Mobil

Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Casus yazılımlar artık cep telefonlarına kadar girdi… Telefonumda casus yazılım var mı? Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Telefonda Casus yazılım nasıl temizlenir?

Kafada deli sorular…

Cep telefonları için düşünebileceğinizden çok daha fazla casus yazılım mevcut ve bir şekilde telefonunuza siz fark etmeden sızmaları da gayet mümkün.

Casus yazılım nedir?

Casus Yazılım, genellikle siz fark etmeden kişisel bilgilerinizi ele geçirmek, izlemek ve takip etmek için, bilgisayarınıza giren istenmeyen bir yazılımdır.

Casus yazılımların amacı nedir?

Casus yazılımlar hedef cihazdaki kişisel bilgileri toplar. Bu bilgiler tuş vuruşları olabilir, ya da farklı casus uygulamaları farklı bilgiler de toplayabilir. Casus yazılımlar;:

  • Ziyaret ettiğiniz websiteleri
  • Kişi defterinizdeki isimler
  • Sosyal medya hesaplarınız
  • Konumunuz
  • Aradığınız kişilerin kaydını tutarlar.

Casus yazılım, bir kullanıcı hakkında gizlice veri toplamak amacıyla kullanılan geniş bir kötü amaçlı yazılım kategorisidir. Casus yazılımlar, tarama verilerinizi, giriş kimlik bilgilerinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi, ele geçirme ve bazen üçüncü bir tarafa iletme amacıyla kullanılmaktadır.

Casus yazılım türleri nelerdir?

İki çeşit casus yazılım mevcuttur: casus virüsler ve özel casus uygulamaları.

Burada en önemli fark birinci çeşidin kişisel olmaması. İkinci çeşit ise bilinerek ve kasten belirli cihazlara kurularak kişisel bilgilerinizin izlenmesini sağlayabilir.

Birinci durumda cihazınızı izleyen kişi sizi şahsen tanımıyor olabilir fakat ikinci durumda bu kişiyle kişisel bir bağlantınız olması gerekiyor. Örneğin bu kişi patronunuz, eşiniz, ebeveyniniz ya da bağlantılı olduğunuz bir başka kişi olabilir.

# Adware; web taramada görüntülü reklamlar yoluyla kullanım verilerini toplar. Adware, kullanıcılara ait verileri kendi rızası olmadan topladığında, kötü amaçlı olmaktadır.

# Tracking Spyware; Casus yazılımların kendisi gibi, yasal reklam verileri toplama ve kişisel gizliliği ihlal etme arasındaki ince çizgidedirler. Yasal gibi görünürken kişisel verileri toplayacak şekilde tasarlanmış olabilirler.

# Keylogger; bir tuş kaydedicisi olarak adlandırılan bu tür casus yazılımlar, genellikle giriş kimlik bilgilerini veya ödeme bilgilerini çalmak için bir sayfaya girilen klavye tuşlamalarını gizli olarak kaydeder.

Telefona Casus Yazılım nasıl yüklenir ?

Casus yazılımlar ise telefonlara bir kaç şekilde yüklenir. Bunlardan en yaygın olanı güvendiğiniz arkadaşlarınızdan gelmiş gibi görünen “harika bir uygulama ve benzeri…” öneriler ile içinde casusluk amacı taşıyan rutinlerin bulunduğu malware adı verilen zararlı uygulamaları telefonunuza yüklemektir. Böylece kendi elleriniz ile truva atına davet çıkarmış olursunuz.

iOS’da casus yazılımların hemen hemen hepsi jailbreaking işlemi yapılmış olan cihazlarda çalışır. Bu yüzden eğer jailbreaking işlemini kaldırırsanız, problemi çözebilirsiniz. Jailbreaking işlemini hiç yapmamış olsanız bile Ayarlar kısmını kontrol etmelisiniz- iPhone cihazınızı izlemek için bu işlemi bir başkası yapmış olabilir.

Peki o zaman Telefonumda casus yazılım var mı? Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Telefonda Casus yazılım nasıl temizlenir?

Telefonda Casus Yazılım olduğu nasıl anlaşılır ?

Bildiğiniz gibi, casus yazılımlar genellikle internet aktiviteleriniz, şifreleriniz, mesajlarınız, çağrılarınız ve diğer değerli verileriniz hakkında bilgi toplamak için sizden gizlenmektedir. Bunları telefonunuzda elle saptamak zor olabilir. Ancak, cep telefonunda casus yazılım olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç kırmızı işaret vardır:

Telefonun Isınması ve Pil ömründe düşüşler

Casus yazılım sürekli çalışacağı için doğal olarak telefonunuzu yavaşlatacaktır. Hiçbir işlem yapmadığınız halde telefonunuz yavaş çalışmasının sebebi casus uygulama olabilir.  Casus-takip uygulaması telefonunuzun arka planında sürekli çalışacağı için piliniz daha çabuk tükenebilir. Pilinizin çabuk bitme sebeplerini gözlemlemenizde fayda olacaktır.

Fazla Veri Kullanımı

Casus uygulamalar cihazınızdaki hareketleri kaydedip sizi takip eden kişiye internet üzerinden gönderir. Bu yüzden internet paketiniz normalden daha fazla kullanılacaktır. Veri kullanımında genel bir artış olup olmadığını kontrol edin.

Arkaplan Gürültüleri

Casus uygulamalar konuşmalarınızı, mesajlarınızı ve daha birçok işlemi kaydeder. Telefonla konuştuğunuz esnada arkaplandan garip bir gürültü veya kısa kısa sesler duyuyorsanız bu casus uygulamadan kaynaklanıyor olabilir.

Şifreli Mesajlar

Takip uygulamaları telefonunuza içerisinde anlaşılmayan kodlar yer alan SMS’ler gönderebilir. Telefonunuza gelen mesajlara bir göz gezdirmenizde fayda var.

Bilinmeyen Uygulamalar

Garip bir uygulama iziyle karşılaşırsanız, hiçbir yerde görünmüyorsa, bunu yoksaymayın. Bazı casus yazılımlar, telefonunuzun onayını almadan bile indirebilir ve yükleyebilir. Casus yazılım olduğundan şüphelendiğiniz cep telefonunuzu masanın üzerinde bıraktıktan sonra birkaç dakikalığına telefonunuzdan uzaklaştığınız anda bile cep telefonuna casus yazılım yüklenebilir.

Casus Yazılımlardan nasıl korunulur ?

# Sms, Whatsapp, Messenger, Skype ve bunun gibi sosyal medya araçları üzerinden gelen linkleri açmayınız.

# Yüksek kalitede antivirüs programları kullanın. ( En iyi Ücretsiz AntiVirüs Programları )

# Profesyonel anti-spyware koruması kurun.( En iyi Malware Temizlem Programları )

# Korunmak amaçlı kullandığınız programları mutlaka güncel tutmalısınız.

# Günlük taramalar gerçekleştirin.

# E-posta bağlantılarına ve eklerine tıklamayın.

# Outlook’ta resim önizlemelerini devre dışı bırakın.

# Donanım tabanlı bir güvenlik duvarı kullanın.

# İnternet erişiminin getirdiği güvelik risklerine karşı dns koruması edinin.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu