Mobil

Stagefright Android Virüsünden Korunmanın Yolları

Geçtiğimiz hafta neredeyse tüm Android cihazları etkileyen bir güvenlik açığı saptandı. Stagefright adını taşıyan virüs MMS yoluyla kullanıcıların cihazlarına sızıyor ve arka planda çalışmasını sessiz sedasız sürdürüyor. Sisteme sızdığı an cihazın sesini kesen ve kullanıcının rehberi dahil tüm kişisel bilgilerini hackerlara ulaştıran son derece korkutucu bu virüsü durdurmanın, Stagefright Android Virüsünden Korunmanın Yolları  var mı?

Android cihaz kullanıcısı iseniz Stagefright virüsünü mutlaka duymuşsunuzdur ancak duymayanlar için kısaca bahsetmek gerekirse; Bu virüs Android güvenlik açığından faydalanarak hazırlanmış ve hackerın cihazınıza girmesi (sızması) için bir MMS göndermesi yeterli oluyor. MMS içerisine özenle yerleştirilmiş zararlı kod içeren video klibi oynattığınız vakit virüs cihazınıza bulaşmış oluyor. En kötüsü de bu noktadan sonra yapabileceğiniz bir şey yok. Ne yazık ki bu güvenlik açığını tespit edebilen bir mobil güvenlik uygulaması yok. İşin daha da kötü yanı bu virüsten etkilenen cihazlar arasında yok yok. Google, Sony, HTC, LG, Samsung, Motorola’nın cihazlarından birine sahipseniz sizin de Stagefright’tan etkilenmiş olma olasılığınız çok yüksek.

Stagefright virüsünden Android cihazınızın etkilenip etkilenmediğini Stagefright Detector uygulamasıyla saniyeler içerisinde öğrenmeniz mümkün.

Stagefright Detector uygulamasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Stagefright Detector
Price: Free

Stagefright Android Virüsünden Korunmanın Yolları

Eğer cihazınız için kırmızı uyarı işaretini gördüyseniz bu noktadan sonra yapacağınız tek şey önleminizi almak olacaktır. Aşağıdaki yollarla bu sinsi virüsün cihazınıza giriş yapmasını engelleyebilirsiniz.

  • Cihazınızı Güncelleyin:

LG, Samsung ve Google’ın düzenli şekilde güvenlik güncellemesi planı içerisinde olduklarını biliyoruz. Bu üç cihaz üreticilerinden birinin telefonunu kullanıyorsanız şanlısınız çünkü her hafta cihazınıza bir güncelleme gelecek. HTC ve Sony’nin duruma ilişkin bir açıklaması yok. Bu noktada güncellemeleri manuel kontrol etmenizi ve cihazınız çok eskiyse CyanogenMod gibi işletim sistemlerini yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

  • MMS’leri Otomatik Almayı Kapatın:

Hem Google Hangouts hem de cihazın varsayılan SMS uygulamasında “MMS’leri otomatik olarak al” seçeneğini devre dışı bırakın.

 

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu