Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Telefonumda casus yazılım var mı? Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Telefonda Casus yazılım tmeizleme nasıl yapılır?

Casus yazılımlar artık cep telefonlarına kadar girdi… Kafada deli sorular; Akıllı telefonum’da casus yazılım var mı ? biri beni gözetliyor mu , biri benim takip ediyor mu ?

Android cep telefonları için düşünebileceğinizden çok daha fazla casus yazılım mevcut ve bir şekilde telefonunuza siz fark etmeden sızmaları da gayet mümkün.

Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bilmeniz gereken ilk şey cep telefonunuzun IP adresi üzerinden takip edilmesi pek kolay değildir zira gün içinde IP adresiniz pek çok kez değişir. Eğer birisi telefonunuzu takip etmek istiyorsa yapması gereken şey telefonunuzun içine bir casus yazılım yüklemesidir.

Casus yazılımlar ise telefonlara bir kaç şekilde yüklenir. Bunlardan en yaygın olanı güvendiğiniz arkadaşlarınızdan gelmiş gibi görünen “harika bir uygulama ve benzeri…” öneriler ile içinde casusluk amacı taşıyan rutinlerin bulunduğu malware adı verilen zararlı uygulamaları telefonunuza yüklemektir. Böylece kendi elleriniz ile truva atına davet çıkarmış olursunuz.

Öte yandan gerçekten bir takip yazılımı olduğunu gizleme gereği duymayan GPS Phone Tracker gibi uygulamalar vardır ki bunları doğrudan Play Store’dan bile kendiniz indirebilirsiniz.

Google bu tarz yazılımları engellemez zira yasal olarak gizli bir gündemleri yoktur ve amaçları açıkça belirtilmiştir. Örneğin şirket telefonlarının yerini takip etmek için bu tarz yazılımlara yasal olarak ihtiyaç duyanlar olabilir.

Bir diğer örnek eşlerinin ne yaptığını merak edenlerin eşinin telefonuna yüklediği Couple Tracker gibi uygulamalardır.

Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Eğer telefonu kendiniz satın aldıysanız bu tarz bir uygulamayı yükleme yetkisi sadece size aittir. Ancak yine de telefonunuza fiziksel erişimi olan ve PIN numaranızı bilen birisi bu tarz bir uygulamayı siz fark etmeden yükleyebilir.

Eğer telefonunuzun pili bir anda genelde alışkın olduğunuzdan daha hızlı tükenmeye ve aylık data paketiniz daha çabuk dolmaya başlarsa şüphe duyma zamanı gelmiş demektir.

Ama işinizi garantiye almak için Anti Spy gibi bir uygulama kullanarak telefonunuzu tarayabilir ve casus yazılım olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Genel olarak bu tür tehditlere karşı kesin emin olmanız için telefonunuzun PIN numarasını kimse ile paylaşmadığınızdan ve varsa kıskanç partnerinizin siz uyurken parmak izinizle telefonunuzu açamadığından emin olmalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap