Telefonda İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Telefonda İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Telefonda İnternet Tasarrufu yapmak ve internet paketinin az gitmesi için öncelikle mobil interneti tüketen uygulamaları nasıl engelleyebileceğinizi anlatacağız.

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız internet paketlerine her ay hatırı sayılır miktarlarda paralar ödemekteyiz. Satın aldığımız bu paketler 1GB, 2GB, 4GB,10GB gibi kotalı tarifelerden oluşmakta. Dolayısı ile acil durumlarda internetsiz kalmamakve fatura dönemlerinde yüksek miktarlı faturalar ile karşılaşmamak için telefonda internet tasarrufunu yapmak durumundayız.

Peki daha az internet kullanmak için ve paketi bitirmemek için neler yapabiliriz? Örneğin; 2 GB’lık internet paketimizin olduğunu düşünürsek bunu nasıl tasarruflu bir şekilde kullanabiliriz? Veri paketinin bitmemesi için neler yapabiliriz?

Telefonda İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarımızda bulunan bazı uygulamalar, arka planda senkronizasyon görevleri yaparak mobil internetimizi ve şarjımızı bitirebilirler. İnternetimizi sömüren uygulamaların harcamalarını kısıtlamak yada engellemyerek mobil veri tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Telefonda İnternet Tasarrufu Nasıl Yapılır

# Twitter

Twitter sürekli arka planda tweetleri okuyor.Özellikle otomatik olarak güncellemeyi açtıysanız ve yanlışlıkla mobil veri aktif edildiyse, internet kotanızın dakikalar içerisinde bitmesi kaçınılmaz. Profil Fotoğrafınıza dokunun>>Ayarlar ve Gizlilik>>Veri Kullanımı>>Sadece WiFi ya da Asla yoluyla halledebilirsiniz.

# Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar uygulaması herkese sınırsız fotoğraf depolama imkanı sunuyor. Yedeklemeyi mobil veri üzerinden kapatmalısınız. Bunun için Ayarlar‘a girip Mobil Veri Üzerinden Yedekleme‘nin kapalı olduğuna emin olun.

# Instagram

Instagramda tüm videolar ve fotoğraflar arkaplanda otomatik olarak indirildiği için kullanmadan bile tüm verinizi sömürmesi mümkün. Bunu engellemek için Ayarlar>>Mobil Veri Kullanımı>>Daha Az Veri Kullan yolunu izleyin.

# Widgetler

Ana ekranlarımızda yer alan kullanışlı çevrimiçi widgetler, eğer dikkat etmezseniz sürekli olarak kendini sunucuyla eşitleyerek internetinizi kullanır.En temiz çözüm olarak ise widget kullanmak yerine uygulamanın kısayolunu eklemeyi gösterebiliriz.

# Facebook

Twitter ve Instagram ile aynı şekilde arka planda kendini eşitleyerek videoları önden yükleyen Facebook’un da tek amacı akıcı bir gezinti imkanı sunmak. Bunu engellemek için uygulama ayarlarından “Haber Kaynağı’ndaki Videolar Sesli Başlar” seçeneğini kapattıktan sonra Otomatik Oynatma’ya girip Videoları Asla Otomatik Oynatma’yı seçmelisiniz.

# Youtube

Listedekilerin aksine Youtube onu kullanmadığınızda veri harcamaz ancak yine de mobil verideyken video izleme keyfinizin kursağınızda kalmasına gerek yok. Uygulama ayarlarına gidip Mobil Veri Kullanımını Sınırla seçeneğini işaretlerseniz videolar HD çözünürlükte açılmayarak veri paketinize darbe indirmeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.