1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. En iyi 10 Telefon İşlemcisi

En iyi 10 Telefon İşlemcisi

telefon işlemci sıralaması, en iyi telefon işlemci sıralaması,Telefonda işlemci nedir

Telefon işlemcileri sıralaması yazımızda, genelde üst segment telefonlarda kullanılan en iyi 10 telefon işlemcisine ve hangi işlemcinin hangi telefonda kullanıldığına yer vereceğiz.

Akıllı telefonların hızlı çalışabilmesi için en gerekli donanımların başında işlemci gelmektedir. Apple, Qualcomm gibi dev işlemci firmaları kıyasıya bir rekabet içerisindeler. Bu nedenle aşağıdaki en iyi 10 işlemci listesini dikkatle incelemenizi öneririm.

Telefonda İşlemci nedir?

İşlemci (CPU), İngilizce ismi “Central Processing Unit”, Türkçe ismi “Merkezi işlem birimi”,  birçok aritmetik ve mantıksal işlem yapabilme yeteneğine sahip olan bir donanım bileşenidir.

İşlemci frekansının yüksek olması yapmak istediğin işlemlerin hızlı olmasını sağlar.

GHz (Gigahertz), işlemcilerin hızlarını ve işleme kapasitelerini anlayabilmemiz için kullandığımız bir saat frekansı birimidir. GHz kavramı aynı zamanda kullanıcılar tarafından Saat Hızı (Clock Speed) ve Saat Oranı (Clock Rate) olarak da adlandırılabilmektedir. GHz, bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır.

İşlemcilerin kapasiteleri düştükçe telefonların performans ve fiyatları da düşüyor. Böylelikle alacağınız telefonun işlemcisi ne kadar iyiyse aslında telefonun performansı da bir o kadar artıyor.

En iyi 10 Telefon İşlemcisi

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi işlemci telefonun performansı etkileyen en önemli donanımdır. Bu nedenle aşağıdaki en iyi 10 işlemci listesini dikkatle incelemenizi öneririm.

İşlemciler 1 numaradan 10 numaraya göre sıralanmıştır.

Apple A13 Bionic

telefon işlemci sıralaması, en iyi telefon işlemci sıralaması,Telefonda işlemci nedir

En güçlü 10 mobil işlemci listemizdeki ilk sırada buunan  Apple üretimi A13 biyonic işlemci en iyi telefon işlemcisidir.

Bu işlemci, yüksek performansıyla dikkatleri üzerine çekti. 2.66 GHz çalışma hızına sahip olan işlemci, 7 nm fabrikasyon sürecine sahip. LPDDR4X RAM’leri destekleyen işlemcinin en yüksek RAM desteği ise 4 GB olarak geliştirildi. İşlemci günümüzün amiral gemisi modellerinde kullanılıyor. Bu işlemci 4K 60 FPS video kaydı da yapabiliyor.

Apple A13 Bionic işlemci kullanan iPhone’lar

Bu işlemci iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max ve SE 2020 tarafından kullanılıyor.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap