• DOLAR
  3,5224
  % -0,09
 • EURO
  4,1480
  % 0,27
 • ALTIN
  145,4702
  % -0,26
 • BIST
  107.202
  % 0,35

Steve Jobs Hakkındaki 11 Acayip Bilgi

Steve Jobs Hakkındaki 11 Acayip Bilgi

Apple markasıyla dünyanın en büyük şirketlerinden ve en büyük teknoloji devlerinden birini ortaya çıkartan Steve Jobs öleli 5 sene olmuş. Kurucusu olduğu Apple markasıyla devleşen Jobs’un ilginç kararları ve düşünceleri vardı. İşte Steve Jobs Hakkındaki 11 Acayip Bilgi !

Steve Jobs Hakkındaki 11 Acayip Bilgi

1- Kendisi İçin Gereken Karaciğer Naklinde Hile Yaptı

Son yıllarında “Islet Hücresi Neurodocrine Tümörü” rahatsızlığına yakalanan Steve, karaciğerinin iflas etme durumuna gelmesiyle karaciğer nakli gerekiyordu. Ancak bunun için sıra beklemesi gereken Steve, hayatını devam ettirebilmek için Amerika’daki “Birleşik Organ Paylaşım Ağı”nda bulunan açığı kullanarak kendine uygun karaciğerin bulunmasını hızlandırmış.

2- İşe Geç Kalan Sekreterine Jaguar Aldı

Steve, tam bir işkolik biriydi. Aynı şekilde kendi çalışanlarının da bu şekilde işlerine bağlı ve istekli olmalarını istiyordu. Bir gün sekreteri arabasının çalışmama sorunu sebebiyle ofise geç gelince dışarı çıkıp son model bir Jaguar alarak sekreterine “İşte, artık bir daha sakın geç kalma!” diyerek şekil yapmış.

3- Apple’ın 1997’deki Çöküşünün Sebebi Steve Jobs’tur

Bildiğiniz gibi Steve, kendi kurduğu firmasından atılmış ve ardından yeniden CEO olarak şirketine geri dönmüştü. İşte tam bu dönüş sürecini başlatan 1997 yılındaki Apple’ın son 12 yılın en büyük hisse düşüşüne sebep olan anonim olarak kalmış 1.5 milyonluk stoğun arkasındaki kişiydi.

4- Xerox’un Fikrini Çalan Steve, Ardından Bill Gates’in Bu Kendi Fikrini Çaldığı İddia Etti

Apple’ın masaüstü arayüzü oluşturulurken Xerox’un fikrinden yola çıkan Steve, ardından bu arayüzü çaldığını iddia ederek Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i hırsızlıkla itham etmişti. Gates ise oldukça soğuk kanlı bir şekilde “Pekala Steve, sanırım ikimizde Xerox adındaki zengin komşuya sahibiz ve ben TV setini çalmak için evine girdiğimde zaten bu setin çoktan çalındığını görmüş oldum” gibi bir cevap verir.

5- Pek de Hayırsever Biri Değildi

Her ne kadar son dönemde Apple hayırsever kuruluşlara sağlam ödenekler ayıran bir firma olsa da Steve Jobs zamanında işler farklıydı. CEO olarak başına geçtiğinde Apple’ın tüm hayırseverlik adına ayırdığı bütçeyi ve planları iptal eden Jobs, aynı zamanda Bill Gates tarafından davet edildiği Giving Pledge adındaki zengin kişilerin hayırseverlik için kurdukları birliğe girmeyi reddetti.

6- Etiklikten ve Dürüstlükten Uzaktı

Her ne kadar fikirleriyle Apple’ı dünya markası yapsa da kişisel olarak biraz farklı olan Steve, ilk yıllarda Atari’nin Breakout oyununun ilk prototipini yapması için 750 Dolar ücret alacaktı. Ardından Steve Wozniak’a “Gel beraber yapalım parayı yarı yarıya kırışırız” diyen Jobs, ardından hem tüm parayı hem de erken teslim için aldığı bonusun tamamını kendine saklayarak Wozniak’ı deyim yerindeyse keklemiş.

Apple’ın İlk Çıkardığı iPhone’lar Ne Kadara Satılıyor?

7- Zamanında Hijyenine Dahi Önem Vermezdi

Atari için çalıştığı zamanlarda sürekli meyve yediği için yıkanmasına gerek duymadığı gibi ilginç bir düşünceye sahip olan Steve Jobs’un uzun süre hiç yıkanmadan çalıştığı ve hatta biraz abartı gibi gelse de bu düşüncesi sebebiyle etrafında fazla kişi olmasın diye gece vardiyasında çalışması ayarlandığı söyleniyor.

8- İlginç Şaka Düşünceleri Vardı

Macintosh’u geliştirirken garip bir denemeyi düşünen Steve, OS UI’daki programları açtığınızda yaklaşık 1000 kere görünüp anında kaybolan bir gizemli karakter ekletmiş. Hatta bu karakterin görünüp kaybolması o kadar hızlıymış ki, siz o sırada bir şeyin görünüp kaybolduğunu bile tam kavrayamıyormuşsunuz.

9- İsimsiz Bir Mezara Gömülmüştür

Herhalde fazla ziyaretçiyi öldükten sonra da pek istememiş olsa gerek.

10- Okulda Not Ortalaması İyi Değildi

GPA notu 2.65 olan Steve, hiç de başarılı bir öğrenci sayılmaz.

11- Kullanmış Olduğu LSD’yi Hayatında Önemli Bir Dönüm Noktası Olduğunu Söyler

Normalde kesinlikle kaçınılması gereken LSD’yi kullanan ve bunu da açık yüreklilikle söyleyen Steve “Hayatımda yaptığım en önemli 3 şeyden biriydi” gibi de iddialı sözü vardır.

Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.