Bilgisayar

USB 4 Nedir, USB 3 ile Farkı Nelerdir?

40 Gbps transfer hızına erişebilen USB 4 nedir, standartları nelerdir, USB 3.0 ile USB 4 arasında ne gibi farklar var bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

USB, “Universal Serial Bus” kısaltmalarından oluşan , donanımların bilgisayar ile bağlantılarını kurmayı sağlayan bir bağlantı biçimidir. Universal Serial Bus (USB) standartları USB 2.0, 3.0 ve son sürüm olan 3.1 ile devam etmektedir.

USB 4 ile beraber veri transfer hızı da ikiye katlanacak. Çift kanallı bu teknoloji sayesinde veri aktarım hızı 40 Gbps’ye çıkacak.

USB 4 Nedir, USB 4 Standartları Nelerdir ?

USB4’ün özelliklerine bakalım.

USB Type-C Bağlantısı

USB4’te fiziksel açıdan herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Yani USB4 sertifikasına sahip olan USB Type-C kabloları ile yeni USB teknolojisini kullanabileceğiz.

Hız

USB4’ü USB3’ten ayıran en önemli fark, 40 Gbps transfer hızı sağlama yeteneğidir. Bu da USB4’ün 20 Gbps hız sağlama yeteneğine sahip olan USB 3.2’den iki kat daha hızlı, USB 3’ten ise 8 kat daha hızlı olduğu anlamına gelir.

Thunderbolt 3 Uyumluluğu

Intel, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Thunderbolt 3 teknolojisinin daha hızlı yaygınlaşması için çeşitli çalışmalar yaptığını belirtmişti. USB4, Thunderbolt 3 teknolojisi temel alınarak geliştirildiği söyleniyor. Thunderbolt 3 ile USB4 uyumluluğu herkese son derece fayda sağlayacak. Üreticiler, USB4 kablosu veya cihazı yapmak için Intel’e telif ücreti ödemek zorunda kalmayacak. Böylece Thunderbolt 3 teknolojisinin yaygınlaşmasındaki en büyük engel ortadan kalkmış olacak.

Harici Ekranlara Veri Aktarımını Ayarlayabilme

USB4’ün USB 3’ten daha iyi olduğu bir başka kısım ise harici ekranlara veri aktarımını ayarlayabilme özelliğidir. Harici ekranlara veri aktarımı ayarlayabilme özelliği sayesinde bağlı olan cihazların kapasitesine göre ölçeklendirme yapılabiliyor.

Geriye Dönük Uyumluluk

USB4, geriye dönük uyumludur. Bu, USB 3 ve USB 2 standartlarıyla uyumlu olacağı anlamına gelir. Ancak, USB4’ü bir USB 2 veya USB 3 bağlantı noktasına bağladığınızda maksimum transfer hızı olan 40 Gbps’e ulaşamaz.

Üretim Maliyeti

USB4, USB 3.2’den daha pahalı bileşenlere sahip olduğundan dolayı daha fazla üretim maliyeti gerektirecek. Ancak, USB4 standart olacağı için piyasaya sürüldükten kısa süre sonra fiyatların düşeceği söyleniyor.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol