1. Ana Sayfa
  2. Smart TV- Uydu
  3. Televizyon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Televizyon Ekranı Nasıl Temizlenir?

televizyon-ekrani-nasil-temizlenir

Evimizde yada işyerimizde bulunan gerek plazma gerekse LED, OLED gibi TV’leri temizlerken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu yazımızda Televizyon ekranı temizliği hakkında merak ettiklerinizi ele alacağız.

Elektronik ürünler gerek yapıları ve gerekse şekilleri nedeniyle sıradan temizlik malzemeleri ile temizlenmemelidirler. Bu durum hem cihaza zarar verebilir hem de temizlikten tam verim alınmamasına neden olabilir. Bu nedenle evdeki televizyon, bilgisayar, ses sistemi gibi elektronik cihazlar için özel bir temizlik şekli uygulanmalıdır. Aksi takdirde elektronik eşyaların tamiri mümkün olmayacak şekilde bozulmaları söz konusu olabilir.

Televizyonunuzu temizlemeden önce kapatın ve fişten çekin. Televizyonları temizlerken hem çerçevenin hem de ekranın genel temizliği için yumuşak, temiz, tiftiksiz ve kuru bir bez kullanmak gerekiyor.

Televizyonunuzun ekranını, teknomarketlerde bulunan ekran temizleme solüsyonları ve mikrofiber bezlerle silebilirsiniz. Televizyonunuza hasar verebileceği için ekrana sıvı püskürtmekten ve kimyasal temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

Televizyon Ekranı nasıl temizlenir?

1- Öncelikle televizyonları temizlerken hem çerçevenin hem de ekranın genel temizliği için yumuşak, temiz, tiftiksiz ve kuru bir bez kullanmak gerekiyor.

2- Televizyonunuzu temizlerken kesinlikle, balmumu ya da kimyasal maddeler kullanmamalısınız.

3- Televizyonun gövdesini ya da ekranın yüzeyini temizlerken hafif nemlendirilmiş yumuşak bir bez kullanın.

4- Temizleyiciyi direkt olarak ürünün yüzeyine sıkmayın. Aksi halde televizyonun yapısında solma ve bozulma, ekranın yüzeyinde de soyulma meydana gelebilir.

5- Ürünü, yumuşak bir bez kullanarak ve sadece bir monitör temizleyicisi ile temizleyin. Eğer TV temizleyicisinden başka bir temizleyici kullanmanız gerekirse su ile 1:10 oranında seyreltin.

6- Ürünü temizlerken mutlaka fişini çekin. Aksi halde elektrik şoku veya yangın meydana gelebilir.

7- Ürünün gövdesi kolayca çizilebildiğinden, sadece belirtilen türde (genellikle mikto fiber) bezler kullanın.

8- TV temizliği için talimatlarda belirtilmediği sürece su kullanmamaya özen gösterin.

9- Eğer talimatlarda belirtiliyorsa ürünü temizlerken suyu doğrudan ürünün ana gövdesinin üzerine spreyle sıkmayın.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Mikrofiber bezler tiftik içermez ve bu nedenle televizyon temizliği için en uygun araçlardan biridir. Televizyonunuzu, bir mikrofiber bez ile yavaşça sildiğinizde görülebilen tüm kirlerden ve tozlardan kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap