Sıfır iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Sıfır iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Akıllı telefon almak isteyenler ve bu tercihlerini iPhonedan yana kullananlar için Sıfır iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey  ‘i derledik.

Apple merakla beklenen iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’ten oluşan yeni İphone serisini tanıttı. iPhone 8 özellikleri için buradaki yazımızı, iPhone 8 Plus özellikleri içinde buradaki yazımızı ,  iPhone X özellikleri içinde buradaki yazımızı  okuyabilirsiniz.

Peki yeni bir iPhone alırken nelere dikkat edilmeli, iPhone modelleri arasında sizin için en uygun olanı hangisi?

Sıfır iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Apple yeni tanıtımı ile 3 iPhone serisini aynı zamanda piyasaya sürüyor. Peki bu 3 telefon arasındaki farklar neler ve hangisini satın almalısınız?

Apple’ın yeni serileri ile diğer amiral gemisi telefon karşılkaştırmalarını daha önceki yazılarımızda yayınlamıştık. Bunlara akıllı telefon bölümüzden yada arama çubuğumuzu kullanarak ulaşabilirsiniz.

1# Fiyat

ABD fiyatı 999 dolar olarak açıklanan iPhone X, alıştığımız iPhone fiyatından tam 450 dolar daha fazla. 256 GB’lık versiyonun da 1.149 dolar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Resmi olarak açıklanmamasına rağmen Türkiye fiyatı da belli olan iPhone X, ülkemizde 6.099 TL’den satışa sunulacak.

iPhone 8’in fiyatı 699 dolar olarak belirlenirken, iPhone 8 Plus ise 799 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek.  iPhone 8’in Türkiye fiyatı 4.199 TL olurken, iPhone 8 Plus’ın ise 4.799 TL ile cepleri yakacağı duyuruldu.

Sıfır iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

2# Ekran Boyutu

Sıfır iPhone Alırken dikket edilmesi gereken şeylerden biride cihazdaki ekarn  boyutudur.

iPhone 8 Plus, 5.5 inçlik bir ekrana sahip, ancak küçük bir ele sahipseniz tavsiye etmem. iPhone 8 ise 4.7 inçlik ekranıyla çok daha hızlı manevra kabiliyeti sunuyor, fakat bunun için daha büyük bir ekran boyutunu feda edeceğinizi de belirtmeliyim.

iPhone X, boyut ve ağırlık açısından her iki telefonun da arasında gözüküyor. Boyut olarak iPhone 8 Plus’tan daha küçük gözükse de, neredeyse yüzde yüz olan ekran kasa oranı sayesinde 5.8 inçlik bir OLED ekrana sahip. Karar sizin.

3# Home Butonu

iPhone X’te arayıp da bulamayacağız tek şey, bir home butonu. Apple, 10’uncu yıldönümü iPhone’unda home butonunu kaldırdı. Bu da yıllardır iPhone kullanıcısı olan kişilerin, telefonlarını kontrol etmeleri için yeni yollar öğrenmeleri gerektiği anlamına geliyor. Ancak üzülmenize gerek yok, çünkü iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da hala bir home tuşu mevcut. İlla o tuşu görecem diyorsanız, iPhone 8 serisini tercih edebilirsiniz.

4# Face ID

iPhone X ile beraber Touch ID yerini Face ID (yüz tanıma) teknolojisine bıraktı. Apple’a göre Touch ID’den daha güvenli olan Face ID, kullanıcıların telefon kilitlerini açmak ve ödeme kimliklerini doğrulamak için kullanılacak. Apple güvence verse de gizlilik ve güvenlik endişeleri hala devam ediyor.

Sıfır iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

5# Kamera

Sıfır iPhone Alırken dikket edilmesi gereken şeylerden bir diğer kamera özllikleri.

Kamera performansı sizin için öncelikli ise, iPhone 8 Plus veya iPhone X’i tercih edebilirsiniz. Daha iyi zoom ve DSLR performansında portreler istiyorsanız, her iki telefonun da tele objektifi bulunuyor. Ayrıca Apple, Portre Modu’nu geliştirdi ve ‘Portre Aydınlatması’ özelliğini ekledi. Böylece her iki mercekte de diyafram ve optik görüntü sabitleme özellikleri bir üst seviyeye çıktı.

Bencil bir sevgili ya da yalnız bir insansanız, Portre Modu tam size göre.

6# Artırılmış Gerçeklik (AR)

Her üç iPhone modelinde de Apple’ın ARKit özelliği bulunuyor. Ancak iPhone X’in TrueDepth kamerası sizi en sevdiğiniz emojiye dönüştürebiliyor. Animoji özelliğiyle birlikte yüz haritalandırma tekniği kullanılarak, mimikleriniz istediğiniz bir emojiye dönüşebiliyor.

7# Satış Tarihleri

Mevcut telefonunuz son günlerini yaşıyorsa, iPhone X’i dilek listenizden kaldırsanız iyi olur. Zira Apple’ın 10’uncu yıl modeli Kasım ayına kadar satışa sunulmayacak. Fakat iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için 15 Eylül’de ön sipariş verebilir, 22 Eylül’de de sahip olabilirsiniz. Bu tarihlerin Amerika için olduğunu belirtelim, ancak yakın bir zamanda yeni iPhone’ların Türkiye çıkış tarihlerinin de açıklanmasını bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?