren bir meslektaş olan Delilah ile daha yakınlaşacaksınız. Kalbindeki Hitchcock tarzı gizem, bu güzelliğe paranoyanın sağlıklı bir dozuyla renk verirken, vahşi doğanın bu muhteşem gösterimini keşfetme hareketi işe karışıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.