Sosyal Medyada Konum Gizleme

Sosyal Medyada Konum Gizleme

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi Sosyal Medyada Konum Gizleme,  konum paylaşımını engelleme nasıl yapılır ?

Kullandığınız Snapchat, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları konum bilginizi sizin isteğiniz dışında da paylaşabiliyor. Sizin nerede olduğunuzu sosyal medya platformlarından bilinmesini istememeniz en doğalhakkınız.

Bu sebeple eğer sosyal medyada gönderi yapmayı seven, ama konumunu gizlemek isteyen kişiler için bu platformlarda konum gizliliğini nasıl ayarlayabileceğinizi anlatıyoruz.

Sosyal Medyada Konum Gizleme

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi son derece popüler olan sosyal paylaşım platformları, birçok kişinin fark etmediği özellikleriyle paylaşım yapan kullanıcının konum bilgisi hakkında detaylı bilgi verebiliyorlar. Kullanıcıların gizliliğini tehlikeye sokan bu özellikler, sadece birkaç basit ayarla devre dışı bırakılabiliyorlar.

Bu yazımızda Facebook, Snapchat, Instagram ve Snapchat kullanıcılarının paylaşımları sırasında konum bilgilerinin paylaşılmasını nasıl engelleyebileceklerinden bahsettik. Eğer yazımızda bulunan adımları doğru bir şekilde izlerseniz, paylaşımlarınız üzerinden konum bilginize ulaşılamayacağına emin olabilirsiniz.

Snapchat Konum Gizleme

Snapchat’de yaptığınız paylaşımlara, Facebook ve Instagram gibi sosyal paylaşım platformlarının aksine direkt olarak konumunuzu ekleyemiyorsunuz ancak yaptığınız paylaşımlardan yola çıkarak konumunuzun bulunması oldukça kolay.

Snapchat’in kullanıcılar arasındaki sosyalliği artırmak amacıyla kullandığı “Geofilters” isimli özellik, konum bilginizin yakında bulunan kişiler tarafından görüntülenebilmesini sağlıyor. Sürekli olarak hikaye paylaşımı yapan kullanıcılar, Geofilters’dan ötürü sadece o anda bulundukları konumu paylaşmakla kalmıyorlar, aynı zamanda güzergahları hakkında detaylı bilgiler de veriyorlar.

Eğer Snapchat üzerinden konum bilginize ulaşılmasını istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey hikaye paylaşımı yapacağınız sırada cihazınızın Uçak Modu’nu aktifleştirmek. Uçak Modu’nda paylaşılamayan hikaye, modun devre dışı bırakılmasından sonra konum bilgisi olmadan paylaşılacaktır.

Instagram Konum Gizleme

Instagram paylaşımlarınızda konumunuz otomatik olarak paylaşılmaz fakat bunu yanlışlıkla yapabilmeniz muhtemel. Instagram’ın önceki sürümü, siz eklemeseniz bile paylaşımlarınıza geotag ekliyordu. Buna bağlı olarak her paylaşım yaptığınızda bulunduğunuz konum öğrenilebiliyordu.

Instagram’ın geotag’lerinden, yani konumunuzu bildiren özellikten kurtulabilmek adına uygulamada bulunan “Photo Map” isimli seçeneğe (sadece eski sürümde bulunan bir seçenek) giriş yapmanız gerekiyor. Bu seçenekten fotoğraflarınızda bulunan geotag’lerin hangi bölgelere ait olduğunu görebilir ve geotag konumlarını tek tek kaldırabilirsiniz. Böylece konum bilgileriniz güvende olacaktır.

Facebook ve Twitter Konum Gizleme

Facebook ve Twitter, paylaşımlarınıza otomatik olarak konum ekleyen sosyal paylaşım platformlarıdır. Eğer Facebook’ta veya Twitter’da paylaşım yapıyorsanız ve konumuzun gizli kalmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey konum etiketini kaldırmak.

Etiket, her iki sosyal paylaşım platformunda da paylaşım yaptığınız bölmenin alt kısmında görünür. Sadece bu etiketlere dikkat ederek konum bilginizi koruyabilirsiniz.

WhatsApp’tan Sahte Konum Nasıl Gönderilir?

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol