USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

USB Disk hızı, USB bellek hızı, Flash disk hızı ölçmek için gerekli USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program ‘ı sizler için derledik.

Veri taşımayı cebimize hatta anahtarlığımıza kadar indirebilmemizi sağlayan flash bellekler, içinde yaşadığımız teknolojik dünyanın vazgeçilmezleri arasında. Fakat her gördüğünüz flash belleği yeterli sanmamak da önemli. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Daha önce USB Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir yazımızda bunları detaylı olarak anlatmıştık.

USB flash disklerde; USB 2.0 ve USB 3.x arasında hız farklılıkları mevcut. Okuma ve yazma hızlarında önemli farklılıklar sunan USB bellekleri kullanana kadar bu özellikleri görmeniz mümkün değil.

USB 2.0 veya USB 3.0 belleğiniz varsa belleğin yazma ve okuma hızı ile ilgili bir problem olup olmadığını kontrol etmek için ölçümler yapmak gerekir.  Bu ölçümleri yapmak için çeşitli USB benchmark yazılımlarını kullanmak mümkün. Bu yazımızda USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program ve bu programların nasıl çalıştığını göreceksiniz.

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

USB hızı test programlarını program başlıklarına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

USB Flash Benchmark

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

USB Flash Benchmark, oldukça iyi bir kıyaslama aracı diyebilirim. Sezgisel ve oldukça kapsamlı bir uygulama olan USB Flash Benchmark, USB belleğinizin çeşitli durumlarda nasıl performans gösterdiğini 1 KB’tan 16 MB’a kadar 15 yığın boyutlarıyla sizlere sunuyor.

Sonuçları paylaşabilmenize de imkan tanıyan USB Flash Benchmark uygulamasının bu kadar hafif ve etkili olmasını sağlayan başka bir özellik bulunmuyor.

USBDeview

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

Ücretsiz ve hafif bir uygulama olan USBDeview, USB belleğinizin genişletilmiş üretici ayrıntıları, okuma ve yazma hızları gibi bilgileri sizlere sunuyor. Bağlanan tüm USB aygıtlarını görebileceğiniz uygulamada, daha önce kullanılan tüm USB aygıtlarını da listeleyebilirsiniz.

Parkdale

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

Çeşitli seçeneklerle basit ve karmaşık arasındaki çizgiyi birbirine bağlayan Parkdale uygulamasında QuickAccess, FileAccess ve BlockAccess başlıkları altında testler yapabiliyorsunuz.

QuickAccess, tipik parametrelerle tek tıklamayla yapabileceğiniz bir testtir. FileAccess ise ayrı bir metot kullanılarak yapılan bir test. BlockAccess ise doğrudan sürücü üzerinde yapılan düşük seviyeli bir testtir. Bir USB belleğin hızını kontrol etmek için QuickAccess seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.


USB diskin kapasitesi olduğundan az görünüyorsa ve USB bellekte kayıp depolama alanı mevcutsa USB Bellekteki Kaybolan Alan ları geri getirebilirsiniz. Bakınız : USB Bellekteki Kaybolan Alan Nasıl Geri Getirilir ?


Check Flash

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

Daha gelişmiş seçenekler ve esneklik sunan gelişmiş test araçlarından biri olan Check Flash uygulamasının kullanımı da oldukça kolay. Check Flash’ın dikkat çeken özellikleri:

  • Üç test modu: Geçici dosya, mantıksal sürücü ve fiziksel sürücü.
  • Küçük desen seti, tam desen seti, yazma deseni ve doğrulama deseni de dahil olmak üzere okuma ve yazma hızı testi çalışırken uygulanan testler.
  • Tam geçiş, manuel, ilk hata bulunana kadar ve Burn It gibi dört farklı test uzunluğu.

Check Flash uygulamasının tek dezavantajı, testlerin biraz zaman alıyor olması. Özel test türlerine ihtiyaç duyuyorsanız Check Flash işinizi görecektir.

CrystalDiskMark

USB Disklerin Okuma Yazma Hızını Test Edeceğiniz 5 Program

Listemizde bulunan en detaylı benchmark yazılımı olan CrystalDiskMark, USB belleğinizin hızını ölçmek için kendi testlerinizi hazırlayabileceğiniz karışık ancak etkili bir benchmark yazılımı.  USB belleklerin yanında harddiskler ve SSD’ler için de kullanabileceğiniz CrystalDiskMark uygulaması, çeşitli ayarlar için en popüler alternatiflerden biri diyebilirim. CrystalDiskMark uygulamasının dikkat çekici özellikleri ise şunlar:

  • Microsoft’un DiskSpd uygulamasını kullanıyor.
  • Dört test türü: Seq Q32T1, 4K Q32T1, Seq ve 4K.
  • Test başına 1-9 arası geçiş seçimi.
  • Test başına 50 MB – 32 GB dosya boyutu arasında seçim yapabilme.
  • Rastgele veri ve sıfır dolgu arasında seçim yapabilme.
  • USB belleklerinizden memnun değilseniz, yeniden biçimlendirerek NTFS veya FAT32 yerine exFAT olarak düzenleyebilirsiniz. Hala çok yavaş olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir USB bellek satın almayı düşünebilirsiniz.

USB belleği çok sık takılı unutanlardansanız, USB Belleği Bilgisayarda Takılı Unutmamak için Ne Yapabilirim diyorsanız bu yazımız tam size göre: USB Belleği Bilgisayarda Takılı Unutmamak için Ne Yapabilirim?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?