1. Ana Sayfa
  2. WiNDOWS
  3. SSD Nedir, Ne İşe Yarar ?

SSD Nedir, Ne İşe Yarar ?

SSD Nedir, Ne İşe Yarar ?

SSD Nedir, Ne İşe Yarar? SSD nasıl takılır? SSD’lerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ? SSD ile HDD Arasında ne fark var?

SSD Nedir ?

SSD yani Solid State Disk içerisinde mekanik parçalar olmayan katı hal diskleridir. SSD’yi birden fazla flash belleğin birbirine bağlanması ile oluşmuş bir platform gibi düşünebiliriz.

Samsung şirketi tarafından üretilen SSD (Solid-State Disk)’ler içerisinde hareketli manyetik disklerin bulunduğu sabit disklere oranla, daha düşük güç tüketimi, yüksek dayanıklılık, hafiflik ve performans artışı gibi özelliklere sahiptir. SSD kartların içerisinde hareketli parça olmadığı için hem daha sessiz hem de normal sabit diske göre yaklaşık %150 daha hızlıdır ve üstelik daha az yer kaplamaktadır.

SSD ile HDD Arasında Ne fark var?

Geleneksel sabit diskler (HDD) verileri dönen diskler üzerinde depolar; SSD’ler ise hareketli parçalara sahip değildir. SSD’leri bir çeşit pahalı USB belleğe benzetebiliriz. Bunun yanında SSD ve HDD aynı işlevi görürler; sisteminizi yükleyip, kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı depolarlar.

Normal HDD’lerden 10 kata kadar hızlılar, içinde mekanik parça olmadığından veri saklamada daha güvenlidirler, az enerji harcadıklarından taşınabilir bilgisayarınızda daha az pil harcarlar, HDD’lerde çıkan sesi SSD’lerde asla duymazsınız, bilgisayarınızın ve programların başlama süresi saniyelere düşer.

SSD’lerin Avantajları Neler?

-SSD’lerin HDD’lerin karşısındaki en büyük avantajı, hızı. SSD’ler bilgisayarın açılış hızını, oyunların açılış hızını göz ardı edilemeyecek bir şekilde kısaltır. HDD’lerden yüzlerce kat daha hızlı erişim imkanı sağlamaktadır.

-SSD’ler hareketli parçalara sahip olmadığından, HDD’ler gibi aniden bozulma ihtimalleri daha düşüktür. Hareketli parçalara sahip olmaması, SSD’lerin dışarıdan gelecek sarsıntılardan HDD’ler gibi etkilenmediği anlamına gelir.Bununla birlikte arıza yapan bir SSD’den veri kurtarmak çok daha zor olabilir.

-SSD’lerin belirli bir yazma kapasitesi vardır ve bu kapasiteye ulaştıklarında kullanılmaz hale gelirler (normal bir kullanımda yıllarca hizmet verebilirler).

-Motorundan gelen uğultu ve disk kafasından gelen çıtırtılar, HDD’lerin ortak özellikleri. SSD’ler ise tamamen sessiz çalışırlar.

-Son olarak SSD’ler, HDD’lerdeki “parçalanma” (fragmantation) sorununu yaşamazlar; bu sorunu otomatik olarak çözecek mekanizmalara sahiptirler ve müdahaleniz gerekmez.

SSD’lerin Dezvantajları Neler?

SSD’lerin de bazı dezavantajları var. Bunların en başında SSD’lerin HDD’lere kıyasla yüksek fiyatları geliyor. HDD’lerde 500GB “giriş modeli” kabul edilirken SSD’lerde “giriş seviyesi” 128GB’a kadar inebiliyor. Dolayısıyla SSD’lere çok fazla para dökmek istemiyorsanız, SSD ve geniş HDD’yi bir arada kullanabilir, işletim sistemini ve en önemli uygulamaları SSD’ye yükleyerek hız avantajından faydalanabilirsiniz.

SSD Kasaya Nasıl Takılır?

1. Kasayı açın ve anakartın SATA portlarına ve sabit disk yuvalarına rahatça ulaşabildiğinizden emin olun.

2. SSD’yi destek parçasının içerisine yerleştirin ve ardından kasada boş bir 3,5 inç sabit disk yuvasına vidalayın.

3. SATA kablosunun L şekilli ucunu SSD’ye, diğer ucunu anakartın üzerindeki boş bir SATA portuna bağlayın. Windows kurulumu için diğer sabit disklerin bağlantısını, kurulumu tamamlayana kadar sökün.

4. PC’nizi açın ve Windows diskini veya USB’sini takın. Bios’unuzun önyükleme (boot) seçeneklerini kullanarak disk veya USB’den başlatma seçeneğini kullanın.

5. Windows kurulumu başlayacak; ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

SSD konusunda bu yazılarımızıda okuyabilirsiniz;

-SDD Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

-Windows’u HDD’den SSD’ye Taşıma!

-SSD Önbellek Olarak Nasıl Kullanılır?

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap