Stalk’dan Korunma Rehberi

Stalk'dan Korunma Rehberi

Son güncelleme: 21 Haziran 2017

Stalk nedir ? Stalklamak ne demektir? Stalk nasıl anlaşılır? FaceBook, Instagram, Snapchat uygulamalarında Stalk’dan nasıl korunulur? İşte Stalk’dan Korunma Rehberi

Stalk, Stalklamak, Stalker nedir ?

Stalk, sosyal medya platformlarında bir kişinin bir başka kişiyi sosyal medya hesaplarında araştırması, gözetlemesi, paylaşımlarını incelemesi anlamında kullanılan bir kelimedir. Stalk bir anlamda sosyal tacizdir.

Stalklamak ; stalk işinin yapılması anlamına geliyor.

Stalker; Sürekli bir başkasını stalklayan kişilere yani bu gözetleme, inceleme işlemlerini gerçekleştiren kişilere verilen isimdir.

Stalk’dan Korunma Rehberi

Günümüzde -sosyal medya sağ olsun- bunu yapmak oldukça kolay oldu. Zaten adında da anlaşılacağı gibi Sosyal Taciz, internet ve sosyal medya kaynakları kullanılarak yapılan bir eylem ve dünya üzerinde çok kişinin canını yakmış bulunmakta.

Ayrıldığınız kişiyi silmek bir dert, silmemekse tam bir bela. Peki Stalk’dan nasıl korunacağız?

Facebook Stalk Korunma

Paylaşımlarını görmek istemediğiniz kişinin yaptığı ilk paylaşım üzerinden ‘takibi bırak’ seçeneğine tıklamalısınız.

Stalk'dan Korunma Rehberi

Böylelikle hala arkadaş olarak görünseniz de, paylaşımları ana sayfanıza düşmeyecek.

Yada Facebook paylaşımında bulunacağınız sırada, ‘bunu kimler görmeli’ ayarının, ‘şu kişiler hariç’ kısmından istemediğiniz kişinin paylaşımınızı görmesini engelleyebilirsiniz.

Stalk'dan Korunma Rehberi

Instagram Stalk Korunma

Instagram’da kişiyi takipten çıkarmadan, ana sayfanıza düşmesini engellemenize olanak yok. Ama yine de ‘yanlışlıkla’ hikayelerini izlememek için, hikayesinin üzerine uzun basarak, ‘onu’ gizleyebilirsiniz.

 Stalk'dan Korunma Rehberi

Malum asıl konumuz ‘onun’ sizim hikayelerini görmemesi! Bunun için de, bir kereye mahsus, hikayenizi paylaştıktan hemen sonra, ‘hikaye ayarları’ seçeneğinden, gizlemek istediğiniz kişileri seçebilirsiniz. “Benim için zaman çok önemli, ya hemen izlerse” diyorsanız, yine malum şahısın profiline girerek, hikayenizi kendisinden sonsuza kadar gizleyebilirsiniz.

Stalk'dan Korunma Rehberi

Snapchat Stalk Korunma

Snapchat’te Facebook gibi birçok seçeneğe sahip. Zaten özel olarak gönderdiğiniz snapleri kimsenin görme şansı yok. Asıl yapmanız gereken, hikayelerinizi görmesini engellemek.

Bunun için de, Ana sayfanızda ‘Hikayem’ seçeneğinin yanından ayarlara girebilir, hikaye görünürlüğünü ‘özel’ olarak seçerek malum kişiyi engelleyebilirsiniz. Böylelikle sizin onu arkadaşlarından çıkarmadığınızı ve hiçbir paylaşımda bulunmadığınızı zannedecek.

Stalk'dan Korunma Rehberi

Ne yazık ki Snapchat’te ‘gözüme gözükmesin’ seçeneği henüz bulunmuyor. Hikayeleri sıraya koyarak izlerken, ‘malum şahıs’ı da listeye eklememeye dikkat edin, bence yeterli.

İşin sonunda genelde, ‘her yerden’ silmek gerekse de, umarım bu ayrılık sürecini modern bir şekilde idare edebilirsiniz. Geçmiş olsun, zaten siz daha iyilerine layıksınız!

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol