Şifre Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu

Şifre Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu

Bu yazımızda şifrelerinizi hackerlara karşı koruma, daha güçlü şifreler oluşturma için Şifre Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu ‘nu anlatacağız.

Parolalar, şifreler bilgisayarınıza yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattını oluşturur.  Kullanıcı isimleri, parolalar, kredi kartı bilgileri, sosyal medya hesapları … Parola ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız ve hesaplarınızda korsanlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan o kadar korunmuş olur. Güçlü şifre oluşturmak için kullanılabileceğiniz yöntemlerden buradaki yazımızda bahsetmiştik.

Şifre güvenliğini sağlamak için sadece güvenli şifre oluşturmak yeterli değildir. Kişisel güvenliğinizi sağlayarak şifrelerinizi hackerlara karşı korumanın yani Şifre Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu ‘nu sizler için derledik.

Şifre Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu

1.Yol # Şifre Yönetim Programları kullanın

Gelişen teknolojiyle her gün önemli bilgilerimizi sanal ortama aktarıyoruz. Kredi kartı bilgileri, şirket bilgileri, mail şifreleri, ping kodları telefonumuzun içerisinde saklı bulunuyor. Kişisel verilerinizi en etkin şekilde korumak istiyorsanız internet üzerinde kullanmakta olduğunuz farklı web servisleri için farklı ve güçlü şifreler kullanmanızda fayda vardır.

Her sitede ayrı ayrı şifre oluşturarak bunları akılda tutmak oldukça zordur. Bunun yerine bir şifre düzenleme programı kullanabilirsiniz. Şifre yönetim programları her ziyaret ettiğiniz site için size uzun ve karmaşık bir şifre üretip tüm cihazlarınızda bu şifreleri senkronize ederler.

Aşağıda linkin verdiğimiz yazımızda En İyi Şifre Yönetim Programları nı kullanarak nasıl güçlü şifreler oluşturacağımızı ve bunları nasıl koruma altına alabileceğinizi anlatmıştık.

2.Yol # Uygulamaların İki aşamalı doğrulama özelliğini mutlaka kullanın

Hesaplarınızı güvende tutmak için şifreniz çalınsa bile çalan kişinin hesabınıza erişimi sağlayamadığı iki aşamalı güvenlik sistemleriini kullanabilirsiniz.

İki aşamalı güvenlik uygulamaları telefonunuza bir şifre göndererek ya da cihazınıza kurduğunuz bir uygulamadan tek kullanımlık bir şifre oluşturarak erişim sağlamanızı sağlıyor.

3.Yol # Disklerinizi şifreleyin

Bilgisayar yada telefonunuz çaldırmanız durumunda cihazınızı ele geçiren lişi her türli dosyanıza ve özel verilerinze ulaşabilirler. Bunu önlemenin en iyi yolu cihazları ve diskleri şifrelemedir. Disk şifreleme için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

4.Yol # Web Kamerasını bantlamak

Şifre Güvenliğini Sağlamanın 5 Yolu

Bazı sapıklar sizin haberiniz olmadan webcameranızı açabilir ve sizi izleyebilirler. Kamera’yı bantlamak gibi çözümlerde kullanılabilir fakat cihazın kapandığından emin olmak için aygıt yöneticisini kullanabiliriz. Laptop kamerasını kapatma ile ilgili buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

5.Yol # Telefon mesajları yada telefon konuşmalarını şifreleme

Kullandığımız bazı uygulamalarda zaten bu özellik mevcut. (Facetime, Whatsapp gibi) Bunların yeterli olmadığını ve daha güçlü bir şifreleme isteresniz IOS için Signal uygulamasını kullanabilirsiniz. Signal güvenliğine önem veren kullanıcıların dikaktini çekecek türden bir uygulama.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu uygulama ile telefon görüşmelerinizi tamamen güvene alabilirsiniz. Signal kullanıcıların yaptıkları telefon görüşmelerinin tamamen özel kalmasını ve üçüncü şahıslar tarafından takip edilmesini engelliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?