Uygulamaları SD Karta Yükleme Nasıl Yapılır ?

Uygulamaları SD Karta Yükleme Nasıl Yapılır ?

SD kartınızı akıllı telefonlar için dahili depolama alanı olarak kullanarak Oyun ve Uygulamaları SD Karta Yükleme yapabilirsiniz. Bunun için Android 6.0 Marsmallow işletim sistemi ve bu özelliği destekleyen bir cihaza sahip olmanız yeterlidir.

Android’de “Kabul Edilebilir Depolama” adlı bir özellik vardır.Bu özellik sayesinde SD karta, Fat32 veya ExFAT formatı yerine ext4 veya f2fs formatı kurulur. Bu sayede SD kartınızı dahili depolama alanı olarak kullanabilir ve oyun ve Uygulamaları SD Karta Yükleme yapabilirsiniz. Bu çeşit formatlama yapılan SD kart  sadece kendi telefonunuzda çalışır, başka bir yerde kullanamazsınız, dosyalar şifreli olacağı için başka bilgisayar veya telefonda SD kart çalışmayacaktır.

Android 6.0 Marsmallow’da bulunan Adoptable Storage adlı bir özellikle SD kartı formatlayarak indirdiğiniz oyun ve uygulamaları direk olarak SD karta kurabilirsiniz.

Oyun ve Uygulamaları SD Karta Yükleme Nasıl Yapılır ?

SD kartınızı Android’de dahili depolama alanı olarak  kullanmak basit bir işlemdir. Ancak dikkat edin SD kartınız bu işlemde biçimlendirilecek ve üzerindeki tüm veriler kaybolacaktır.

Oyun ve Uygulamaları SD Karta Yükleme, SD kartı depolama birimi olarak kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları izleyiniz.

  • Ayarları açın.
  • Hafıza bölümüne gidin ve orada yer alan SD kartınızın adına dokunun.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç dikey noktaya dokunun.
  • Hafıza Ayarları’na dokunun.
  • Biçimi dahili olarak seçin.
  • Bir sonraki ekranda, fikrinizi değiştirmek isteyip istemediğinize karar vermek için son bir şansa sahipsiniz. SD kartınızı dahili olarak biçimlendirmek istiyorsanız Sil&Format’a dokunun.
  • Android, SD kartınızın yavaş olduğunu fark ederse bilgilendirilirsiniz. Devam etmek için Tamam’a dokunun.
  • Veri taşıma işini şimdi başlatabilir veya daha ileri bir aşamada yapabilirsiniz.
  • SD Kartınızın uyum sürecini tamamlamak için Bitti’ye dokunun

Dikkat: Android 6.0’ı desteklese dahi bazı telefonlar özelliği desteklemiyor olabilir. Ayrıca Kaliteli bir microSD kart olmadığı sürece, bu işlemi yapmayı önermiyoruz. SD kart seçimi ile ilgili olarak Doğru SD Kart Nasıl Seçilir  yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.