Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü

Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü 14

Bugün en cool şirket hangisi diye sorsak çoğu kişinin vereceği cevap Apple olacaktır. Fakat Apple’ın da bu duruma gelmesi kolay olmadı ve bu aşamada birçok başarısız ürün piyasaya sürdü. Özellikle 80’ler ve 90’larda neredeyse şirketi nasıl daha hızlı batırırız düşüncesi ile üretilmiş bazı eski Apple ürünleri var ki firmanın geçirdiği evrimi görmeniz açısından oldukça dikkat çekici. İşte Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü!

Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü

1- iPod Hi-Fi‘ın dış tasarımı estetik olsa da, rakip ürünler ile kıyaslanamayacak kadar kötü bir ses kalitesi var.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
2- Apple’ın buz hokeyi diski şeklindeki fare tasarımı, ilk iMac ile birlikte ortaya çıkmıştı. Ancak şeklinin ergonomisi o kadar kötüydü ki, kullanıcı tepkileri Apple’ı tasarımı değiştirmeye zorladı.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü

3- Macintosh TV adı verilen bu cihaz 1993’te piyasaya çıktı. Üzerinde TV tuneri olan bu cihaz, aynı zamanda ilk ve tek siyah renkli Macintosh’tur. TV kısmı o kadar başarısızdı ki, sadece 10,000 adet satabildi.

Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
4 – Pippin adı verilen bu cihaz, Apple’ın ilk oyun konsolu denemesiydi. Bandai firmasına ürettirilmişti. 1996’da piyasaya çıkışından 1997’deki üretim sonlandırılmasına kadar sadece 42,000 adet satılabildi.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
5 – Apple III, Apple II’nin başarısı sonrasında şirkete daha da ivme kazandırması planlanarak piyasaya çıkarıldı. Tasarımı kötüydü ve kullanıcılardan çok tepki aldı. O kadar ki, Apple üretilen ilk 14,000 cihazı geri aldı.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
6 – Newton PDA 1987’de piyasaya sürülen ve bence olması gerekenden daha erken piyasaya çıkmış bir üründü. Daha doğru bir zamanda piyasaya sürülseydi çok büyük başarılara imza atabilirdi. Ancak o günün teknolojisi doğru dürüst bir ekrana ve iddia edildiği gibi sorunsuz el yazısı tanımaya olanak vermiyordu. Özellikle el yazısı tanıma özelliği bir türlü düzgün çalışmadı. İkisini de kullandığım için karşılaştırma şansım oldu, Palm’ın el yazısı tanıma başarısı çok daha fazlaydı. Newton 11 yıl üretimde kalmasına rağmen, beklenen başarıyı bir türlü sağlayamadı.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
7 – Apple QuickTake, 1994’te piyasaya çıktı ve o zamanlar piyasaya çıkan ilk dijital fotoğraf makinalarından biriydi. Bu da Apple’ın piyasaya erken girdiği ürünlerden biri oldu. 1997’de üretimi sonlandırıldı.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü-5

8- İlk “taşınabilir” Macintosh olan Macintosh Portable (resimde solda), aslında bu ünvanı pek haketmiyordu. 1989 yılında piyasaya çıktı. 7.2 kilogram ağırlığındaydı, pili ve ekranı çok sorunluydu. Bir de bunun üzerine 7,300 dolarlık aşırı yüksek fiyatı, başarılı olmasını engelledi.

Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
9 – 2000 yılında piyasaya çıkan Power Mac G4 Cube, aslında estetik görünüyordu ama, 1,800 dolarlık fiyatı pekçok müşteri için çok pahalıydı. İçinde soğutucu fan olmadığı için aşırı ısınma sorunu da yaşıyordu. 2001’de piyasadan çekildi.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü
10 – ROKR E1, aslında Motorola tarafından üretilen bir telefondu. iTunes’u destekleyen ilk telefon olarak 2005 yılında Steve Jobs tarafından tanıtıldı ve Apple tarafından pazarlanmaya çalışıldı. Yetersiz belleği ve çok yavaş dosya transfer hızı nedeni ile ilgi göremedi. Apple ve Motorola bir sene içinde projeyi bitirmeye karar verdiler.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü6
11 – iPod “çorapları” 2004 Aralık ayından itibaren Apple Store’da satılmaya başladı. Yüzlerce daha yaratıcı iPod kılıfı varken, kimse MP3 çalarını çoraba koymak istemedi ve sessizce mağazalardan kaldırıldılar.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü7

12 – Apple iPhone’un ilk piyasaya sürüldüğü 2007 yılında, telefon ile birlikte bu şık Bluetooth kulaklığı da satmaya başladı. Ancak, satışlar o kadar kötüydü ki, 2009 yılında ürünü mağazalardan kaldırdılar. O zamandan beri de başka markaların Bluetooth kulaklığını satıyorlar.

Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü9
Özetle, Apple hep şimdikiler gibi müthiş ürünler üretmedi.
Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü yazımız umarım beğeninizi kazanmıştır.

] }

1 Yorum

ZırDeLi  -  8 Aralık 2019 / 00:13

detaylı anlatılmış teşekkürler

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol