Virüslerden Kurtulmak İçin 6 Etkili Yöntem

Virüslerden Kurtulmak İçin 6 Etkili Yöntem

Günümüzde hızla yaygınlaşan teknoloji hayatımıza birçok konuda kolaylıklar getirmiş olsa da cihazlarımıza zarar verebilecek düzeyde virüsleri de beraberinde getirebiliyor. Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmış ise ya da virüsün bulaştığını tahmin ediyorsanız aşağıda sizler için yazdıklarımızı uygulayarak bu virüslerden kurtulabilirsiniz.

 

Bilgisayarınızı Güvenli Modda Başlatın

Eğer bilgisayarınızda virüs olduğunu düşünüyorsanız öncelikle virüslerin yayılmasını durdurmak için internetle olan bağlantınızı kesin.Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ,ekrana menü bölümü gelene kadar klavyenizden F8 tuşuna basılı tutun ve karşınıza gelen menüden Güvenli Modu seçin.Seçmiş olduğunuz bu modda belli başlı program ve hizmetler çalışır. Windows yeniden başlatıldığında virüsler bu modda bilgisayarınıza zarar veremeyecektir.

 

Bilgisayarınızdaki Geçici Dosyaları Silin

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, öncelikle sabit diskte bulunan geçici dosyaları silmeniz gerekecek. Bu sayede virüslerden kurtulmayı hızlandırmış olursunuz. Bunu yapmak için izleyeceğiniz yol , Başlat-Programlar-Donatılar-Sistem Araçları-Disk Temizleme 

Bu adımları takip ettiğinizde size geçici tüm dosyaları silmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda tüm dosyaları silin. Böylelikle bilgisayarınız eskiye oranla hem hızlanmış olur hem de varsa kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmuş olursunuz.

 

Bilgisayarınıza Antivirüs Programı Yüklemeyi İhmal Etmeyin

Bu adımda yapmanız gereken antivirüs programı aracılığıyla bilgisayarınızı virüslere karşı taratmak olacak.Eğer bilgisayarınızda antivirüs programı yoksa internet aracılığıyla yükleyin ve daha sonra bilgisayarınızı taratın. Hatta mümkünse iki farklı antivirüs programından yararlanın. Çünkü bazı virüsler antivirüs programlarından zarar görmeyebiliyor.

 

Bilgisayar Tarayıcınızı Kontrol Edin

Bilindiği gibi birçok virüs ya da kötü yazılımlı programların hilelerinden biri de kullanmış olduğunuz tarayıcınızın giriş sayfasını virüs bulaştıracak sayfalara yönlendiriyor olması.Bu durumla karşılaştığınızda tarayıcınızın ayarlarına girip ana belirlemiş olduğunuz ana sayfanızı tekrar gözden geçirin.

 

Bilgisayarınızı Geri Yükleme İle Virüslerden Temizleyin

Eğer yapmış olduğunuz bu işlemlere rağmen bilgisayarınızda halen virüs olduğunu düşünüyorsanız, bilgisayarınızı daha önceden belirlemiş olduğunuz tarihe geri yükleyebilir, ya da yeniden yükleme yapabilirsiniz. Bu adımları uygulayacağınız zaman bilgisayarınızda bulunan önemli programları ve dosyaları hafıza kartına kopyalamayı unutmayın.Çünkü yeniden yükleme yaptıktan sonra bu programları tekrardan kullanmanız gerekebilir.

 

Bilgisayarınızı Temiz Tutmaya Özen Gösterin

Bu adımların hepsini tamamladıktan sonra yapmanız gereken ilk iş bilgisayarınıza güvenlik programı yükleyin ve bunu olabildiğince güncel tutmaya gayret gösterin. Gerekli güvenliği sağladıktan sonra eğer isterseniz online bankacılık, e-mail gibi hesaplarınızın şifrelerini değiştirerek kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmuş olursunuz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol