• DOLAR
  3,4999
  % 0,14
 • EURO
  4,1295
  % 0,41
 • ALTIN
  144,8021
  % 0,12
 • BIST
  108.899
  % 0,28

Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Yeni bir televizyon mu almak istiyorsunuz ? Bir dolu seçenekten kafanızmı karıştı ? Peki Doğru televizyonu nasıl seçeceksiniz ? İşte Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Televizyonda hangi marka en iyisi ? Hangi marka televizyonu seçmeliyim ?Alacağım televizyonun boyutu ne olmalı ? LED’mi, 4K mı almalıyım? Plazma, LCD, LED, Curved, OLED, SMART ve 4K nedir tüm bunlar ?

Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Yeni bir televizyon alırken LED, LCD, OLED, 4K, 55 inç, 60 inç, akıllı/az akıllı gibi kafanızı karıştıracak birçok konu var. Beklentilerinizin karşılığını alacağınız doğru Televizyonu  alırken bazı konulara dikkat etmelisiniz.

1- En pahalı TV En iyi TV’midir ?

Öncelikle bilmemiz gereken bir şey var ki; en pahalı televizyon belki en iyi televizyon olabilir ama sizin için ideal televizyon kesinlikle en yüksek fiyatlılar olmak zorunda değil. Bu sebepten, televizyonunu kuracağınız mekanın büyüklüğü ve sizin TV izleme davranışlarınız önem kazanıyor.

Televizyon araştırması yaparken karşınıza bolca teknolojik terim çıkacak. Akıllı TV, 3D, 4K, HD, Ultra HD, Curve, OLED vs. Tüm bu teknolojileri ezbere bilmeniz gerekmiyor. Fakat ihtiyacınız olan bir ürünü almak için genel bilgiye sahip olmanız şart.

(En iyi 5 4K TV)

2- TV’ye ne kadar para ayıracaksınız ?

Televizyon Seçerken bütçenizi en iyi siz bilirsiniz elbette. Fakat araştırma yaparken de bir üst limit koymakta fayda var. Birkaç yüz TL’ye 32 inç ve altı modeller bulmanız mümkün. Özellikle küçük odalar veya mutfak için uygun fiyatlı modellere bakabilirsiniz.

40-55 inç arası kaliteli modellere baktığımızda fiyatların 1500-2000 TL seviyelerinde dolaştığını, teknolojik özellikleri arttıkça 3000 TL seviyesini de geçtiğini göreceksiniz. 55 inç ekranlı televizyonlarda fiyatlar 3000-4000 TL seviyesinde dolaşıyor. Kavisli, Ultra HD’li ekranlara sahip televizyonlarda fiyatlar daha da yukarılara tırmanıyor. Tabi asıl şenlik 60-65 inç seviyesinde başlıyor. Bu ekran aralığında 4000 TL civarında modeller bulmanız olası.

Dev ekranlı TV alacaksanız, kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Zira büyük ekranda yüksek kalite olmazsa görüntü kalitesi kötü olacaktır. Bu yüzden 6000 TL civarından başlayıp 16.000 TL’lere kadar giden bir skalada 60-65 inçlik modeller göreceksiniz. Sunduğu imkanlara ve fiyatına göre bir yerlerde karar vermeniz gerekecek. 80 inç ve üstü seviyesinde televizyon almayı düşünüyorsanız, sanırım sadece nasıl bir televizyon almanız gerektiği için profesyonel danışmanlık almanız gerekecektir.

3- Ekran kaç inç olsun ? Boyut önemli mi ?

Oturma odanızda misafirlerinizi ağırlarken onlara “işte bu da televizyonumuz” diye tanıtarak sinema deneyimi yaşatacak bir dev ekran televizyon eminim kendinizi daha iyi hissettirecektir.Televizyon Seçerken  İşlevi her ne kadar önemli olsa da, televizyonun boyutu da kullanım konforunda etki sahibi. TV satın alırken ekran boyutunu karar verme aşamasında ev halkının birbirine düşmesine sebep olacak tartışmalar ve görüş ayrılıkları ortaya çıkabiliyor.

Ekran Önerilen Aralık

 • 26 inç 1,0 – 2,0 metre
 • 30 inç 1,2 – 2,3 metre
 • 34 inç 1,3 – 2,6 metre
 • 42 inç 1,6 – 3,2 metre
 • 46 inç 1,8 – 3,5 metre
 • 50 inç 1,9 – 3,8 metre
 • 55 inç 2,1 – 3,9 metre
 • 60 inç 2,3 – 4,6 metre
 • 65 inç 2,5 – 5,0 metre

Daha büyük bir TV her zaman daha iyidir diyemeyiz. Televizyonun boyutuna karar verme kriterimiz, onu koyacağımız alanın büyüklüğüyle orantılıdır. Alan yeterince büyük değilse, alacağınız büyük ekran televizyondan hem sunduğu verimi alamazsınız, hem boşuna yer kaplamış olur, hem de sağlıklı bir izleme elde etmeniz zorlaşır. Bu yüzden, hiç çekinmeden elinize bir mezura alıp oturacağınız alanla televizyonunuzu yerleştireceğiniz yer arasındaki mesafeyi ölçün.

