Bilgisayar

Uçtan Uca Şifreleme nedir?

Günlük dijital yaşamın artık bir parçası olan ve anlık mesajlaşmayı sağlayan Whatsapp, Telegram gibi uygulamalarda bulunan uçtan uca şifreleme nedir, nasıl kullanılır bu yazımızda ele alacağız.

Uçtan Uca Şifreleme (End-to-End Encryption), denince ilk aklımıza gelen uygulama WhatsApp’tır. Aslında bir çok anlık mesajlaşma uygulaması bu özelliği kullanır.

Uçtan Uca Şifreleme nedir?

Uçtan uca şifreleme (End-to-End Encryption) veriyi yalnızca iki uçta, gönderen tarafından ve alıcının okuyabileceği şekilde korur. Şifrelenmiş verileri, bilgisayar korsanları, hükümetler ve verilerin geçtiği sunucu gibi başka hiç kimse okuyamaz. Uçtan uca şifrelemede mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin, durum güncellemelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde, gönderilen mesajları sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi okuyabilir. WhatsApp da dahil olmak üzere aradaki hiç kimse mesajlarınızı okuyamaz. Mesajlarınız belirli kilitlerle güvence altına alınmıştır ve kilidi açıp mesajlarınızı okumak için gereken özel anahtarlar sadece sizde ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir koruma sağlamak amacıyla, gönderdiğiniz tüm mesajların kilitleri ve anahtarları benzersizdir. Üstelik tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir: Mesajlarınızı güvence altına almak için herhangi bir ayarı etkinleştirmenize veya özel gizli sohbetler oluşturmanıza gerek yoktur.

Bir sohbetin uçtan uca şifrelenmiş olduğunu doğrulamak için;

# Sohbeti açın.

# Kişinin adına dokunarak kişi bilgisi ekranını açın.

# QR kodunu ve 60 haneli numarayı görmek için Şifreleme’ye dokunun.

Bu kişi yanınızdaysa biriniz diğerinin telefonundaki QR kodunu tarayabilirsiniz veya 60 haneli numarayı görsel olarak karşılaştırabilirsiniz. QR kodunu taradığınızda kod gerçekten doğruysa yeşil bir onay işareti göreceksiniz. Kodlar eşleştiyse kimsenin mesajlarınızı okuyamadığına ve aramalarınızı dinleyemediğine emin olabilirsiniz.

Eğer kodlar eşleşmediyse büyük ihtimalle başka bir kişiye veya telefon numarasına ait kodu tarıyorsunuzdur. Eğer karşınızdaki kişi WhatsApp’ı kısa bir süre önce yeniden yüklediyse veya telefonunu değiştirdiyse onlara yeni bir mesaj göndererek kodu yenilemenizi ve ardından bu yeni kodu tekrar taramanızı öneriyoruz.

Whatsapp uçtan uca şifreleme iptali mümkün mü?

Uçtan uca şifreleme her zaman etkin haldedir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu