Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları 1

Telefon şarjda olduğu halde pil seviyesi yükselmiyor, Telefon şarj olmuyorsa ne yapılır ? Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları nelerdir?

Telefon şarja takılı olsa bile batarya seviyesi yükselmeyip sürekli düşüyorsa, telefon şarj olmuyorsa acaba sorun şarj aletindemi yoksa telefonda mı? Telefonun şarj olmaması sorunu nası çözülecek?

Akıllı telefon sahiplerinin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri telefonun şarj olmamasıdır. Telefonun şarj olmamasının nedeni, telefondan kaynaklanabilen bir sorundan dolayı olabildiği gibi sadece şarj cihazı kayaklıda olabilir.

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Telefon şarj olmama sorunu için yapabileceğiniz çözümleri en basitten başlayarak sıraladık. Her yöntemi denedikten sonra telefonu şarja takıp şarj alıp almadığını kontrol ediniz.

  • Öncelikle telefonun orjinal şarj aleti varsa onu kullanın
  • Kullanmış olduğunuz şarj aletini başka bir telefonda deneyin ve o cihazı şarj edip etmediğini gözlemleyin.
  • Telefonu bilgisayardan USB kablo ile şarj ediyorsanız diğer USB girişlerini deneyin.
  • Telefonu şarj aleti ile şarj ediyorsanız duvardaki başka bir prize bağlamayı deneyin.
  • Eğer imkanınız varsa şarj aletinin kablosunu ve adaptörünü değiştirin. Veya çalıştığını düşündüğünüz başka bir şarj aleti ile telefonu şarj etmeye çalışın. Eğer şarj aletinizde temassızlık olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki yazımıza bakınız.
  • Eğer yukarıda saydığımız yöntemler çözüm üretmediyse sorun şarj aletinde değil telefonda demektir. Öncelikle telefonu kapatıp tekrar açın. Telefonu kapatıp açmak birçok soruna çözüm olmaktadır.
  • Şarj kablosunun telefona takıldığı giriş kirlenmiş olabilir. Bu da telefonun şarj olmamasına neden olabilmektedir. Bir makas yardımı ile kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını ucu sivri olacak şekilde kesin. Ve sivri uçla USB bağlantı noktasını temizleyin.

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Eğer imkanınız varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın. Bu yöntem çoğu kullanıcının şarj olmama sorununu çözmektedir.

Yukarıdaki tüm yöntemler donanımsal çözümlerdi.

Telefonun şarj olmamasının nedeni yazılımsal da olabilmektedir. Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yani telefona format atmak kalıyor.

Android telefonlarda fabrika ayarlarına dönmek için burayı, iPhone fabrika ayarlarına dönmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Eğer tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen telefon halen şarj olmuyorsa yetkili bir servise telefonunuzu götürebilirsiniz.


Telefonunuzdaki yazılım sorunları ve virüslerden kurtulabilmeniz için telefonu fabrika ayarlarına döndürmek gerekir. Peki Telefonu Sıfırlamak Zararlı mı? Telefon fabrika ayarlarına döndüğünde bir zarar görür mü? Buradaki yazımızda aklınızdaki tüm sorulara çözüm var!!!

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol