Telefoto Lens nedir, ne işe yarar?

Telefoto Lens nedir, ne işe yarar?

Telefoto Lens terimini daha önceleri sadece profesyonel fotoğraf makinalarında duyardık artık bu terime piyasaya yeni çıkan  akıllı telefonlarda da rastlıyoruz. Peki Telefoto Lens nedir, ne işe yarar?

Bir fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli aparat, makinelerin ön tarafında bulunan ve merceği de içerisinde barındıran, objektif olarak adlandırılan aparatlardır. Esasında lens adıyla üretilen bu parçalar, dilimizde yaygın bir şekilde objektif ismiyle de kullanılıyor.

Objektifler, vizörde görünen görüntüyü filme ya da dijital fotoğraf makinesi kullanıyorsanız cmos sensöre işleyen mekaniğin ön tarafında bulunur ve görüntüyü sanal olarak film kağıdının/sensörün üzerinde oluşturulmasını sağlar.

Telefoto Lens nedir ?

Çıplak gözle görüş açısının zor algılandığı, uzak mesafeli obje çekimlerinde kullanılan objektiftir. Tele objektifler kompozisyondaki konuyu çerçeveye daha büyük koyabilirler. Bu objektiflerin bir diğer önemli özelliği de, bir pozdaki öğelerin birbirine daha yakın görünmesini sağlar.

Telefoto Lens ne işe yarar?

Telefoto lens temelde, yakınlaştırma yapmak için dijital dokunuşlara gerek duymadan uzaktaki nesnelerin detaylarını daha net olarak göstermeye yarar.

Akıllı telefonlarda gördüğümüz portre modundan bokeh efektine kadar mesafenin fotoğrafın içine dâhil olduğu durumlarda başrol oynayan telefoto lensler, elbette bu işi tek başına da yapmıyor. ToF kameraların da önemli bir rol oynadığı bu fotoğraflar, yazılımla da optimize ediliyor.

Geleneksel kameralar, ToF sensörleri, telefoto lensleri ve yazılımın güçlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan fotoğraflar, mobil fotoğrafçılığın da gelişmesindeki en büyük etmenler olarak karşımıza çıkıyor. Başta da dediğimiz gibi telefoto lenslerin çalışmasını “Her şey yakınlaştırma ile ilgili” cümlesiyle özetlemek mümkün.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol