Suya düşen telefon nasıl onarılır?

Suya düşen telefon nasıl onarılır?

Telefon Suya Düşünce Neler Yapmalı

Akıllı telefonları nasıl koruyoruz?

Yüksek miktarda değere sahip akıllı telefonları korumak için kılıf ya da ekran koruyucu filmler kullanılıyor. Çizik ve darbelerden korunmak için internette ve kitaplarda yüzlerce bilgi anlatılırken, telefonun su alması durumunda yapılması gerekenler yeterli ölçüde bilinmiyor.

Sıvı temasında ne yapmak gerekiyor açıklıyoruz!

Telefon su  alma riski olması illa tatilde deniz kenarında olmaya gerek yok, çantadaki su şişesinden sızacak sızıntıyla cihazın su alacağı gibi, bulaşık yıkarken ya da televizyon keyfi yaparken içtiğiniz meşrubatın dökülmesiyle de su alabilir. Bu gibi durumlarda, yapılması gerekenleri anlatmadan önce yapılmaması gerekenleri de bilmek gerekiyor.

telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler -6

Telefon su aldığında yapılmaması gerekenler

İlk olarak eskiden bilinen yöntemle, kurutma makinası ile telefona sızan suyu kurutma fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Saç kurutma makinesi telefonun mekanik parçalarına zarar verdiği gibi, suyu yok etmiyor ve iç parçalara iyice yayılmasına sebep oluyor. Aynı şekilde bu durumun tersini düşünerek elektirikli süpürge ile suyu çekmenin etkili olduğu kanısı da doğru bildiğimiz yanlışlardan. Elektirik süpürgesi suyu çekse dahi, telefonun dokunmatiğine zarar verir ve hasass parçaların canlanmasına sebep olur.

Telefonunuz su geçirdiğinde hazırlayacağınız en temel amaçlar şunlar olmalıdır:  Pamuk, vakum poşet, pirinç, silika jel, temiz bir havlu ve şarj cihazı. Sırasıyla kurtarma aşamalarını uygularsanız telefonunuz yüksek ihitmalle kurtulacaktır.

Telefonu kapatın

En öncelikli yapmanız gereken telefonu kapatmak olacaktır. Sızan su, telefon açık olduğu taktirde, çalışan mekanizma ısısı nedeniyle içeri doğru diğer parçalara hızlı yayılabilir.

Temiz bir havlu ile kurulayın

Telefonu sudan çıkarır çıkarmaz temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulamalısınız. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar nazik hareketlerle kuruladıktan sonra diğer işlemlere geçiş yapabilirsiniz.

Telefonu en ince parçalarına kadar ayırın

Biraz önce kullandığınız havlu üzerinde, telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçalarını çıkarın.

Pamuk ve kulak temizleme çubuğu kullanın

Normal bez ve havlular suyu tamamiyle içine çekmediği gibi toz da bırakır. O nedenle kurulama işlemine daha temiz olması ve suyu içine daha iyi çekmesi için pamuk ile devam etmelisiniz. Telefonun ayrılan parçalarını bir parça pamuk ile tekrar kuruladıktan sonra, kulak temizleme çöpü ile, telefonun ayrıntılı deliklerini de silmeyi deneyin.

Slika Jel

Slika Jel adını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Halbuki bu madde çok yabancı değil, yeni kıyafetlerin ceplerinde, ya da yeni bir çantanın içerisindeki kağıt paket içerisindeki tozdur.

telefonunuz-suya-dustugunde-yapmaniz-gerekenler -2

Ne işe yarıyor bu diye düşündüğünüz gibi, kıyafeti koruma amaçlı kullanıldığını az çok anlamışsınızdır. Ürünleri nemden, pas ve küflenmeden koruyan bu iri kum tanecikleri nem alıcı olarak bilinmektedir. Telefonunuzu slika jel ile dolu bir kaba koyarsanız, içerisindeki sıvı ve nem çok hızlı bir şekilde bu kum tanecikleri tarafından çekilecektir.

Slika Jel yoksa pirinç ve vakumlu poşet

Slika Jel’i arayacak vakti olmayanlar için ikinci doğal çözüm pirinç. Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir. Pirinç yöntemi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise telefonun pirinç içerisinde gömülü iken hava almaması gerektiğidir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir tercih olduğu gibi, yiyecek saklama kabı da kullanılabilir. Burada mühim olan telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek ve daha hızlı sonuç almaktır. Telefonunuzun aldığı suya göre ortalama 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.

Şarj cihazı

48 saatin sonunda telefonunuzu vakumlu poşetten çıkarın, tamamen kuru olduğuna emin olun. Öncelikle şarja takın ve %100 şarj olmasını sağlayın. Cihazınız kapalıyken batarya %100 dolu olursa kendi açılırken doğabilecek problemler daha aza indirgenir. Şarj işlemi bittikten sonra telefonunuzu açmayı deneyin.

Telefon su aldığında gerekli bu işlemleri tamamlarsanız yüksek ihimalle cihazınızı kurtarmış olacaksınız. Yine de bu yöntemin tamamen çözüm olmadığını bilmekte fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Suya düşen telefon eskisi gibi çalışmıyor ya hani aynı hesap hayaller de öyle

  2. ben dün iphone 5s imi tuvalete düşürdüm sonra hemen elimi sokup aldım havlularla kuruladım.içindeki suyun deliklerden çıkması için salladım ve kurutma makinesinin en soğuk ayarıyla 1 dakika kuruttum sim kartını çıkarttım ve pirince koydum.şimdi bekliyorum sizce çalışırmı arkadaşlar?

  3. Ben apple watch ile havuza girdim. Suya dayanıklı kelimesine güvenerek. Suya daldım az da kulaç attım bi 1-2 dk falan sürdü. Ben ilk önceşarja taktım pili bitmiş olabilir diye ama ısındığını görünce çektim ve heralde çalışçak desim şarj olduğuna göre. Bna evdekiler onu saç kurutma makinesiyle kurut dediler ve sonra içi pirinç dolu bi poşete koydular. Şimdi bekliyorum işte

  4. benimki de tuvalete düştü ve ekranına su kaçmıştı ben bir gece beklettim sabah çıkarınca ekranda su falan kalmamıştı hemen şşarja taktım şuan şarjda ve açılıyo telefon benimki kurtuldu bence sende benimki gibi bir gece beklet derim

  5. Arkadaşlar kesinlikle kurutma makinesiyle kurutmayın tam tersine suları ileriye itiyor. Pirinç dolu kaba yatırın 1 gün kalsın kesinlikle eskisinden daha iyi oluyor.

  6. Benim iphone5im bar telefon kar’da düştü bide kapandı acil açmam gerekiyodu karlı eldivenlerle baya haşırneşir oldu telefon ve su aldı sonrasında ekranda bi sıkıntı olmamasına rağmen ses gitti pirince koydum iki saate yakın hava almadı ve şuan son ses house of rising sun dinliyorum hiç bi sıkıntı yok. Açıklamada 24 saate yakın diyo da abartı bi saat getek yokmuş allahtan Ulu pirinç

  7. arkadaslar ben size bir öneri vereyim ekranına su kaçanlar için için bütün uygulamaları bide oyun telefonunun z ekranı 49 dereceye kadar gelsin su buharlasacaktir bir aksam açık dursun bisey kalmaz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?