Ortalama boyutta salonlar için 42-55 inç seviyesi yeterli olacaktır. Fakat salon var salon var. Ayrıca mutfak ve küçük odalar için karar verirken de bir hesaplama yapmanız gerekecek. Bu yüzden, ekranda görünen tabloyu inceleyerek genel fikir ecinebilirsiniz. Yeni ekran teknolojileri elbette bu tabloda bazı düzeltmeler doğuracaktır.

4- Alacağınız TV hani teknolojilere sahip olsun?

Televizyonda fiyatı belirleyen iki ana unsur var: Boyut ve sahip olduğu teknolojiler. Aynı ekran boyutundaki modeller arasında fiyatı değiştiren unsurlar elbette marka ve sunduğu imkânlar. Televizyon Seçerken  Küçük boyutlu ve sizin için görsel kalitesi çok çok önemli olmayan ortamlar için Full HD şartı aramanız gerekmiyor ama en azından HD olsun. HD-Ready TV’ler, 1080p işaretli Full HD’lerden daha uygun fiyatlıdır.

Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Her iki tür de HD yayınları gösteriyor. Dijital platformlardaki kimi kanallardan ve Blu-ray filmlerden maksimum görüntü kalitesi almak için Full HD tercih etmenizi öneririm. Ekranlarda bulunan teknolojilerin sayısı giderek artıyor. Ultra HD, UHD TV ve 4K olarak karşımıza çıkan yeni üst seviye görüntü kalitesi markalar tarafından pazarlanmaya çalışılıyor.

Henüz yayın açısından test aşamasında olan bu teknoloji önümüzdeki yıllarda yaygınlık kazanacak gibi görünüyor. Tabi bu durum “4K TV almayın” sonucunu doğurmuyor.

Bu yeni nesil TV’lerin sahip olduğu görüntü işleme teknolojisi, bir yayını veya çalıştırılan medyayı diğer TV’lere göre çok daha iyi biçimde işliyor. Daha parlak, canlı, gerçekçi görüntüler için elektronik şirketlerinin geliştirdiği yazılım ve donanım teknolojileri altta çalışıyor. Yani özetle, bütçeniz yetiyorsa özellikle 50 inç ve üzeri için Ultra HD alın. 65 ve üstü boyutlarda Full HD de sizi kurtarmaz.
Televizyonun sunduğu görüntünün kalitesini ve ekran yapısını inceliğiyle birlikte belirleyen teknolojiler de kriter olarak duruyor. LCD, LED, plazma, OLED gibi panel teknolojileri günümüzde yaygın. Televizyonun fiyatını da belirleyen bu teknolojiler, ayrı bir videonun konusu.

(OLED TV nedir? OLED ve LED Arasında ne fark var ?)

5- Kaç Hertz Tercih Edilmeli ?

Günümüzde en yaygın görüntü çözünürlüğü olan Full HD, 1920×1080 piksellik görüntüleri saniyede 60 kare, yani 60 Hz hızında gösteriyor. Her ne kadar 60 Hz’lik görüntü tarama hızı Full HD görüntü kalitesi için asgari olsa da, piyasada 60 Hz’in üzerinde tarama hızlarına sahip televizyonların bulunması elbette çok daha iyi bir seyir keyfi sunuyor. Zira saniyede görüntülenen kare sayısının artması, yinelenen görüntülerin sıklaşmasına ve bu da daha canlı ve dana net görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Özellikle hareketli görüntülerde farkını ortaya koyan tarama hızı, aynı zamanda gözlerinizin yorulmasını da engelliyor.

Televizyon satın alma aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, yazan yenileme hızı değil, panelin gerçek yenileme hızıdır. Zira pek çok giriş seviyesi televizyonda gerçek yenileme hızı olarak 50 Hz panel kullanılırken, orta ve üst seviye televizyonlarda bu değer 100 ila 200 Hz değerlerindedir. Ancak bu değerler televizyonda yer verilen görüntü işlemcisiyle birlikte çeşitli yöntemlerle arttırılabiliyor ve hal böyle olunca ortaya daha yüksek değerler çıkabiliyor.

(Televizyonlarda Hertz Ne İşe Yarar?)

Televizyon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey yazımızın devamı için diğer sayfaya geçiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.