1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. True Tone Ekran Nedir?

True Tone Ekran Nedir?

True Tone Ekran Nedir?

Apple’ın sadece güçlü cihazlara koyduğu özellik True Tone Ekran Nedir, True Tone nasıl atifleştirilir yazımızda anlatacağız.

True tone ekran özelliği şimdilik sadece iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X gibi telefonlar ile 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 10.5 inç iPad Pro ve 9.7 inç iPad Pro’da bulunuyor.

True Tone Ekran Nedir?

True Tone özelliği ekranın ışık koşullarına göre renk ve yoğunluğu otomatik olarak değiştirmesini sağlıyor. True Tone ekranlı iPhone ve iPad cihazlarında parlaklık ve ortam ışığı rengini ölçen sensörler bulunur.

Bulunduğunuz ortamdaki ışığa göre sensörler yardımıyla beyaz dengesi ayarlanıyor ve ekran bu şekilde gözünüzü yormuyor. Yani gün ışığındaki beyaz dengesi ile kapalı ortamda bulunduğunuz andaki beyaz dengesi aynı olmuyor.

Yalnız sensörler sürekli aktif olduğu ve bulunduğunuz ortamdaki ışığı ölçtüğü için bu özelliğin tek kötü tarafı telefonunuzun kullanım süresini kısaltması.

True Tone ile düzenlenen renk sistemi göz yorgunluğunun da önüne geçmek açısından oldukça önemli bir teknoloji.

True Tone Nasıl Aktifleştirilir?

3D touch özelliği olan telefonlarda denetim merkezinde bulunan ekran parlaklığı barına biraz sert bastığınızda gelen büyük barın altında Night Shift’i ve True Tone’u göreceksiniz. Buradan True Tone’u ayarlara girmeden açıp kapatabilirsiniz.

3D touch bulunmayan cihazlarda ise parlaklık barına basılı tutmak yeterli oluyor.

True Tone özelliğini video izlerken, oyun oynarken kapatmanız faydalı olabilir. Gerçek renkleri True Tone özelliği açıkken göremezsiniz, renkler bulunduğunuz ortama göre şekillenir.