1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda harici disk, taşınabilir disk alırken nelere dikkat etmeliyiz anlatacağız.

Taşınabilir Disk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kullanıcıların çoğu taşınabilir sabit disk satın alırken boyutuna ve tasarımına bakıyorlar. Ancak hard diklerinde de akıllı telefon kadar olmasa da pek çok detayı var. Bu yazımızda sabit disk satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Kapasite

Kapasite, en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.  Bu alanda, genellikle kullanıcılar doğru karar veriyor olsa da kimi kullanıcılar ihtiyaçları kadarını almıyorlar. Sabit diskinizin hafızasına karar verirken nasıl bir kullanım şekliniz olacağına dikkat etmeniz gerekiyor.

Resim ve Doküman gibi düşük hafızalı veriler depolayacaksanız 512 GB ve 1 TB hafızalı hard disk modelleri yeterli olacaktır. Ancak video (film, belgesel vb.) ve müzik gibi yüksek hafıza isteyen şeyler depolamayı düşünüyorsanız en az 1 TB hard disk almanız gerekiyor. Biz 2 TB öneriyoruz. Tabi özellikle yüksek performansa önem veren kullanıcıların 3.5 inçlik disk tercih etmelerini ve bu disklerde de 3 – 4 TB seçeneklerine öncelik vermelerini tavsiye ediyoruz. Zira 3.5 inçlik diskler genellikle 7200 rpm dönüş hızına sahip oluyor.

Bağlantı Arabirimi

Sabit diskler genel olarak bakınca USB 3.0 bağlantı kullanıyorlar. Piyasada genel olarak USB 3.0 hard diskler bulunduğu için pek fazla seçeneğiniz olmadığını söyleyebiliriz. Ancak alternatif seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Hız konusunda USB 3.0 ve Thunderbolt oldukça iyi. USB 2.0 almamızı önermiyoruz, çünkü USB 3.0 hard disk modelleri USB 2.0 bağlantıları destekliyor.

 

Kablosuz

Wifi Hotspot bağlantı kullanan kablosuz sabit disk modelleri de son dönemde epey kullanılıyor. Eğer kablosuz uzaktan veri aktarmak ve kablolar ile daha fazla boğuşmak istemiyorsanız kablosuz modelleri deneyebilirsiniz. Ancak unutmayalım, genel olarak kablosuz bağlantılar, kablolular kadar hızlı veri aktarmada her zaman başarılı olamıyor.

Platform

Platform konusunda karar verirken çok detaylı araştırma yapmanız gerekmiyor. Genel olarak hard disk modelleri NTFS dosya sistemini kullanıyorlar. NTFS dosya sistemi de hem Windows hem de Mac bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. (üçüncü parti yazılımlarla beraber)

Veri Güvenliği ve Ek Yazılımlar

Hard disklerde veri güvenliği de en az bulut depolamalar kadar önemli. Bir hard disk seçerken üzerinde Güvenli ya da Secure damgası bulunanı seçmek verilerinizin güvenliği için son derece iyi olacaktır.

Sonuç olarak sabit disk alırken sadece hafızaya ve fiyata bakmak sonrasında sizleri pişman edebilir. Yazımızda bahsettiğimiz konularda daha dikkatli olursanız aldığınız sabit diskleri çok daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap