Star Wars Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Bilgi

Star Wars Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Bilgi

1977’de ilk olarak gösterime giren “Yeni bir umut” ile bir popüler kültür efsanesi haline gelen Yıldız Savaşları – Star Wars Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Bilgi ‘yi derledik.

Star Wars, gencinden yaşlısına hemen herkes tarafından fenomen olmaya devam ediyor.  Bu film hakkında bir takım gerçekleri buraya toplayalım istedik.

Star Wars Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Bilgi

Yaratıcısı George Lucas’ın Star Wars’u nasıl ortaya çıkardığından, orjinal üçlemede kullanılan bazı özel efekt yöntemlerine ve karakter adlarına nelerin ilham verdiğine kadar birçok ayrıntı.

1-  George Lucas, ‘Star Wars (Yıldız Savaşları)’ serisinin senaryosunu 1973 yılında bitirdi. Ancak şirketinin çıkardığı problemler senaryoda önemli bir değişikliği gerektirdi. İlk çekilen bölümler hikayenin ikinci yarısıydı ve kahraman yani Anakin Skywalker’ın oğlu Luke Skywalker orjinal senaryoda kadındı.  Film şirketi ise sancılı bir sinema ortamında bayan kahramanın riskli olacağını söyleyince senaryo baştan sona değişti.

2- Star Wars tam olarak George Lucas’ın kafasındaki şekliyle çıkmış denemez. Mesela Luke’un soyadı ilk başta Skywalker değil, Starkiller’mış. Hatta bir ara daha yaşlıymış ve adı da General Skykiller’mış. 1975’de yazılan senaryonun adı ‘Strkiller’ın Maceraları: Star Wars Bölüm I’ miş.

3-İlk Star Wars filminin başrolleri için, Burt Reynolds, Kurt Russell, Jodie Foster ve Nick Nolte gibi yüzlerce oyuncuyla görüşüldü.

4- Harrison Ford, Star Wars serisinin ilk filminde rol almak istemedi. Lucas, Ford’un marangozhanesine giderek onu kandırmayı başarıp, Han Solo rolünü verirken, Harrison Ford da Hollywood’un vazgeçilmez starı olmak üzere ilk ciddi adımını atmış oldu.

Star Wars Hakkında Bilmeniz Gereken 13 İlginç Bilgi

5- 1978’de ikinci filmi yöneten Irwin Kershner, çekimlerin yapılacağı bölgeyi görmek için Norveç’e gitti. Karlı Hoth gezegenin savaş sahneleri için hazırlıklar sürerken hava sıcaklığı -20 dereceydi.

6- “Jedi’nin Dönüşü” filmdeki bazı sahnelerin çekimleri için Kaliforniya’nın Kızılağaç Ormanları bölgesine kamp kurulmuş. Chewbecca rolünü oynayan Peter Mayhew ekipten biraz uzaklaşınca bölgedeki avcılar tarafından “Kar Adam Yeti”ye benzetilmiş ve vurulmaktan zor kurtarılmış. Bu arada Mayhew’in kostümü moher ve yak postundan yapılmış.

7- “Ölüm Yıldızı”, Lucas’a ait Industrial Light and Magic şirketinin park yerinde, pinpon masalarının üzerine kurulan savaş gemisi maketlerinden yapılmış.

8- Geminin kanyonun içinde uçuyormuş gibi göründüğü efekti yapabilmek için kamyonetin üzerine bağlanan kameralarla çekim yapılmış.

>En İyi Mobil Star Wars Oyunları

9-Han Solo’nun sağ kolu Chewbecca’nın sesi ayı, fok, deve ve deniz aslanı seslerinin birleştirilmesiyle elde edilmiş.

10- Yoda ile Albert Einstein arasındaki benzerlik tesadüf değil çünkü Yoda’nın yüzü, Einstein’dan esinlenilerek yapılmış. Sesi ise Muppet Show’da Miss Piggy’yi seslendiren Frank Oz’a ait.

11- R2D2’nun ismi Lucas, American Graffiti’nin montajını yaparken konmuş. Ekipten biri Lucas’tan makara 2, diyalog 2 (reel 2, dialogue 2)’yi kısaltılmış olarak isteyince (r2,d2) Lucas kelimenin tınısından çok hoşlanmış ve ileride kullanmak üzere not almış.

12- Ölüm Yıldızında, Leia, Luke, Han ve Chewbacca’nın içine düştüğü çöp toplama merkezinin numarası, Harrison Ford’un sosyal güvenlik numarasıymış.

13- Darth Vader, Hollanda dilinde Kara Baba demek.

>Çıkması için Sabırsızlanılan, 2017’nin En Çok Beklenen 30 Oyunu ve Çıkış Tarihleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın