Telefonsuz İnternet Nasıl Bağlanır ?

Telefonsuz İnternet Nasıl Bağlanır ?

Bu yazımızda ev telefonu olmadan internet, Yalın internet yani Telefonsuz İnternet Nasıl Bağlanır detaylı olarak anlatacağız.

Artık internet her evde olmazsa olmaz bir hal almış durumda. Bilindiği üzere artık insanlar eskisi gibi ev telefonu kullanmıyor. Kullanmadığı telefonun parasını sadece ADSL hizmeti almak için de ödemek istemiyor.

Evde Telefon Hattım yok nasıl internet bağlatacağım, Telefonsuz İnternet Başvuru İçin Gerekli Evraklar nelerdir? Sabit Telefon Hattına Gerek Olmayan Tarife var mı? Modemimi Nereden ve Nasıl Alabilirim?  gibi bir sürü souyla karşılaşıyoruz.

Bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını kafanızda kuşku kalmadan ve anlaşılır bir ifade ile anlatacağız.

Telefonsuz İnternet Nasıl Bağlanır ?

Ev telefonu olmadan internet bağlatmak için öncelikle herhangi bir İnternet sağlayıcıya başvurarak işlemi başlatmamız gerekli. Ancak bu işle durum bitmiyor bazı şeyleri yapmamız gerekiyor.

ADSL bağlantısı kurmak, evine işyerine modemle internet bağlatmak isteyenler için önceleri sabit telefon bağlatma zorunluluğu vardı. Teknik olarak telefonsuz internet bağlatmak mümkün olmasına rağmen servis sağlayıcılar maddi kayıp yaşamamak için buna yanaşmıyordu. Şimdilerde ise telefon bağlatmadan internet bağlatmak mümkün.

Yalın İnternet (Yalın DSL) Nedir?

Naked Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan nDSL (Yalın DSL) servisi, DSL genisbant hizmeti ile Sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir.

Böylece abone mevcut telefon aboneliği olmadan DSL (internet erişimi) bağlantısına sahip olabilir.

Yalın DSL’in ADSL’den farkı nedir?

ADSL aboneligi ile beraber sabit telefon aboneligi zorunludur. Yalın İnternet’te ise sabit telefon aboneliği gerekli değildir. Telefon hattı ücreti olmadan, sadece Yalın İnternet Aylık Erişim Ücreti ödenerek internet paketlerinden faydalanılabilir.

Yalın DSL avantajları DSL servisinin genel avantajlarını içermektedir.

 • Yüksek hızda İnternet Erişimi
 • Sabit telefon zorunluluğu olmadan internet erişimi
 • Yalın İnternet kullanıcıları kendilerine ayrılmış özel bant genişliğini kullanırlar.
 • Sayısal teknoloji farkıyla İnternet üzerinden eş zamanlı ses ve görüntü aktarımına olanak sağlar.

Telefonsuz İnternet Nasıl Bağlanır

Sabit Telefon Hattına Gerek Olmayan Tarifeler

Artık internet şirketleri sabit hatlı telefonlar olmadan da internet hizmeti vermektedir. Ancak internet ücretinin içinde her firmanın kendi politikasına göre düzenlediği belirli miktarda sabit hat ücreti talep edilmektedir. Telefon olmadan da ADSL hizmeti alabileceğiniz kurumlar aşağıdaki gibidir;

TürkNet – Sadece İnternet: Sabit telefon hattı kullanmak istemeyen müşteriler için hesaplı internet.

UyduNet – KabloNet: Telefon hattı yerine Kablo TV hattınızın olması gerekmektedir.

Doping – Sade İnternet: Aynı şekilde bu internet için de telefon hattına ihtiyaç yoktur.

TTNET – Yalın İnternet: NDSL(Yalın DSL) bu da TTNET’in sabit hatsız hizmetidir.

SuperOnline – Yalın ADSL: SuperOnline’ın yalın internet hizmetidir. Ancak fiber internet hizmetinden faydalanmak istiyorsanız bulunduğunuz yerde fiber optik altyapı olması gerekmekt

Spesifik Bir Özellik Gerekli mi?

Bu internet hizmetinden yararlanmak isteyenler için herhangi spesifik bir özellik aranmamaktadır. Tüm bireysel ve kurumsal müşteriler telefon hatları olmadan da kendileri için uygun tarife ve paketi seçerek internet hizmeti alabilir.

Kablolu ve Kablosuz İnternet Tarife Ücretleri Arasında Fark Varmı ?

Tarife ücretleri her şirket için farklılık göstermekle birlikte, genel anlamda kablolu ve kablosuz internet arasında çok büyük farklar bulunmuyor. Genelde kablosuz internetin fiyatı daha yüksek ancak kablolu bağlatacak olursanız; aynı zamanda telefon ücreti de paketinizin içine dahil olacaktır. Eğer telefon kullanmak istemiyorsanız kablosuz internet kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Modemimi Nereden ve Nasıl Alabilirim?

Modeminizi internet için başvuru yaptığınız şirketin şubesinden alabilirsiniz. Zaten internet başvurusu yaptığınız zaman yetkili kişiler modeminizin kurulumuna yardımcı olacaktır. Bazı kurumlar, modeminizin kurulumunu ücretsiz yaparken bazıları ise kurulum ücreti talep etmektedir. Ücreti de taksitlendirerek aylık internet ücretinizin içinde ödeyebilirsiniz.

Telefonsuz İnternet Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Bireysel Başvuru:

 • Başvuru yapacağınız internet şirketinin abonelik sözleşmesi,
 • T.C. vatandaşları için kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar için pasaport, gemi adamı belgesi, yabancı görev kimlik kartı veya NATO kimlik belgesi

Kurumsal Başvuru:

 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil belgesi(avukat,doktor ve muhasebeciler hariç),
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi,
 • Şirket kaşesi

İnternet Aboneliğini Kapatırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yorum Yap

Yorum Yap