Telefon Şarjının Çabuk Bitmesinin 7 Nedeni!

iPhone yada Android telefonunuz şarjı çok çabuk mu boşalıyor? Telefon şarjının çabuk bitememesi için yararlanabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktası.

Telefonu kullanmadığınız halde şarjı bitiyor, telefonunuz su gibi şarjharcıyor? İşte telefon şarjının çabuk bitmesinin 7 nedeni ve şarjın çabuk bitmemesi için yapılması gerekenler.

Telefonunuzun pilinin hızlı bitmesinin çeşitli nedenleri vardır. Telefon şarjının çabuk bitmesinin nedenlerini ve pil ömrünü uzatma, şarjın daha uzun süre dayanmasını sağlamak için yapacaklarınızı yazımızda anlatıyoruz.

Telefon şarjının çabuk bitmesinin 7 nedeni

  • Yüksek ekran parlaklığı
  • Arka plan uygulamaları
  • Resim içinde Resim (PIP) modu
  • Açık bağlantılar
  • Pil sorunları
  • Konum uygulamaları
  • Çok fazla bildirim

Yüksek ekran parlaklığı

Yüksek ekran parlaklığı telefonun şarjının çabuk bitmesindeki en büyük etkendir.

Dışarıda olduğunuz zamanlarda ekran parlaklığını maksimum seviyede tutmak tabii ki daha kolay kullanım için gerekli bir şey. Ancak telefonunuzun maksimum parlaklıkta olması pilinizi daha fazla tüketir. Bu nedenle pil ömründen tasarruf etmek için ekran parlaklığınızı minimumda tutmanız oldukça önem taşıyor.

Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamanıza da gerek yok. Bunun yerine daha yüksek parlaklığa ihtiyacınız olmadıkça elle ekran parlaklığını düşük bir seviyede tutun.

Telefon Şarjının Çabuk Bitmesinin 7 Nedeni!

Ekran parlaklığı ile sürekli uğraşmak istemezseniz telefonunuzu karanlık moda geçirebilirsiniz. Karanlık mod telefondaki standart beyaz arka planı siyah arka plana çevirerek pil tasarrufunuza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Arka plan uygulamaları

Telefon şarjının çabuk bitmesi nedenlerinden biri de arkaplanda çalışan uygulamalardır. Telefonu kullanmadığım halde şarjı bitiyor sorununun asıl nedeni budur.

Telefonunuzda bir çok uygulama (VPN, anti-virüs, sağlık ve takvim uygulamaları) siz kullanmasanız bile arka planda çalışır. Bu uygulamalar, sizin müdahaleniz olmadan telefonunuzun belirli özelliklerini izler yada kontrol eder, bu da pilinizin çabuk boşalmasına neden olan unsurlardan biridir.

Arkaplan uygulamalarını devredışı bırakarak pil ömründen büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Bunun için Android telefonlarda cihaz bakımı, iPhone’larda pil bölümüne giderek Pil optimizasyon seçeneğini çalıştırın. Bu arkaplanda çalışan uygulamaları kapatarak pil ömrünü uzatacaktır.

Resim içinde Resim (PIP) modu

Resim içinde Resim (Picture-in-picture) modu sayesinde herhangi bir uygulamada gezinirken video izleyebiliyor ya da mesajlaşırken aynı anda makale okuyabiliyorsunuz. Aslında bu çok güzel bir özellik ama birden fazla uygulamayı bu şekilde kullanmak telefonunuzun pilinin hızlıca tüketilmesini neden oluyor.

Resim içinde resim modunu uygulama bazlı kapatabilirsiniz. Özelliği kapatmak istediğiniz uygulamalayı seçerek Gelişmiş ayarlar sekmesinden PIP modunu kapatabilirsiniz.

Açık bağlantılar

Telefon şarjının çabuk bitmesinin nedenlerinden biri de sürekli açık bırakılan bağlantılardır. Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarının sürekli açık olması da telefonunuzun pilini önemli ölçüde tüketir.

Uykuda olduğunuz zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kapatabilirsiniz. Yada telefonlar hiç işiniz yoksa uçak moduna geçebilirsiniz.

Telefon Şarjının Çabuk Bitmesinin 7 Nedeni!

Pil sorunları

Telefonun şarjının çabuk bitmesinin sebeplerinden biri de arızalı yada ömrünü tamamlamış bataryalardır. büEğer bataryanızda sorun varsa şarjınız çabucak boşalır.

Tüm şarj edilebilir piller, sınırlı bir kullanım süresine sahiptir ve belirli bir kullanım ömürleri vardır. Telefonlarda bulunan lityum iyon piller, şarj döngüleri halinde çalışır.

Telefon bataryalarının bir kullanım ömrü vardır. Buna pil şarj döngüsü denir.

Pilin %100 şarjının kullanılması 1 döngü anlamına geliyor. Bir döngü, pilin 1 şarj ve 1 deşarjı olarak anlaşılmalıdır. Şarj döngüsü hakkında daha detaylı bilgiyi buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Pili değiştirmeniz şarj sorununuzu çözecektir.

Konum uygulamaları

Telefon şarjının çabuk bitmesinin nedenlerinden biride arka planda çalışan konum uygulamalarıdır. Google Maps, Yandex haritalar gibi uygulamalar konumunuzu sürekli takip ederler. Bu sürekli konum izleme, enerji gerektirir ve telefonunuzun pil ömrüne zarar verir.

Konum izlemeyi devre dışı bırakmanın en kolay yolu , telefonunuzun konumunu tamamen kapatmaktır. Bunu telefonunuzun açılır menüsünden yapabilirsiniz.

Ancak, belirli uygulamaların (belki bir güvenlik veya navigasyon uygulaması) konumunuzu izlemeye devam etmesini istiyorsanız, her uygulamanın ayarlarının “İzinler” bölümünde konum izlemeyi ayrı ayrı devre dışı bırakabilirsiniz.

Telefon Şarjının Çabuk Bitmesinin 7 Nedeni!

Çok fazla bildirim

Telefonunuza yeni bir uygulama yüklediğinizde, büyük olasılıkla bildirim ayarları otomatik olarak açık konumda olacaktır. Bu uygulamaların gönderdiği sık bildirimler pil sağlığını ve şarj durumunu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, pil kaybını azaltmaya yardımcı olmak için belirli uygulamalar için bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Telefonunuzda Ayarlar kısmına girip Bildirimler bölümünden uygulamaların bildirim ayarlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bütün bunların yanında Telefon şarjının çabuk bitmemesi ve daha uzun pil ömrü için mutlaka orijinal şarj cihazı kullanın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu