Telefondan PUK Kodu Nasıl Öğrenilir ?

PUK kodu nedir? Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, BimCellPUK kodu nasıl öğrenilir?

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve BimCell hattına sahip bir telefondan PUK kodu nasıl öğrenilir yazımızda bulabilirsiniz.

Puk kodu öğrenme kısmına girmeden önce PUK kodu nedir, ne işe yarar kısaca bakalım.

Telefonların Pin kodları ve Puk kodları bulunmaktadır. Bu kodlar kişilerin telefonlarının başkaları tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır. Bu kodlar mutlaka bilinmeli ve kimse ile paylaşılmamalıdır.

PUK Kodu, sim kartınızın güvenliğini sağlamak için oluşturulan Pin kodunun bloke olması durumunda kullanılan koddur. Hattınızla beraber gelen PUK kodunu, hattınızın kilitlendiği durumlarda kullanabilirsiniz. PIN kodunu yanlış girmeniz nedeniyle hattınız kilitlendiğinde, hattınızı yeniden işler duruma getirebilmeniz için PUK kodunu girmeniz gerekir.

Eğer PIN kodunuzu 3 kez ; PUK kodunuzu ise 10 kez yanlış girerseniz kartınız tamamen bloke olur ve bir daha kullanıma açılamaz. Dolayısıyla telefonunuzda “SIM kart reddedildi” şeklinde bir uyarı görürsünüz.

Puk bloke edildi ne demek?

PUK 1, bloke olan SIM kartın yeniden kullanılır hale getirilmesi yani blokenin kaldırılmasını sağlayan özel bir şifredir. 8 haneden oluşmaktadır. Bu şifre değiştirilememektedir. PUK 1 kodunu 10 defadan fazla yanlış girdiğin zaman SIM kart’ın kalıcı bloke olur ve cihazının ekranında ‘Kart Bloke‘ uyarısı çıkar.
Telefondan PUK Kodu Nasıl Öğrenilir ?

Turkcell PUK kodu nasıl öğrenilir?

  • Turkcell hat sahipleri yandaki puk kodu öğrenme linkine tıklayarak puk kodlarını öğrenebilirler. Telefon numarası, sim kart no veya TC kimlik no bilgilerinizi girerek puk kodunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.
  • Turkcell müşterileri ayrıca turkcell şifrelerini biliyorlarsa, turkcell.com.tr adresinde ekranın sağ üst köşesinde yer alan Giriş bölümünden hesaplarına giriş yaparak puk kodlarını öğrenebilirler. Hesabım > Ayarlar > Puk Numaram yolunu izleyerek puk kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Ayrıca 532 müşteri hizmetlerini arayarak veya Turkcell İletişim Merkezlerine giderek de puk numaranızı öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom PUK kodu nasıl öğrenilir?

  • Türk Telekom müşteri turktelekom.com.tr adresine giriş yapıp ekranın sağ üst köşesinde yer alan Online İşlemler > Mobil bölümüne giriş yaparak puk kodlarını öğrenebilirler. Ancak buraya giriş yapabilmeniz için Online İşlemler şifrenizin olması gerekmektedir.
  • Kendi hattınızdan 500‘ü arayarak veya diğer operatörlerden 444 1 500‘ü arayarak puk kodunuzu öğrenebilirsiniz. İnteraktif şifrenizi bilmiyorsanız size sorulan güvenlik sorularını cevaplayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Vodafone PUK kodu nasıl öğrenilir?

  • Vodafone müşterileri Vodafone.com.tr adresine giriş yapıp ekranın sağ üst köşesinde yer alan Online Self Servis bölümüne giriş yaparak puk kodlarını öğrenebilirler. Ayarlarım > Hat Ayarlarım bölümünden puk kodunuza erişebilirsiniz. Ancak burayı kullanabilmek için Online Self Servis şifrenizi biliyor olmanız gerekmektedir.
  • Eğer Online Self Servis şifrenizi bilmiyorsanız Vodafone hatlarından 542‘yi diğer operatörlerden ise 05425420000‘yi arayarak puk kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  •  Ayrıca satın aldığınız sim kart elinizdeyse bu kartın alt bölümünü kazıyarak puk kodunuza erişebilirsiniz.

BimCell PUK kodu nasıl öğrenilir?

  • BimCell Müşteri Hizmetleri’ne BimCell hattınız ile 551, sabit hat ya da diğer operatörlerden 444 4 551’den ulaşarak da PUK bilginizi talep edebilirsiniz.
  • PUK kodunuza BimCell Online İşlemlere giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve BimCell hattına sahip bir telefondan PUK kodu nasıl öğrenilir yazımız burada sona erdi.

PUK Kodu hakkında sık sorulan sorular

PUK Kodu nedir?

PUK Kodu, sim kartınızın güvenliğini sağlamak için oluşturulan Pin kodunun bloke olması durumunda kullanılan koddur.

PUK Kodu ne işe yarar?

Hattınızla beraber gelen PUK kodunu, hattınızın kilitlendiği durumlarda kullanabilirsiniz. PIN kodunu yanlış girmeniz nedeniyle hattınız kilitlendiğinde, hattınızı yeniden işler duruma getirebilmeniz için PUK kodunu girmeniz gerekir.
Eğer PIN kodunuzu 3 kez ; PUK kodunuzu ise 10 kez yanlış girerseniz kartınız tamamen bloke olur ve bir daha kullanıma açılamaz. Dolayısıyla telefonunuzda “SIM kart reddedildi” şeklinde bir uyarı görürsünüz.

PUK kodu bloke olursa ne olur?

PUK 1, bloke olan SIM kartın yeniden kullanılır hale getirilmesi yani blokenin kaldırılmasını sağlayan özel bir şifredir. 8 haneden oluşmaktadır. Bu şifre değiştirilememektedir. PUK 1 kodunu 10 defadan fazla yanlış girdiğin zaman SIM kart’ın kalıcı bloke olur ve cihazının ekranında ‘Kart Bloke’ uyarısı çıkar.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu