Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır ?

Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır ?

Bu yazımızda telefona virüs girmemesi için neler yapmalıyız, telefondaki virüs nasıl anlaşılır ve telefondaki viirüs nasıl temizlenir anlatacağız.

Telefona virüs girmesi nasıl engellenir?

Telefona Virüs Bulaştı uyarısı ile karşılaşmamak için;

1 Android kullanıcıları uygulama ve oyun indirmek için sadece Google Play Store’u , Apple kullanıcıları ise App Store’u kullanmalılar.

Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır?

2 Bunun yanında Google Play Store dışında apk kurulum yolu ile yükleme yapanların apk dosyasının kaynağına dikkat etmeleri gerekmektedir.

3 Bir şey indiriken yada izlerken yanlış bir yere tıklamak sizi girmenizle birlikte arka planda işlem yapmaya başlayan kopya bir siteye yönlendirebilir.

4 Telefonunuzun ayarlar>güvenlik seçeneklerinde bilinmeyen kaynaklardan yükle seçeneğini devre dışı bırakın.

Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır?

5 Telefonunuzun güvenlik seçeneklerinden (PIN, parmak izi, parola, yüz veya iris tarama) en az birini kesinlikle kullanın.

6 Ayarlar – Yazılım Güncelleştirme menüsüne giderek güncellemeleri denetleyin; yazılım güncellemesi verilmişse yükleyin.

Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır?

7 Son olarak sürekli güncelleme alan kapsamlı koruma sunan bir antivirüs uygulaması kullanın. Yazımızın sonunda telefonlar için en iyi antivirüs programlarını bulabilirsiniz.

Bu önemleri alırsanız cihazınıza virüs girme, hack’lenme ihtimaliniz oldukça düşük.

Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır?

Tüm bu önlemlere rağmen telefonunuza genede virüs bulaşma ihtimali mutlaka vardır. Peki Telefondaki Virüs Nasıl Anlaşılır ?

Olur olmadık zamanda çıkan pop-up’lar ve reklamlar

Virüs bulaştığının işaretlerinden biri olan pop-up ile karşılaştıysanız kapatmak için uğraş vermek yerine ana ekran tuşuna basın ve tüm çalışan uygulamaları kapatın.

Arkadaşlar internette son zamanda karşılaştığımız ”Telefonda Virüs var” ”Telefonunuza Virüs Bulaştı” “Dikkat, bilgisayarınızda-telefonunuzda virüs tespit edildi. Virüsü silmek için buraya tıklayın” şeklinde uyarılar çıkmakta bunun virüs ile bir alakası yoktur. Bu konu hakkında detaylı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cihazın aşırı yavaşlaması

Akıllı telefon olması gereken performansına oranla daha düşük bir performansla yani net olarak daha yavaş çalışmaya başladıysa bu da kesin olarak bir virüs belirtisi sayılabilir. Zamanla kasmalar ve performans düşüşü kendini daha çok belli eder, bir an önce telefonu virüslerden temizlemek gereklidir.

Açıklanamayan veri kullanımı

Aşırı miktarda mobil veri kullanan uygulama olup olmadığını görmek için Ayarlar – Bağlantılar – Veri Kullanımı menüsü altından mobil veri kullanımına bakın. Normalden daha fazla veri tüketen bir uygulamayla karşılaşırsanız yolunda gitmeyen bir şeyler var

Uygulamaların çökmesi

uygulamalar sebepsiz yere çöküyorsa.

İstenmeyen uygulama widget yüklemeleri

Ana ekranınızda sizi yüklemediğiniz widgetler bulunuyorsa…

Aşırı batarya tüketimi

Zararlı yazılımlar veya keyloggerlar veri, kaynak ve pil tüketimini ciddi artırma yeteneğine sahip olduğundan batarya kullanımını gözden geçirmenizde fayda var. Ayarlar – Pil – Pil Kullanımı menüsü altından hangi uygulamanın pilden ne kadar harcadığını görebilirsiniz. Bu sayfada pili önemli ölçüde tüketen uygulamalar en üstte görünecektir. Bunlar arasında hiç tanımadığınız bir uygulama varsa virüsü kapmışsınızdır

Android telefonunuza veya tabletinize virüs bulaştığının işaretleridir.

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

1 Hemen etkili bir antivirüs uygulaması ile telefonunuza tam tarama işlemi uygulamanızda fayda var.

2 Telefonunuzda daha önce sizin tarafınızdan yüklenmediğine emin olduğunuz pili çabuk tüketen veya mobil internet paketinizi bitirmeye çalışan bir uygulama görürseniz Ayarlar – Uygulamalar – Uygulama Yöneticisi altından istenmeyen uygulama/uygulamaları kaldırmanızda fayda var.

3 Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Fotoğraf, video ve mesajlarınızı yedekledikten sonra Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla (Bulamazsanız Genel Yönetim) – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izleyin. Unutmayın, bu işlem cihazınızdaki her şeyi silip süpürür.


Google Play Store’da bir çok Android Virüs Programı mevcut, peki hangi virüs programını kullanmalı ? Seçim yapmanızı kolaylaştırmak için en iyi Android Virüs Programı (2017) yazımızı derledik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

  2. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.