Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey

Telefonunuzu ya da tabletinizi satmaya mı karar verdiniz? Tüm özel verilerinizin telefonunuzu alacak kişinin eline geçmemesi için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey i anlatacağız.

Elbette, telefonu satarken iş yalnızca cihazı karşı tarafa teslim edip parasını almakla kalmıyor. Bunun yanında kişisel güvenliğinizi sağlamak, tam uzlaşıya varmak ve içinizin rahat etmesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu sebeple telefon satarken dikkat etmemiz gereken durumları aşağıda listeledik…

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey

Sim ve microSD kartı çıkartın

Öncelikle, satacağınız cihazdan SIM kartı ve SD hafıza kartını çıkarmanız gerekiyor. Bunlar telefonun önemli parçaları arasında yer alıyor ve hiç kimse telefon hattını ve SD kartını satın alan kişiye teslim etmek istemez. Sim kart aradığınız numarayla iletişim kurmanızı sağlar ve SIM verilerinizle ilişkilidir. SD hafıza kartı da benzer şekilde bilgileri saklamak için kullanılır. İçerisinde genellikle fotoğraf, muzik, uygulama bilgilerinin bulunduğu SD kart bataryanın üzerinde, altında veya telefonun yan tarafında SIM ile birlikte konumlandırılmış vaziyette olabilir.

Dosyalarınızı yedekleyin

Telefonunuzu satmadan önce cihaz içinde bulunan verileri yedekleyin. (Whatsapp konuşmaları, SMS, Notlar vb.) Android, Google Drive; iPhone ve iPad iCloud; Lumia One Drive depolama birimleriyle çalışmaktadır. Yedekleme işlemini gerçekleştirerek yeni aldığınız cihaza eski verilerinizi aktarabilir, dosyaları tek tek yüklemek yerine daha kolay metod olan Cloud yedeklemeden yararlanabilirsiniz. Eğer sahip olduğunuz telefonun üreticisi Cloud desteği sunmuyorsa USB kablo ile de veri aktarımı yapabilir, üçüncü parti yedekleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Yedekleme ile ilgili sitemizde bulunan tüm yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Çok yararlı şeyler bulacaksınız emin olun!

Telefonu formatlayın

Satıcı, telefonu satmadan önce cihazındaki tüm verileri temizlediğinden emin olmalıdır. Telefonun içerisindeki tüm dosyaları silmenin, bilgileri sıfırlamanın yolu ise format atmaktan geçmektedir. Factory Reset olarak da bilinen bu yöntem ile cihazınızda kayıtlı Google hesapları, kullandığınız uygulama bilgileri, medya ögeleri ve diğer dosyalar kalıcı olarak silinecektir. Kişisel bilgilerinizin gelecekte başınızı ağrıtmaması veya üçüncü kişilerce ele geçirilmemesi adına Yedek alın ve Sıfırlama işlemini başlatın.

Sıfırlama, formatlama ve fabrika ayarlarına dönme ile ilgili sitemizde tüm yayımlanan yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aksesuarlar

Eğer yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz kutulama yapabilirsiniz. Telefonu satın aldığınızda beraberinde gelen kulaklık, şarj aleti, kullanım kılavuzu, faturaları kutuya yerleştirin. Telefon satış şansını arttırmak ve satın alan kişiye karşı güven kazanabilmek açısından kutuyu eksiksiz teslim etmeyi deneyin.

Cihazı temizleyin ve fotoğraflar çekin

Telefonu satmayı kolaylaştırmanın bir diğer yolu da sunumun güzel yapılması. Satacağınız telefonu mikrofiber bezle temizleyin. Eğer satışı internetten yapacaksanız diyafram değeri yüksek kamera ile farklı açılardan fotoğraflarını çekin. Işık, keskinlik ve doygunluk değerlerini iyi ayarlayın. Telefonu temiz bir zeminin üzerinde konumlandırın.

Tıklayın Öğrenin :Akıllı Telefonların Ekranı Nasıl Temizlenir?

Satışa hazır

Artık geriye bir tek ikna kabiliyetiniz ve satın alacak kişilerle yapacağınız sıkı pazarlık kalıyor.

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey konulu yazımızı umarım beğenmişsinizdir. Tün soru görüş ve önerilerinizi yorum kısımlarımıza yazabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.