1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur ?

Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur ?

Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur

Cep telefonu kullanımı nasıl azaltılır telefon bağımlılığından nasıl kurtulunur, telefon bağımlılığından kurtulma uygulamaları nelerdir?

Akıllı telefonlar, internet, sosyal medya platformları… Bunlar günümüz dünyasında pek çok insan için vazgeçilmez hale gelmiş durumda. Teknolojinin gelişmesi, dijital araçların yaygınlaşması ve sosyal medyanın bilinçsizce kullanılmasının sağlığı olumsuz etkilemekte. İnsanların teknolojik cihazları uzun süre ve yoğun bir şekilde kullanması sonucunda ortaya çıkan teknoloji hastalıklarından buradaki yazımızda bahsetmiştik.

Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur ?

Akıllı telefonunuzu elinizden düşürmüyor, mesaj veya bildirim gelmemesine rağmen tuş kilidini açıp internete giriyor veya kendinizi whatsapp’te arkadaşlarınızla sohbet ederken mi buluyorsunuz? İşte bağımlılıktan kurtulup akıllı telefonunuzu dengeli kullanmanın ve boş vakitlerinizi daha verimli değerlendirmenin basit yolları:

# Araç kullanırken telefonunuz kapalı olsun

Direksiyon başındayken telefonu kapatın yada eğer kapatamıyorsanız telefonunuzu torpido gözüne atın ve inene kadar dokunmayın. Ha bu arada aklınız torpido gözünde kalmasın unutun telefonu.

# Telefonunuzu günlük işlerinize uzak bir yerde bulundurun

Uygulamalarınızı kapatmaktansa, onların günlük rutininize engel olmayacak bir köşede barındırın. Böylece uygulamaların uyarıları devam etse de sadece siz elinize aldığınızda okumanız mümkün olacaktır. Aksi taktirde, cihazı elinizden düşürmeniz mümkün olamayabilir. Cihazınıza bir süre ulaşamamak her zaman doğru bir davranış. Özellikle iş yerinizde.

# Telefondak, uygulama Bildirimleri kapatın

Instagram, Whatsapp, Twitter vs… Telefonunuza yüklenmiş uygulamaların neredeyse hepsinde bildirimlerin sesi kapatılabilir. Böylece, o uygulamaları ne zaman kullanacağınıza bir başkası değil kendiniz karar verebilirsiniz.

 

 

# Yatarken telefonu unutun

Uyku düzeninizin bozulacağını sakın unutmayın. Telefona değil uykuya ihtiyacınız var. Dinlenin. Çünkü yarın yine mesai başlayacak. Onun için iyi bir uyku çekmeye çalışın.

# Düzenli aralıklarla telefonu kontrol etme alışkanlığı edinmeyin

Dünya siz olmadan da dönüyor. 10 dakikada bir cihazı kontrol etmekten uzak durun. Telefonda yapacağınız her ne ise yapın ve cihazı bırakın. Kendinizi farklı konu ve aramalara yönlendirmeyin.

Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat gibi uygulamalar, aslında son derece vakit harcanan uygulamalar. Bunlara dalarsanız, içinden çıkılmaz bir kısır döngüye girmeniz kaçınılmaz olabilir. Bu uygulamalar önemli ama her şeyin bir zamanı var. Günlük yaşantınız sadece bunlardan ibaret değil.

# Telefon bağımlılığından kurtulma uygulamaları kullanın

Telefon Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur yazımızın son bölümünde telefon bağımlılığından kurtulma uygulamalarından bahsedeceğiz.

Telefon bağımlılığından kurtulma uygulamaları kulanabilirsiniz.Telefon bağımlılığından kurtulmanız için geliştirilmiş birçok uygulama bulunuyor. Biz bunlardan 2 tanseini sizler için seçtik.

Checky

Eğer bir telefon bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız, Checky sizi bu durumdan kurtaracak uygulamalardan bir tanesi. Kullanımı oldukça basit olan bu uygulama, arka planda çalışarak gün içerisinde telefonunuza kaç kere baktığınızı kayıt altına alıyor. Uyumadan önce uygulamayı açıp günde 450 kere baktığınızı görmenize rağmen hala kullanmaya devam ediyorsanız yapacak bir şey yok.

Checky - Phone Habit Tracker
Checky - Phone Habit Tracker
Checky - Phone Habit Tracker
Checky - Phone Habit Tracker
Developer: Calm.com
Price: Free

Productivity Challenge Timer

Productivity Challenge Timer ile telefon bağımlılığınızı olumlu yönde kullanarak işlerinize vakit ayırabilirsiniz. İş yönetim – organizasyon temelinde çalışan uygulama sayesinde, örneğin ders çalışma saatlerinizi kontrol ederek verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Uygulamaya ders, ödev ya da projelerinizi teker teker ekleyerek çalışma sürelerinizi ölçebilirsiniz. Daha sonra tüm çalışmalarınız için detaylı istatistiklere göz atabilirsiniz. Productivity Challenge Timer sayesinde haftada 40 saat matematik dersine çalıştığınızı ispatlayabilirsiniz.

Productivity Challenge Timer
Productivity Challenge Timer
Developer: AXFN
Price: Free
Productivity Challenge Timer
Productivity Challenge Timer
Yorum Yap

Yorum Yap