e

Telefon veya tabletinizdeki tüm verileri silmekTelefon veya tabletinizdeki tüm verileri silmek

Telefon veya tabletinizdeki tüm verileri silmek

Akıllı telefon ve tabletinizi satmadan ya da yenilemeden önce kişisel verilerinizi güvenli bir şekilde silmeniz gerekmektedir. Telefon veya tabletinizdeki tüm verileri silmek için aşağıdaki adımları uygulayabirsiniz.

Akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi satmayı veya yenilemeyi mi düşünüyorsunuz? Kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız cihazınızdaki verileri güvenli şekilde silmeyi ihmal etmemelisiniz.

Akıllı telefon veya tabletinizdeki veriler cihazınızı fiziksel olarak ortadan kaldırmadan verilerinizin tamamen güvende olması mümkün değildir. Silinen verilere doğru araçların kullanılması halinde tamamen veya kısmen erişilebilmesi söz konusu olabilir.

Telefon veya tabletinizdeki tüm verileri silmek

Verilerinizi silmeniz için belirtilen yöntemler üç mobil işletim sistemi için geçerlidir. Daha eski cihazınız varsa veya farklı işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız cihazınızdaki verileri silmek için cihazınızın kullanım kılavuzunu incelemeyi ihmal etmeyiniz.

Başlamadan önce:

• Cihazınız üzerindeki tüm verilerinizi yedekleyin
• SIM kartınızı ve microSD kart gibi harici depolama birimlerini çıkartın
• E-posta ve sosyal medya gibi servislerindeki oturumlarınızı sonlandırın ve bu uygulamalardaki verilerinizi mümkün olduğunca silin.
• Yeni bir cihazda kullanmayı planlamıyorsanız microSD kartınızdaki verileri ayrıca şifreleyin veya silin
• Telefon ve tabletinizin seri numarasını, IMEI numarasını, marka ve model bilgilerini kaydedin

Android Cihazdaki tüm verileri silmek

Android cihazınızdaki verileri silmenin en kolay yolu cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmektir. Ancak bu işlem çoğu zaman cihazınızda uygulama düzeyinde verileri siler. SMS ve sohbet kayıtları gibi verileriniz silinmez veya standart geri kurtarma araçları ile geri yüklenebilir.
Android cihazınızdaki verilerin güvenli şekilde silinmesi için ilk olarak Ayarlar menüsünden cihazınızda şifreleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için özel bir araca ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak şifreleme işlemi sonrasında cihazınızın fabrika ayarlarına dönmesi daha uzun sürebilmektedir.
Verilerinizi silme işleminiz tamamlandıktan sonra cihazınıza Facebook ve Google servisleriyle bağlantısını kaldırmalısınız. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra security.google.com/settings/security/activity adresine giderek sildiğiniz cihazın hesabınızla bağlantısını iptal edebilirsiniz.

iOS cihazdaki tüm verileri silmek

iOS 5 ve daha sonrasındaki işletim sistemine sahip Apple cihazları cihaz kilidi tanımlanması durumunda donanımsal şifreleme özelliğini desteklemektedir. Bu yöntem ile cihazınızdaki verilerinizi silmeniz halinde cihazınızda sildiğiniz verilerin tekrar elde edilmesini oldukça zor hale gelmektedir.

Adım 1: Cihaz resetleme işlemine başlamadan önce iPhone’unumu Bul başta olmak üzere tüm servisleri kapatın. Bu işlemi gerçekleştirme için Ayarlar > iCloud > iPhone’umu Bul menülerini takip ederek istenilmesi halinde Apple ID ve şifrenizi girerek işleminizi tamamlayın.

Adım 2: iCloud servisinden tamamen çıkın. Ayarlar > iCloud menülerini takip ederek açılan ekranın en altında yer alan Çıkış Yap seçeneğine dokunun. iOS 7 cihazları için hesabı sil seçeneğini seçin.
iCloud hesabınızdan çıkış yapmadan tüm verilerinizi silmeniz halinde iCloud üzerindeki verileriniz silinecektir. Ancak çoğu zaman istenmeyecek bir durum olmasına karşın iCloud hesabınızdaki verileri silmek istiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Adım 3: iMessage ve Apple ID servislerini devre dışı bırakın ve kapatın.
iMessage servisini devre dışı bırakmak için Ayarlar > Mesajlar > iMessage seçeği yanındaki işareti iptal edin. Apple ID servisini devre dışı bırakmak için Ayarlar > iTunes ve Apple Store menülerini kullanarak Apple Kimliğinize dokunun ve hesabınızdan çıkış yapın.
Twitter ve Facebook gibi cihazınızla bağlantılı servislerden çıkış yapın.

Adım 4: Cihazınızdaki verileri silme işlemini başlatın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil menülerini takip ederek silme işlemini gerçekleştirin.

Adım 5: Cihazınızı Apple’a seri numarası ile kaydettiyseniz Apple ID’iniz ile supportprofile.apple.com adresinden giriş yaparak cihazınızın destek profilini kaldırın.

Windows Phone cihazdaki tüm verileri silmek

Windows Phone işletim sistemi şu an için sadece kurumsal kullanıcılara şifreleme desteği sunmaktadır. Windows Phone 8 işletim sistemine sahip bir cihaz üzerindeki tüm verileri silmenin en kolay yöntemi cihazı fabrika ayarlarına döndürerek orijinal verilerin üzerine boş verileri yüklemektir.

Adım 1: Ana uygulama listesinden Ayarlar bölümünü açın. Hakkında menüsünü bulduktan sonra cihaz sıfırlama ile ilgili seçeneğe dokunun

Adım 2: İşlemi onaylayın ve cihazınızdaki verilerin silinmesini bekleyin.

Adım 3: Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve Bilgisayarım’ı açın. Cihazınızı Mac bilgisayarınıza bağlıyorsanız Windows Phone uygulamasını indirin. Çıkarılabilir aygıt olarak yüklenmiş cihazınızı bulduktan sonra açın.

Adım 4: Kişisel fotoğraf ve belgelerinizin bulunmadığı ve kişisel verilerinizin takibini zorlaştırabilecek ses ve video dosyalarından oluşan verileri cihazınızı sürükle bırak yöntemiyle kopyalayın. Cihazınıza mümkün olduğunca sizinle ilgili olmayan veriler yükleyin.

Adım 5: Cihazınızı ilk aşamadaki yöntem ile yeniden resetleyin. Telefonunuza sizinle ilgisi olmayan verilerin kopyalanması işlemini birkaç kez daha gerçekleştirerek resetlemeler yapın.

Adım 6: Son defa resetleme işlemi gerçekleştirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın